هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 30 شهريور 1402
ساعت 07:17
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 23 اسفند 1401 ساعت 12:28
سه شنبه 23 اسفند 1401 11:42 ساعت
2023-3-14 12:28:47
شناسه خبر : 365672
نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه با جمعی از خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای برگزار شد.
نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه با جمعی از خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای برگزار شد.
گروه سیاسی - رجانیوز: نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه با جمعی از خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای برگزار شد.
 
به گزارش رجانیوز، مسعود ستایشی صبح امروز (سه شنبه ۲۳ اسفند) در نشست خبری خود با اصحاب رسانه، اظهار کرد: با توجه به نام گذاری سال ۱۴۰۱ از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال تولید دانش بنیان استغال آفرین، دستگاه قضایی بسیج شد تا با استفاده از امکانات و توانایی‌های موجود تلاش لازم انجام شود تا بخشی از موانع بر سر راه تولید برداشته شود.
 
وی با اشاره به اقدامات سازمان بازرسی کل کشور در این حوزه، گفت: طی ۹ ماهه سال ۱۴۰۱، ۱۲۲ نامه هشداری در رابطه با شعار سال به دستگاه‌‎های اجرایی کشور توسط سازمان بازرسی کل کشور ارسال شد.
 
سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به تشکیل ۲۶ فقره پرونده بازرسی در بازرسی‌های کل کشور، گفت: ۷۳۰ فقره پرونده در بحث حمایت از تولید، ۲۳۹ پرونده در راستای رفع مشکلات تشکیل شده است. 
 
وی با بیان اینکه از هزار و ۶۲ واحد تولیدی توسط سازمان‌های بازرسی در کل کشور بازدید شد، گفت: هزار و ۷۷۷ شکایت با موضوع تولید و سرمایه گذاری به سازمان‎های مورد بحث واصل شد.
 
سخنگوی قوه‌قضاییه گفت: همچنین ۲۰۷ فقره گزارش و پرونده در دیوان عدالت اداری درباره موضوع شعار سال جاری مطرح شده است.
 
ستایشی اعلام کرد: در ۱۰ ماهه سال جاری در زندان‌ها برای ۸۳ هزار نفر دوره‌های آموزشی برگزار و برای ۵۱ هزار گواهینامه آموزشی در زندان صادر شده است.
 
سخنگوی قوه قضاییه بیان کرد: در استان آذربایجان شرقی در سال جاری در راستای احیای واحد‌های تولیدی تا کنون ۶۷ واحد تولیدی با اشتغال زایی برای ۲۶۲ نفر به صورت مستقیم احیا شده است. همچنین از ورشکستگی ۵ واحد تولیدی دیگر جلوگیری شده است و این واحد‌ها به چرخه تولید بازگشتند.
 
وی افزود: در استان البرز در طول سال جاری ۱۰ واحد تولیدی دارای مشکل حقوقی کاملا احیا شده اند و در این مدت در واحد‌های مذکور برای ۲ هزار و ۴۰۰ نفر اشتغالزایی صورت گرفته است و یا از بیکاری آن‌ها جلوگیری شده است.
 
سخنگوی قوه قضاییه بیان کرد: همچنین در استان بوشهر ۱۴ شکایت واصل که به همه شکایت‌ها رسیدگی شد، همچنین برای هزار و ۶۰۰ نفر در راستای جلوگیری از بیکاری، اقدام قاطع شده است و برای هزار نفر در ۴ واحد تولیدی احیا شده اشتغالزایی شده است.
 
ستایشی بیان کرد: در استان خراسان رضوی، خراسان شمالی و سمنان اقدامات شایسته‌ای انجام شده است و در استان سیستان و بلوچستان ۴۸ واحد صنعتی با اشتغال ۷۵۳ احیا شده است.
 
وی ادامه داددر استان فارس از میان 874 درخواست وارده واحد های تولیدی، مشکلات 257 واحد به طور کامل حل شده است. در استان قزوین 52 واحد احیا شدند.
 
توضیحات سخنگوی قوه قضاییه در رابطه با پرونده ابربدهکار بانکی
ستایشی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ابربدهکار بانکی که هفته گذشته کیفرخواست وی توسط دادستانی تهران صادر شد کیست و با کدام سازمان و ارگان در ارتباط بوده است؟، اظهار کرد: این ابربدهکار مربوط به یک گروه خودرویی است که پرونده مروبطه ۲۷ متهم دارد.
 
وی در خصوص اتهام متهم ردیف اول این پرونده، گفت: اخلال کلان در نظام اقتصادی کشور از طریق تحصیل مال به نحو نامشروع به میزان ۴۱ هزار میلیارد ریال و ۲۹ میلیون وون کره جنوبی، اتهام متهم ردیف اول این پرونده است.
 
سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: اتهام ۲۶ متهم دیگر این پرونده نیز به اتهام معاونت در اخلال کلان در نظام اقتصادی است که در ۲۶ بهمن ماه ۱۴۰۱ کیفرخواست برای این پرونده صادر به دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی ارسال شد. که به جهت حساسیت و به قید فوریت وقت رسیدگی به این پرونده در دادگاه؛ فروردین ماه ۱۴۰۲ تعیین شده است.
 
وی افزود: برای متهمان این پرونده قرار تامین قانونی صادر شده و تمام ۲۷ متهم آن با توثیق وثیقه در حال حاضر آزاد هستند.