هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 31 شهريور 1402
ساعت 06:14
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 1 خرداد 1402 ساعت 12:46
دوشنبه 1 خرداد 1402 12:43 ساعت
2023-5-22 12:46:27
شناسه خبر : 367626
احمد محمودزاده با بیان اینکه شهریه مدارس غیردولتی بر اساس الگوی تعیین شهریه ابلاغ می شود، گفت: هم اکنون موسسان مدارس و مراکز غیردولتی مشغول تکمیل اطلاعات مورد نیاز برای تعیین شهریه هستند و تا کنون شهریه هیچ کدام از مدارس غیردولتی برای سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ ابلاغ نشده است.
احمد محمودزاده با بیان اینکه شهریه مدارس غیردولتی بر اساس الگوی تعیین شهریه ابلاغ می شود، گفت: هم اکنون موسسان مدارس و مراکز غیردولتی مشغول تکمیل اطلاعات مورد نیاز برای تعیین شهریه هستند و تا کنون شهریه هیچ کدام از مدارس غیردولتی برای سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ ابلاغ نشده است.
گروه اجتماعی - رجانیوز:  احمد محمودزاده با بیان اینکه شهریه مدارس غیردولتی بر اساس الگوی تعیین شهریه ابلاغ می شود، گفت: هم اکنون موسسان مدارس و مراکز غیردولتی مشغول تکمیل اطلاعات مورد نیاز برای تعیین شهریه هستند و تا کنون شهریه هیچ کدام از مدارس غیردولتی برای سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ ابلاغ نشده است.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از ایرنا، وی افزود: همزمان با ابلاغ شهریه مدارس غیردولتی، مبالغ آنها در سامانه مشارکت ها (https://mosharekatha.ir) برای عموم مردم قابل مشاهده است بنابراین مبالغ اعلام شده در فضای مجازی وجاهت قانونی ندارند.
 
وی با بیان اینکه الگوی تعیین شهریه مدارس غیردولتی در ۲۲ فروردین سال ۱۴۰۲ ابلاغ شده است، گفت: در این الگو مطابق ماده (۱۵) قانون تأسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی، پایه و اساس تعیین شهریه؛ دوره تحصیلی، سطح آموزشی- پرورشی و تربیتی، برنامه سال تحصیلی، فعالیت های فوق برنامه، فضای فیزیکی، تجهیزات و امکانات بروز از جمله آزمایشگاه ها، کارگاه ها و سالن ها است و در این راستا به نیروی انسانی شاغل در مدارس غیردولتی و دارای صلاحیت های عمومی، تخصصی و حرفه ای متناسب با دوره های تحصیلی و برنامه سال تحصیلی، فضای آموزشی، تجهیزات و امکانات توجه ویژه شده و در محوریت تعیین هزینه های تمام شده هر مدرسه قرار گرفته است و کیفیت و امتیاز کسب شده در این مولفه ها در تعیین مبلغ شهریه بسیار اثرگذار است.
 
رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی با بیان اینکه در راستای تعیین سطح آموزشی و پرورشی شاخص هایی تعیین شده تا به این صورت کیفیت ارائه خدمات آموزشی و پرورشی مدارس نیز در تعیین شهریه لحاظ شود، اظهار کرد: نکته مهم دیگر در خصوص فعالیت های فوق برنامه است که کاملا اختیاری و در الگوی تعیین شهریه به صورت مجزا در قالب فعالیت های فوق برنامه درسی، فعالیت های آموزشی و پرورشی مکمل و فعالیت های تابستانی پیش بینی شده است. شهریه این بخش بر اساس برنامه های ثبت شده در سامانه مشارکت ها تعیین می شود و در ادامه بر اجرای آنها نظارت خواهد شد.
 
طبق الگویی که به استان های سراسر کشور ابلاغ شده و از اواخر خرداد امسال اجرایی می شود، افزایش دستمزدها، نرخ اجاره بها و سایر عناصر تاثیرگذار در شهریه بررسی خواهد شد. البته متناسب با الگو از حیث لحاظ کردن سقف اجاره بهای استعلامی از مراجع ذی‌صلاح، حق الزحمه معلمان، مربیان و سایر کارکنان و تعیین میانگین پرداختی به آنها، به استان ها تفویض اختیار لازم داده شده است.
 
افراط و تفریطی در افزایش شهریه‌ها نباید وجود داشته باشد
محمودزاده گفت: ضروری است تاب آوری مردم در نظر گرفته شود تا امکان پرداخت شهریه از سوی والدین فراهم باشد و از طرف دیگر باید هزینه های جاری مدرسه هم در نظر گرفته شود. یعنی افراط و تفریطی در افزایش نباید وجود داشته باشد. باید کاری کنیم که هم کیفیت بخشی برنامه های آموزشی و رویکردهای تربیتی و فرهنگی لحاظ شود و هم خانواده ها بتوانند در این نوع مدارس با توجه به علاقه مندی که نسبت به مدارس غیردولتی دارند امکان ثبت نام و بهره مندی از خدمات با کیفیت مدارس غیردولتی را داشته باشند.
 
وی عنوان کرد: مدایران کل استان ها موظفند با توجه به اینکه در بخشامه الگوی تعیین شهریه به صراحت عنوان شده است که مسئولیت حسن اجرای آن به عهده مدیرکل استان است، نظارت کاملی بر فرآیند تعیین شهریه و ثبت نام داشته باشند تا ضمن همکاری و هماهنگی در تعیین شهریه ها و ثبت نام ها طبق دستورالعمل های ارسالی با اندک مدارسی که در چارچوب سیاست های وزارت آموزش و پرورش فعالیت ندارند و شهریه های خارج از مصوبه دریافت می کنند و متخلف هستند برخورد جدی صورت گیرد.
 
محمودزاده با بیان اینکه با توجه به هماهنگی های به عمل آمده و بخشنامه های ارسالی مدیران کل استان ها، موسسان مدارس و مراکز غیردولتی و همچنین اولیای دانش آموزان همکاری های لازم را انجام دهند، افزود: از موسسان انتظار می رود که متناسب با شهریه ابلاغی عمل کنند و پوستر شهریه ها را در محل ثبت نام نصب کنند و متناسب با آن قراردادهای الکترونیکی را از سامانه مشارکت ها دریافت کنند و در دو نسخه به امضای خود و اولیای دانش آموزان برسانند.
 
معاون وزیر آموزش و پرورش در پایان اذعان داشتند: از اولیای دانش آموزان نیز خواهشمندیم که به عنوان ناظرین اصلی ما متناسب با شهریه های مصوب ثبت نام کنند و در صورت مشاهده هر گونه تخلف از طریق سامانه شکایات سازمان شکایت خود را ثبت کنند. و در مواردی که شاکی وجود دارد به راحتی امکان ورود به موضوع مهیاست و قطعاً با مدارس متخلف برخورد خواهد شد.