هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 30 شهريور 1402
ساعت 16:02
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 1 خرداد 1402 ساعت 19:34
دوشنبه 1 خرداد 1402 19:16 ساعت
2023-5-22 19:34:58
شناسه خبر : 367681
وزیر خارجه ترکیه با بیان اینکه این کشور در تلاش برای باز گرداندن پناهجویان سوری است، گفت که ترکیه تعداد زیادی از پناهجویان افغانستانی را حتی بعد از به قدرت رسیدن طالبان به کشورشان بازگردانده است.
وزیر خارجه ترکیه با بیان اینکه این کشور در تلاش برای باز گرداندن پناهجویان سوری است، گفت که ترکیه تعداد زیادی از پناهجویان افغانستانی را حتی بعد از به قدرت رسیدن طالبان به کشورشان بازگردانده است.
گروه بین‌الملل-رجانیوز: «مولود چاووش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه، شامگاه یکشنبه، در مصاحبه با یکی از شبکه‌های این کشور گفت که باید زمینه لازم برای بازگرداندن پناهندگان به کشورشان فراهم شود.
 
به گزارش رجانیوز؛ بنابر گزارش امروز (دوشنبه) خبرگزاری «آناتولی»، وزیر خارجه ترکیه اظهار داشت: «گفتن این جمله درست نیست که ترکیه تمام پناهجویان سوریه را به کشورشان باز خواهد گرداند. بعضی از بخش‌های ترکیه مانند کشاورزی و صنعت به نیروی کار نیاز دارند.»
 
مولود چاووش اوغلو افزود: «ترکیه تدابیر لازم را در مرزهای سوریه و ایران اتخاذ کرده است. مشکل مهاجرت را نمی‌توان با نفرت‌پراکنی و شیوه‌های پوپولیستی حل کرد. ما ۵۵۰ هزار پناهنده سوری را به کشورشان بازگرداندیم. این تعداد کافی نیست و تعداد بیشتری از پناهندگان به کشورشان بازگردانده می‌شوند.»
 
چاووش اوغلو همچنین بیان کرد: «ما تنها نیازمند بازگردانی آن‌ها (پناهندگان سوری) به مناطق امن نیستیم و آن‌ها همچنین باید به مناطقی بروند که تحت کنترل نظام [سوریه] هستند، بنابراین ما باید آن‌ها را به شهرهایی بفرستیم که از آنجا آمده‌اند. بر این اساس، ما با نظام [سوریه] ارتباط برقرار کردیم ودر خصوص ایجاد زیرساخت‌های لازم برای این گام تصمیمی اتخاذ کردیم.»
 
وی همچنین گفت: «آن‌ها تلاش خواهند کرد یک نقشه‌ راه به منظور بازگشت امن پناهنجویان و ایجاد زیر ساخت تهیه کنند. آن‌ها بازخواهند گشت و ما مصمم به بازگرداندن آن‌ها هستیم، اما باید این کار را به گونه‌ای انجام دهیم که مطابق با کرامت انسانی باشد.»
 
او با بیان اینکه سازمان ملل و جامعه جهانی باید در مسئله بازگشت امن پناهنجویان مشارکت داشته باشند، در پایان اعلام کرد: «تعداد زیادی از پناهجویان سوری به علت جنگ داخلی در کشورشان به ترکیه آمدند و همچنین از افغانستان. ما تعداد زیادی از افغانستانی‌ ها را به کشورشان بازگرداندیم حتی بعد از به قدرت رسیدن طالبان.»
 
انتهای پیام/