هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 13 بهمن 1401
ساعت 19:00
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 29 دى 1401 ساعت 13:21
پنجشنبه 29 دى 1401 13:10 ساعت
2023-1-19 13:21:52
شناسه خبر : 364206

گروه اقتصادی-رجانیوز: بانک پارسیان طبق برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و قانون اجازه تاسیس بانک‌های غیردولتی، در تاریخ۱۵/۶/۱۳۸۰ در اداره ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسید و مجوز عملیات بانکی از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را دریافت و فعالیت‌های بانکی اش را از تاریخ ۱۲/۱۱/۱۳۸۰ با افتتاح ۴ شعبه در تهران آغاز کرد. در تاریخ۴/۸/۱۳۸۳ بانک پارسیان به عنوان چهارصد و یکمین شرکت در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شد و در تاریخ۱۰/۹/۱۳۸۳ اولین داد و ستد بر روی سهام بانک انجام پذیرفت.

 
گزارش فعالیت ماهانه‌ای آذر ماه سال ۱۴۰۱ بانک پارسیان نشان از درآمد تسهیلات اعطایی برابر با یک هزار و ۱۲۸ میلیارد تومان دارد. همچنین از ابتدای سال مالی تا پایان آذر ماه مجموع درآمد به‌دست‌آمده" وپارس" از بخش تسهیلات اعطایی بالغ‌بر ۹ هزار و ۹۳۰ میلیارد تومان بود. بیشترین درآمدزایی بانک پارسیان در آذر ماه سال جاری از بخش تسهیلات اعطایی مربوط به بخش مرابحه و مشارکت ارزی بود، که وپارس از این ۲ بخش به ترتیب برابر با مبالغ ۵۷۵ میلیارد تومان (مرابحه) و ۳۳۵ میلیارد تومان (مشارکت ارزی) درامد کسب کرد. بانک پارسیان میزان درآمد محقق خود در آذر ماه را یک هزار و ۳۴۴میلیارد تومان اعلام کرد، پس از تسهیلات اعطایی که بیشترین درآمدزایی این بانک است، درآمد حاصل از کارمزد با ۱۶۳ میلیارد تومان بیشترین میزان درآمد عملیاتی محقق می‌باشد.
 
 
از نکات مهم و قابل توجه در بانک پارسیان می توان به سرمایه گذاری های با ارزش افزوده بالا اشاره کرد که از مهم ترین آن ها مالکیت ۷۰ درصد سرمایه گذاری پارسیان است . سرمایه گذاری پارسیان مالک ۹۰ درصد از فرآورده های معدنی اپال کانی پارس با نماد اپال و ارزش بازار ۳۴ هزار میلیارد تومان در صنعت استخراج کانه های فلزی مشغول به فعالیت است. سهم بانک پارسیان از این سرمایه گذاری با توجه به مالکیت ۷۰ درصدی در سرمایه گذاری پارسیان ۲۱ هزار میلیارد تومان است که با توجه به ارزش بازار فعلی ۳۳ هزار میلیارد تومان عدد قابل توجهی است. سود نقدی دریافتی از سرمایه گذاری های پارسیان بابت عملکرد مالی سال ۱۴۰۰ در گروه مالی پارسیان حدود ۷۵۰ میلیارد تومان و در شرکت سرمایه گذاری پارسیان حدود ۱۹۷۰ میلیارد تومان بوده است که درآمد سرمایه گذاری های انجام شده در گروه مالی و سرمایه گذاری پارسیان و سایر شرکت ها مجموعا در سال ۱۴۰۰ حدود ۲۸۰۰ میلیارد تومان برآورد می شود که با رشد ۱۲۴۵ درصدی نسبت به سال ۹۹ همراه بوده است. انتظار میرود روند سود آوری شرکت های زیر مجموعه پایدرا باشد و جریان نقدی مناسبی در سال های آتی برای بانک پارسیان به همراه داشته باشد. با افزایش ارزش معاملات بانک پارسیان و ریزش سهم پس از ۲ سال ، در روز های اخیر شاهد اقبال بازار از این سهم بوده ایم و انتظار میرود روند رشد قیمت در سهم ادامه دار باشد.
 
تحلیل بانک پارسیان (وپارس)
 
مورخ: ۲۰/۱۰/۱۴۰۱
 
 
بانک پارسیان با شکست مقاومت روند نزولی در محدوده ۱۶۰۰ ریال وارد رالی جدید حرکتی شده و به تازگی توانسته از مقاومت ۲۰۰۰ ریالی نیز عبور کند. از دید اندیکاتوری صعودی بوده و به نظر می رسد که این رالی حرکت در پله اول تا محدوده ۲۴۸۹ ریال کماکان ادامه داشته باشد و پس از مدتی دست به دست شدن آماده حرکت جدید با تارگت ۳۳۰۰ ریال شود. تحلیل مذکور تا زمانی که حمایت ۱۸۹۰ ریال حفظ شود معتبر می باشد.
 
انتهای پیام/


کلیدواژه ها »