هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 1 فروردين 1402
ساعت 02:23
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

جمعه 26 اسفند 1401 ساعت 01:08
جمعه 26 اسفند 1401 00:57 ساعت
2023-3-17 01:08:04
شناسه خبر : 365728
شیخ محمد بن راشد آل مکتوم در دیدار با دبیر شورای‌عالی امنیت ملی ایران نسبت به حل مشکلات اتباع و نهادهای ایرانی مستقر در دوبی قول مساعد داد.
شیخ محمد بن راشد آل مکتوم در دیدار با دبیر شورای‌عالی امنیت ملی ایران نسبت به حل مشکلات اتباع و نهادهای ایرانی مستقر در دوبی قول مساعد داد.
گروه سیاسی-رجانیوز: دریابان علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی که به دعوت رسمی همتای خود به امارات متحده عربی سفر کرده بعد از ظهر امروز پنج‌شنبه -۲۵ اسفندماه ۱۴۰۱- مورد استقبال «شیخ محمد بن‌راشد آل‌مکتوم» معاون رئیس دولت، نخست‌وزیر و امیر دوبی قرار گرفت.
 
به گزارش رجانیوز؛ در این دیدار که در کاخ زعبیل دوبی برگزار شد، دریابان شمخانی با تاکید بر تسریع توافقات قبلی برای رفع موانع همکاری دوجانبه گفت: جمهوری اسلامی‌ ایران مجدانه به دنبال تقویت همکاری مستمر و سازنده با همسایگان است و مجموعه ظرفیت‌های خود را در این خصوص به‌کار گرفته است.
 
دبیر شورای امنیت ملی با اشاره به نیاز منطقه به صلح، ثبات و آرامش، بی‌اعتمادی میان کشورهای منطقه را مانعی جدی برای تحقق این هدف و ضربه به توسعه اقتصادی منطقه عنوان کرد و افزود: نیازمند تعامل و توسعه همکاری‌ها در همه ابعاد هستیم، موضوعی که قطعا افزایش امنیت، آرامش و رفاه مردم منطقه را در پی خواهد داشت.
 
شمخانی امارات متحده عربی و شیخ‌نشین دوبی را از جمله بازیگران موثر در تحولات اقتصادی و تجاری منطقه خواند و گفت: دولت سیزدهم با اتخاذ راهبرد همسایه‌محوری مصمم به عبور از موانع تصنعی و تحمیلی است که در مسیر توسعه روابط کشورهای منطقه ایجاد شده است.
 
دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به اراده جدی رهبران دو کشور برای ایجاد فرصتهای جدید در روابط دو جانبه اظهار داشت: گفتگوهای انجام شده در این سفر با مقامات عالی سیاسی، اقتصادی، بانکی و امنیتی امارات، چشم انداز بسیار روشنی را در زمینه ایجاد جهش در روابط دو جانبه و چند جانبه نوید می‌دهد.
 
شیخ محمد بن‌راشد آل‌مکتوم نیز در این دیدار ضمن تبریک به دریابان شمخانی در خصوص توافق حاصل شده میان ایران و عربستان برای آغاز مجدد روابط دو جانبه، گفت: کشورش تمام ظرفیت‌های خود را در راستای کمک به اجرایی‌سازی این توافق به‌ خدمت خواهد گرفت.
 
امیر دوبی همچنین با ابراز خشنودی از سفر بسیار مهم دریابان شمخانی به امارات متحده عربی افزود: ارتقای مناسبات دوجانبه و راهبردی با ایران همواره برای امارات متحده عربی بسیار مهم و مغتنم بوده است.
 
شیخ محمد بن‌ راشد در این دیدار، نسبت به حل مشکلات اتباع و نهادهای ایرانی مستقر در دوبی قول مساعد داد و گفت: تمام تلاش خود را برای حل‌ و فصل این مشکلات به‌کار خواهیم بست.
 
او همچنین بر عدم اجازه امارات به تلاش بیگانگان برای تخریب روابط دوجانبه با ایران تاکید کرد و افزود: سابقه نشان داده که تنها برنده اختلاف میان دو کشور، دشمنان ملت‌های منطقه هستند، لذا سیاست قطعی ما این است که به هیچ کشور یا بازیگر ثالثی اجازه ندهیم میان دو کشور تفرقه‌افکنی کرده یا از جغرافیای امارات علیه ایران استفاده کند.
 
در این دیدار «شیخ مکتوم بن‌محمد بن‌راشد آل‌مکتوم» معاون حاکم دوبی و وزیر دارایی، «انور بن‌محمد قرقاش» مشاور دیپلماتیک رئیس دولت امارات و «طلال حمید بلحول الفلاسی» مدیرکل آژانس امنیت دولتی دوبی نیز حضور داشتند.
 
براساس این گزارش، علاوه بر دیدارهای دبیر شورای عالی امنیت ملی با مقامات اماراتی، نشست‌های جداگانه کارشناسی میان مسئولان ایرانی با همتایان اماراتی آنها در موضوعات اقتصادی، بانکی و امنیتی برگزار شد.
 
گفت‌وگوی دبیر شورای عالی امنیت ملی با مشاور امنیت ملی امارات
دریابان علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی، پیش از ظهر امروز با شیخ طحنون بن‌زاید آل‌نهیان، مشاور امنیت ملی امارات نیز دیدار و گفت‌وگو کرد. 
 
 
در این دیدار دریابان شمخانی با تاکید بر راهبرد تغییر ناپذیر سیاست خارجی جمهوری اسلامی‌ ایران در زمینه همکاری همه جانبه، مستمر وسازنده با همسایگان اظهار داشت: برای برون رفت از چالش های موجود که تداوم آن به نفع هیچ کشوری در منطقه نیست باید همکاری و هم‌گرایی جایگزین خصومت و واگرایی شود.
 
شمخانی وجود اختلاف و بی اعتمادی میان کشورهای حوزه استراتژیک خلیج فارس را مانعی جدی برای توسعه اقتصادی منطقه و خواست دشمنان فرامنطقه ای عنوان کرد وگفت: باید با گفتگو و تعامل و گسترش همکاری های سیاسی، امنیتی، اقتصادی و فرهنگی ضمن جلوگیری ایفای نقش غیر سازنده بیگانگان، برای افزایش امنیت، آرامش و رفاه مردم منطقه تلاش نماییم.
 
دبیر شورای امنیت ملی کشورمان، همه کشورهای منطقه را هم سرنوشت و اعضای یک خانواده بزرگ عنوان کرد و گفت: اختلافات خانوادگی باید با گفتگو، حسن نیت و مدارا حل و فصل شود تا همه بتوانیم در فرآیندی مبتنی بر مشارکت دسته جمعی، به سمت ایجاد منطقه ای قوی و توسعه یافته حرکت کنیم.
 
دبیر شورای عالی امنیت ملی تبادل ظرفیت‌های اقتصادی، تجاری و سرمایه‌گذاری را از اصلی‌ترین اولویتهای جمهوری اسلامی ایران در روابط با همسایگان عنوان کرد و اظهار داشت: با توجه به بسترهای مناسبی که از یکسال قبل برای توسعه روابط ایران و امارات ایجاد شده،این سفر را آغازی معنا دار برای وارد شدن دو کشور به مرحله ای جدید از مناسبات سیاسی،اقتصادی و امنیتی می دانم.
 
شیخ طحنون بن‌زاید مشاور امنیت ملی امارات نیز در این دیدار با ابراز مسرت از سفر بسیار مهم دریابان شمخانی به امارات متحده عربی گفت: همکاری و مودت با کشور بزرگ و قدرتمند ایران برای امارات متحده بسیار مهم و مغتنم است.
 
مشاور امنیت ملی امارات؛ با تبریک توافق اخیر میان جمهوری‌ اسلامی‌ ایران و پادشاهی عربستان سعودی؛ تصریح کرد، این توافق نقش سازنده ای در گسترش صلح، ثبات و امنیت پایدار و بومی در منطقه دارد.
 
او گفت: توسعه روابط گرم و برادرانه میان ابوظبی و تهران در ردیف اولویت‌های امارات متحده عربی است.
 
شیخ طحنون بن‌زاید با اشاره به سفر خود به تهران بر ضرورت فعال سازی توافقات حاصل شده و همچنین تسریع در فرایند مبادله ظرفیت‌های اقتصادی میان دو کشور در حوزه‌های بانکی، ترانزیتی، انرژی، حمل و نقل، بهداشت و درمان و سرمایه‌گذاری تاکید کرد.
 
مشاور امنیت ملی امارات متحده عربی در پایان اظهار امیدواری کرد، سفر دریابان شمخانی به ابوظبی به نقطه عطفی در روابط دو کشور تبدیل و به تسریع در ارتقای هر چه بیشتر همکارهای تهران - ابوظبی منجر شود.
 
گفتنی است؛ در سفر رسمی یک روزه شمخانی به امارات، مسئولان عالی اقتصادی، بانکی و امنیتی دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان را همراهی می کنند.
 
در سفر رسمی یک روزه شمخانی به امارات مسئولان عالی سیاسی، اقتصادی، بانکی و امنیتی نیز او را همراهی می‌کردند.
 
انتهای پیام/