هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 15 اسفند 1402
ساعت 03:25
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 1 بهمن 1401 ساعت 23:18
شنبه 1 بهمن 1401 23:00 ساعت
2023-1-21 23:18:20
شناسه خبر : 364283
ائتلاف ناتو با صدور بیانیه‌ای مدعی توصیه به باکو و ایروان و رسیدگی به مسائل بشردوستانه در مورد «لاچین» شد.
ائتلاف ناتو با صدور بیانیه‌ای مدعی توصیه به باکو و ایروان و رسیدگی به مسائل بشردوستانه در مورد «لاچین» شد.
گروه بین‌المللل-رجانیوز: به دنبال سفر اخیر یک مقام ارشد ناتو به ارمنستان و جمهوری آذربایجان، این ائتلاف بیانیه‌ای صادر کرد.
 
به گزارش شماره شنبه وبگاه «حتق» به نقل از وبگاه ناتو،  «خاویر کولومینا» نماینده ویژه دبیرکل ناتو در قفقاز و آسیای مرکزی، به قفقاز جنوبی سفر و از ارمنستان و جمهوری آذربایجان بازدید کرد.
 
بر اساس این گزارش، کولومینا در این دیدارها بر اهمیت تردد آزاد افراد و وسایل نقلیه در جاده «لاچین» تاکید کرد. ناتو در بیانیه خود اعلام  کرد که سفر کولومینا به منطقه بخشی از رایزنی‌های سیاسی منظم او با این دو کشور مهم شریک ناتو بوده است.
 
وی در ارمنستان با «نیکول پاشینیان» نخست وزیر، «آرارات میرزویان» وزیر خارجه و «سورن پاپیکیان» وزیر دفاع و سایر مقامات ارمنستان دیدار کرد. نماینده ناتو در جمهوری آذربایجان با «جیحون بایراموف» وزیر خارجه و سایر مقامات جمهوری آذربایجان دیدار کرد.
 
 در بیانیه ناتو آمده است که کولومینا در مورد همکاری ناتو با ارمنستان و جمهوری آذربایجان و کمک‌های هر دو کشور به امنیت اروپا گفت وگو کرد.
 
 کولومینا بر لزوم رسیدگی به مسائل بشردوستانه و اهمیت از سرگیری گفت‌وگوها و تلاش برای عادی سازی روابط بین ایروان و باکو تاکید کرده است.
 
ناتو به ویژه با جمهور آذربایجان همکاری گسترده‌ای دارد و هرساله با هدف ارتقا سطح کیفی نیروهای مسلح جمهوری آذربایجان، دوره آموزشی نظامی برای این کشور برگزار می‌کند.
 
جاده مهم لاچین مدتی است که توسط عوامل جمهوری آذربایجان مسدود شده و زندگی صد و بیست هزار نفر ساکن این منطقه را در وضعیت مخاطره آمیزی قرار داده است.
 
«روبن واردانیان» مقام ارشد منطقه قره باغ کوهستانی در این باره گفت، قطع برق در این منطقه در حال حاضر به مدت چهار ساعت در روز ادامه دارد، اکثر مدارس تعطیل شده‌اند و از زمان شروع بحران، مشاغل قادر به فعالیت عادی نیستند و ۳۴۰۰ نفر شغل خود را از دست داده‌اند.
 
دید‌بان حقوق بشر در گزارشی اعلام کرد که انسداد طولانی‌مدت جاده می‌تواند به «عواقب وخیم انسانی» منجر شود. هرچه اختلال در کالاها و خدمات ضروری طولانی تر باشد، خطر برای غیرنظامیان بیشتر خواهد بود.
 
پارلمان اروپا نیز چند روز قبل قطعنامه‌ای را تصویب و  در آن انسداد جاده‌ها را محکوم کرد و از جمهوری آذربایجان خواست که  به سرعت آن را باز کند.