هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 7 اسفند 1402
ساعت 08:00
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 26 دى 1401 ساعت 18:41
دوشنبه 26 دى 1401 18:26 ساعت
2023-1-16 18:41:37
شناسه خبر : 364099
سخنگوی وزارت خارجه آلمان امروز از احضار سفیر ایران در برلین برای بار دوم در روزهای اخیر خبر داد.
سخنگوی وزارت خارجه آلمان امروز از احضار سفیر ایران در برلین برای بار دوم در روزهای اخیر خبر داد.
به گزارش رجانیوز به نقل از خبرگزاری رویترز، «کریستوفر برگر» (Christofer Burger) سخنگوی وزارت خارجه آلمان امروز دوشنبه با صدور بیانیه‌ای از احضار دوباره سفیر ایران در برلین در هفته جاری (به وقت محلی) به بهانه اعدام یک جاسوس در تهران خبر داد.
 
سخنگوی وزارت خارجه آلمان در اقدامی مداخله جویانه در این خصوص اعلام کرد که «آنالنا بائربوک» وزیر خارجه این کشور به بهانه واهی و ادعایی «نقض حقوق بشر و موج اعدام ها» از سوی جمهوری اسلامی ایران، سفیر تهران در برلین را احضار کرده است.
 
«کریستوفر برگر» در این باره ادعا کرد: می‌توانم تأیید کنم که سفیر ایران به نشستی در وزارت خارجه احضار شده است.
 
«جیمز کلورلی» وزیر خارجه انگلیس هم پیشتر در این باره اعلام کرده بود: برای انجام رایزنی‌های بیشتر پس از اعدام علی رضا اکبری، سفیر خود را به طور موقت از ایران خارج می‌کنیم. پاسخ ما به ایران محدود به امروز نخواهد بود و در حال بررسی اقدامات بیشتر هستیم!
 
مرکز رسانه‌ای قوه قضائیه شنبه هفته جاری اعلام کرد که حکم علیرضا اکبری دارای تابعیت مضاعف ایرانی- انگلیسی که به اتهام افساد فی‌الارض و اقدام گسترده علیه امنیت داخلی و خارجی کشور از طریق جاسوسی برای دستگاه اطلاعاتی دولت انگلیس در ازای دریافت دستمزد به مبالغ ۱.۸۰۵.۰۰۰ یورو، ۲۶۵.۰۰۰ پوند انگلیس و ۵۰.۰۰۰ دلار آمریکا به مجازات اعدام محکوم شده بود، اجرا شد.
 
یاوه‌گویی کلورلی در حالی است که علیرضا اکبری، مدتی قبل در پی جاسوسی علیه کشور دستگیر شد و پس از تشکیل پرونده قضائی برای وی و صدور کیفرخواست، پرونده به دادگاه ارجاع و جلسات رسیدگی با حضور وکیل متهم برگزار شد و بر اساس مستندات «متقن» موجود در پرونده این فرد به جرم جاسوسی برای انگلیس به اعدام محکوم شد.