هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 6 خرداد 1403
ساعت 16:12
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 12 دى 1401 ساعت 14:50
دوشنبه 12 دى 1401 14:36 ساعت
2023-1-2 14:50:55
شناسه خبر : 363764
سال ۲۰۲۲، سال تحولات مهم در جهان بود. تحولات و اتفاقاتی که البته برای غرب خیلی هم خوب نبودند. به همین مناسبت سایت آمریکایی «تاپ‌تن» در گزارشی ده اتفاق بدی که برای غرب در ۲۰۲۲ افتاد را فهرست کرده است.
سال ۲۰۲۲، سال تحولات مهم در جهان بود. تحولات و اتفاقاتی که البته برای غرب خیلی هم خوب نبودند. به همین مناسبت سایت آمریکایی «تاپ‌تن» در گزارشی ده اتفاق بدی که برای غرب در ۲۰۲۲ افتاد را فهرست کرده است.
گروه بین‌الملل - رجانیوز: سال ۲۰۲۲ سالی پر از حوادت خاص و عجیب بود. در این سال اتفاقات مهم و عجیبی در عرصه سیاست و نظم بین‌الملل اتفاق افتاد. برگشت به دنیای پیش از جنگ اوکراین یا نادید گرفتن تاثیر فرهنگی جام‌جهانی قطر شاید ممکن نباشد. سایت آمریکایی «تاپ تن» در گزارشی با توجه به رای مردم بدترین اتفاقات سال گذشته را فهرست کرده است.
 
جنگ روسیه و اوکراین
در روز ۲۴ فوریه، ولادمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه در پیامی اعلام کرد:« عملیات ویژه ارتش روسیه آغاز شده است». این عملیات در مقابل اوکراین آغاز شد و خیلی زود تبدیل به جنگی همه‌جانبه شد. جنگی در آسمان و زمین این دو کشور را درگیر خود کرده است.
 
این اتفاق ضربه زیادی به غرب زد، از سویی آرامش حاکم بر اتحادیه اروپا را بر هم ریخت از سوی دیگر موجب بحران اقتصادی در سراسر بلوک غرب شد. بحران انرژی آغاز شد و هم‌اکنون در زمستان ۲۰۲۳ وضعیت سختی در اروپا در جریان است. این جنگ هزینه‌های زیادی بر بلوک غرب تحمیل کرده است.
 
 
ماجرای تیراندازی دبیرستان راب در تگزاس
در ۲۴ می سال ۲۰۲۲، سالوادور راموس به مادربزرگ خود شلیک می‌کند و سپس به سمت مدرسه‌ی خود یعنی دبیرستان راب در تگزاس رانندگی می‌کند. او در دست خود سلاح مرگبار ای-آر۱۵ را داشت و به مدرسه رسید. او ابتدا چند تیر هوایی شلیک کرد و سپس به مدرسه وارد شد. وارد شدن او به مدرسه باعث مردن نوزده دانش‌آموز و دو معلم شد. همچنین هفده نفر دیگر نیز مجروح شدند.
 
یک ساعت بعد نیز راموس به ضرب گلوله ماموران پلیس ایالتی تگزاس کشته شد.
 
تیراندازی در سوپرمارکت بوفالو (نیویورک)
در ۱۴می سال گذشته، یک قاتل با انگیزه‌های نژاد پرستانه وارد یک مغازه شد. او ۱۰مرد سیاه‌پوست را کشت و همچنین سه نفر دیگر را نیز مجروح کرد. پیتون اس.جندرون خود را مدافع برتری سفیدپوست‌ها می‌دانست و همچنین به تئوری‌های توطئه‌ای در این زمینه معتقد بود.
 
 
‌دادگاه‌های ترامپ
رئیس‌جمهور سابق آمریکا خروج بی‌حاشیه‌ای از کاخ‌سفید نداشت. در حقیقت شاید بتوان گفت دونالد ترامپ پر حاشیه ترین رئیس‌جمهور تاریخ آمریکاست. حمله به کنگره و مواضع تند دونالد ترامپ پس از خروج از کاخ سفید توجه نیرو‌های امنیتی آمریکا را به خود جلب کرد.
 
نتیجه تحقیقات دستگاه‌های نظارتی آمریکا شوکه کننده بود. ترامپ نه تنها در تحریک حمله کنندگان به کنگره دست داشته است بلکه مدارک سری زیادی را نیز سرقت کرده بود. چنین رسوایی برای رئیس‌جمهور سابق آمریکا تبعات رسانه‌ای زیادی در جهان داشت.
 
 
شکست آمریکا در افغانستان
آمریکا سال‌ها نیروهای نظامی خود و همچنین میلیارد‌ها دلار پول خود را در افغانستان خرج کرد. این تلاش‌ها البته برای روی کار آوردن دولت غربگرا در این کشور کافی نبود. آمریکا به سختی با مقاومت طالبان رو به رو شد و در نهایت این گروه شبه نظامی توانست دولت افغانستان را به دست بگیرد.
 
این اتفاق و همچنین رضایت مردم افغانستان از خروج آمریکا از این کشور شکست دیگری بود که در سال گذشته نصیب آمریکا و هم‌پیمانانش شد.
 
پایان نیافتن کرونا و اوج‌گیری اومیکرون
با واکسیاسیون جهانی مردم منتظر جشن خداحافظی با این ویروس بودند. البته شرایط مورد انتظار مردم پیش نرفت و اتفاقی که افتاد این بود: مردم به زندگی عادی برگشتند اما کرونا از بین نرفته بود.
 
اما حتی این شرایط نه چندان مطلوب نیز پایان ماجرا برای کشورهای غربی نبود. با گذشت چندماه از واکسیناسیون با وجود اینکه کرونا تا حدود زیادی در کشورهای جهان کنترل شد؛ اما در کشورهای غربی موج‌های بعدی این پاندمی فرا رسید. در حالی که در اذهان عمومی بسیاری از مردم جهان این ویروس مرده تلقی می‌شود اما مردم برخی کشورها هنوز با این ویروس دست‌وپنجه نرم می‌کنند.
 
 
تهدید پوتین به جنگ اتمی
مقاومت ابتدایی غرب در مقابل حمله روسیه، شرایط را به سرعت وخیم کرد. تنش‌ها میان روسیه و غرب بالا گرفت. غرب از سویی شروع به وضع تحریم کرد و روسیه نیز حملات خود را افزایش داد. در چنین شرایطی تهدید جنگ اتمی که می‌تواند جهان را به ویرانی بکشد موجب وحشت مردم جهان علی‌الخصوص غربی‌ها شد؛ زیرا موشک‌های روسیه این کشورها را هدف گرفته بود.
 
موج وحشت مردم غرب و همچنین انفعال ناتو پس از تهدیدهای اتمی روسیه، اتفاق بد دیگری بود که برای غرب در سال ۲۰۲۲ افتاد.
 
قرنطینه مجدد در چین
با آغاز پاییز ۲۰۲۲، چین مجددا شهرهای خود را در حالت قرنطینه قرار داد. از آنجایی که سرآغاز ویروس کرونا کشور چین بود، ترس شیوع مجدد یک بیماری جهان را فرا گرفت. این قرنطینه با اینکه باعث بروز اعتراضاتی در این کشور شد اما از تبدیل شدن وضعیت این کشور به آنچه که امروز در آمریکا، آلمان، کره و انگلیس می‌گذرد جلوگیری کرد.
 
واهمه شیوع ویروس جدید در غربی که هنوز با کرونا در حال مبارزه است بازتاب رسانه‌ای زیادی داشت و موجب وحشت غربی‌ها شد.
 
تیر خوردن آریانا دلان در روز سال نو!
در روز سال نوی ۲۰۲۲، در درگیری‌های نژادی به اوج رسیده در آمریکا، کودکی ۴ سال در روز جشن سال نو تیر خورد. این اتفاق زمانی بدتر شد که با واکنش سریع و قوی توسط پلیس آمریکا همراه نشد. بالا گرفتن خشونت‌های اجتماعی و تبعیض نژادی در آمریکا بنظر می‌رسد زمینه ساز فعال شدن گسل‌های اجتماعی در این کشور شده است.
 
 
تست موشک توسط کره شمالی در ژانویه سال پیشین
ژانویه سال گذشته کره‌شمالی بار دیگر از موشک‌های خود رو نمایی کرد و در مانوری آن‌ها را به سمت اهدافی پرتاب کرد. قوی‌تر شدن مداوم کره‌شمالی در صنعت اتمی تهدید بزرگی برای غرب به شمار می‌آید. از یک سو کره‌جنوبی به عنوان همسو ترین کشور شرق با غرب تهدید می‌شود و از سوی دیگر، موشک‌های کره‌شمالی تهدیدی مستقیم برای آمریکا محسوب می‌شوند.
 
با انفعال غرب و پیشرفت‌های کره‌شمالی، این وضعیت روز به روز وخیم‌تر می‌شود.
 
انتهای پیام/