هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 17 آذر 1401 ساعت 18:11
پنجشنبه 17 آذر 1401 17:47 ساعت
2022-12-8 18:11:03
شناسه خبر : 363109
 طی دو ماه گذشته کشورهای غربی تمامی توان خود را به کارگرفتند تا در ایران اعتصاب راه بیندازند، اما این آرزو به کابوس تبدیل شد و در شرایط کنونی این فراخوان‌ها برای اعتصاب در کشورهای اروپایی بوده که جواب داده است.
طی دو ماه گذشته کشورهای غربی تمامی توان خود را به کارگرفتند تا در ایران اعتصاب راه بیندازند، اما این آرزو به کابوس تبدیل شد و در شرایط کنونی این فراخوان‌ها برای اعتصاب در کشورهای اروپایی بوده که جواب داده است.
گروه بین الملل - رجانیوز: طی دو ماه گذشته کشورهای غربی تمامی توان خود را به کارگرفتند تا در ایران اعتصاب راه بیندازند، اما این آرزو به کابوس تبدیل شد و در شرایط کنونی این فراخوان‌ها برای اعتصاب در کشورهای اروپایی بوده که جواب داده است.
 
به گزارش رجانیوز، طی دو ماه گذشته کشورهای غربی تمامی توان و قدرت سیاسی‌، اقتصادی و رسانه‌ای خود را به کارگرفتند تا در ایران اعتصاب راه بیندازند، اما این آرزو به کابوس تبدیل شد و در شرایط کنونی این فراخوان‌ها برای اعتصاب در کشورهای اروپایی بوده که  جواب داده و طی روزهای اخیر هزاران کارگر و کارمند در سرتاسر اروپا دست از کار کشیده‌اند و ده‌ها هزار کارگر نیز وعده داده‌اند که روزهای آینده و در آستانه سال نوی مسیحی دست از کار خواهند کشید.
 
آرزوهای دشمن در قالب‌های مختلف، تبدیل به کابوس و امیدهایش ناامید می‌شود؛ از راهبردها تا روش‌ها. از تقلای تغییر نظام تا مهار، از جنگ و فتنه و تحریم و ترور تا جنگ ترکیبی و تصویر‌سازی و اعتصاب اجباری. وطن‌فروشان داخلی و خارجی و انبوه شبکه‌ها و کانال‌های تحت سیطره آمریکا، انگلیس، اسرائیل و گاو شیرده سعودی، از جمله بی‌بی‌سی، اینترنشنال سعودی، صدای آمریکا و... فراخوان اعتصاب برای روزهای ۱۴، ۱۵ و ۱۶ آذر داده و خود را به در و دیوار کوبیدند تا بازارها و کسبه دست از کار بکشند اما کرکره‌ها بالا رفت و کسب و کارها تداوم یافت و مردم وفادار و آگاه ایران اسلامی با بهره‌گیری از این فرصت، بار دیگر کشیده‌ای بر صورت دشمن زدند. 
 
فراخوان‌های تکراری دشمن، مجال پدیدار شدن بصیرت، وفاداری و دلبستگی مردم به انقلاب اسلامی، ولایت فقیه و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران شده است. فراخوان‌هایی که به دنبال اعتصاب اجباری است و بانیان ناکامش را سنگ روی یخ می‌کند و مردم را سرافراز و مفتخر. افتخار به اینکه بار دیگر در صحنه دفاع از انقلاب و ولایت فقیه نقش‌آفرینی کردند و به دشمن خبیث تودهنی زدند. مردم ایران اسلامی پیش از این نیز هم با برگزاری تجمع‌های حماسی و تماشایی، دلدادگی خود به حکیم فرزانه انقلاب و نفرت شدید خود را از جبهه معارض انقلاب اسلامی نشان دادند. شبکه مفتضح و رسوایی که از هیچ حرمت‌شکنی، دروغ‌بافی، کشته‌‌‌سازی، وحشی‌گری دریغ نکرد و خشونت تمام را مرتکب شد، بی‌اعتنایی مردم شریف ایران اسلامی را دید و هنوز مانند افعی سر خود را به دیوار می‌کوبد چون آرزویش به کابوس تبدیل شد. دشمنان داخلی و خارجی به شکست آشوب‌ها اعتراف می‌کنند؛ علاوه‌بر اعترافات متعدد در روزها و هفته‌های اخیر مبنی بر ناکامی اغتشاشات و پروژه جنگ ترکیبی دشمن، اخیرا مهدی خلجی، کارشناس پای ثابت تلویزیون‌های فارسی زبان نیز که همیشه اظهارات ضدایرانی داشته، ضمن اعتراف به شکست اعتصابات در ایران در بی‌بی‌سی گفت:« شما وقتی می‌گویید که این اعتراضات همچنان ادامه دارد، به نظر من همچنان ادامه ندارد یعنی اینکه این اعتراضات رو به افول رفته و به سیر نزولی خود رسیده است».
 
اعتصاب در اروپا به جای ایران
 
اما در حالی که تمامی فراخوان‌های دشمن برای اعتصاب در ایران به سنگ خورده و آرزوهای دشمن بر باد رفته است در اروپا فراخوان‌ها برای اعتصاب جواب داده است.کمتر از یک ماه تا پایان سال جاری میلادی و شروع سال ۲۰۲۳ میلادی زمان باقی نمانده است. جنگ اوکراین همچنان ادامه دارد و تبعات اقتصادی این جنگ نیز وضعیت بسیار دشواری را برای اتحادیه اروپا و حوزه یورو رقم زده است. در اروپا روزی نیست که رسانه‌ها خبر از اعتصاب و اعتراض ندهند. 
 
در آستانه سال نو در بسیاری از کشورهای اروپایی اتحادیه‌های کارگری هشدار داده‌اند که اعتصاب خواهند کرد. در انگلیس صدها هزار کارگر از بخش حمل‌ونقل ریلی گرفته تا آتش‌نشانی و‌ پرستاری در حال برنامه‌ریزی اعتصاب در دسامبر و ژانویه (آذر و دی) هستند و قرار است این اعتصاب‌ها تا کریسمس ادامه داشته باشد. احتمالاً بیش‌ از ۳۳ هزار آتش‌نشان و کارکنان اتاق کنترل در این اعتصاب‌ مشارکت کنند. آن‌طور که تسنیم نوشته است، بخش حمل‌ونقل انگلیس هم از یازدهم تا هفدهم دسامبر (۲۰ تا ۲۶ آذر) و بعد از سوم تا هفتم ژانویه (۱۳ تا ۱۷ دی) مختل خواهد شد. رانندگان انگلیس هم هشدار داده‌اند با اعتصاب‌کنندگان بخش راه‌آهن همراهی خواهند کرد. کارگران بخش بزرگ‌راه‌های ملی که جاده‌های انگلیس را زیر نظر دارند اعلام کرده‌اند در اعتصاب‌های ۱۶ دسامبر تا ۷ ژانویه شرکت خواهند کرد. همچنین ۱۰ هزار بهیار و امدادگر هم در انگلیس و ولز به اعتصاب‌ها رأی مثبت داده‌اند و احتمالاً ۱۰۰ هزار‌پرستار هم به جمع آنها اضافه می‌شوند. بلند شدن فهرست اتحادیه‌هایی که در این اعتصاب‌ها شرکت می‌کنند، «ریشی سوناک»، نخست‌وزیر انگلیس، را به شدت تحت فشار قرار داده است. آن‌طور که منابع خبری خبر داده‌اند، سوناک و دولتش تلاش می‌کنند یک رویکرد کمتر تهاجمی را با اتحادیه‌ها در پیش بگیرد؛ به نظر می‌رسد او از تبعات سخت‌تر برخورد شدید و مستقیم با اتحادیه‌ها، آن هم در این روزهای بحرانی انگلیس، ترس دارد.با این وجود برخی از مقامات این کشور اعلام کرده‌اند دولت قصد دارد از ارتش برای مدیریت اعتصاب‌ها استفاده کند.
 
اعتصاب در فرانسه
 
در فرانسه نیز مثل انگلیس اتحادیه‌های کارگری برای اعتصاب فراخوان داده‌اند دیروز هم‌،کارکنان شرکت ملی راه‌آهن فرانسه و شبکه سریع السیر منطقه‌ای این کشور اعتصاب کردند.به گزارش ایسنا، به نقل از «لو پوئن»، این اعتصابات موجب اخلال در رفت و آمدها در شهرهای پاریس و لیون شد.   کارکنان راه آهن و شبکه سریع السیر منطقه‌ای فرانسه خواستار افزایش حقوق خود هستند. برخی اتحادیه‌ها نیز مانند خدمه هواپیماها در فرانسه خواستار افزایش دستمزد برای اعضای خود شده و هشدار داده است که اگر توافقی حاصل نشود، تعداد زیادی از کارمندان در کریسمس اعتصاب خواهند کرد. هنوز تاریخ دقیقی برای این اعتصاب پیشنهاد نشده است، اما اتحادیه می‌گوید که پیشنهاد پرداخت فعلی، هزینه‌های زندگی رو به افزایش را پوشش نمی‌دهد.خدمه کابین در ایرفرانس نیز از ۲۲ دسامبر تا ۲ ژانویه (۱ تا ۱۲ دی)اخطار اعتصاب موقت داده‌اند.«الیزابت بورن»، نخست‌وزیر فرانسه، قرار است در ۱۵ دسامبر(۲۴ آذر) طرح تفصیلی اصلاحات بازنشستگی، از جمله افزایش سن بازنشستگی فرانسه را ارائه کند. دولت ماکرون قبلاً در سال ۲۰۱۹ اصلاحات بازنشستگی را انجام داد- که منجر به دو ماه اعتصاب شد. .اتحادیه‌ها به شدت با این امر مخالف هستند.
 
کمبود دارو در اروپا
 
خبر دیگر از تاثیرات اقتصادی جنگ اوکراین این که یورونیوز گزارش داد داروهای استامینوفن و آموکسی‌سیلین در اروپا به خصوص در انگلیس و فرانسه، کمیاب شدند. بر اساس این گزارش تاکنون ۹ کودک در اروپا به دلیل کمبود آموکسی‌سیلین در آستانه زمستان، جان‌باخته‌اند؛ گفته شده است که جنگ اوکراین، منجر به افزایش هزینه‌های انرژی و گرانی مواد خام برای تولیدکنندگان دارو شده است.
 
هشدار مدیران بانک‌ها در آمریکا
 
در آمریکا نیز همه کارشناسان هشدار می‌دهند که سال ۲۰۲۳ سال دشواری برای اقتصاد و بانک‌های آمریکا خواهد بود. در همین زمینه موسسه مالی « مورگان استنلی» آمریکا روز سه‌شنبه به وقت محلی و در جدیدترین گزارش خود ضمن هشدار درباره پیامدهای تورم فزاینده در این کشور، اعلام کرد بزرگ‌ترین بانک‌های آمریکا سال دشواری در پیش رو خواهند داشت.
 
به گزارش ایرنا از خبرگزاری رویترز، «مورگان استنلی» در گزارش جدید خود افزود: «افزایش لجام گسیخته تورم، کاهش قدرت خرید مصرف کنندگان را به‌دنبال خواهد داشت». مدیرعامل موسسه مورگان استنلی در این باره گفت:« اقتصاد آمریکا هر روز بیش از پیش نابسامان می‌شود و تورم فزاینده قدرت خرید مردم را کاهش می‌دهد و اگر این روند ادامه یابد، باید منتظر رکودی شدید باشیم». وی افزود: «حتی تصمیم بانک مرکزی آمریکا در افزایش نرخ سود بانکی نیز نخواهد توانست سیر صعودی تورم را متوقف کند». همچنین بنا به پیش‌بینی این موسسه مالی تورم و رکود اقتصادی اروپا نیز سال ۲۰۲۳ میلادی ادامه خواهد داشت.
 
«جیمی دایمن» مدیر اجرایی و رئیس‌هیئت مدیره «جی پی مورگان چیس» بزرگ‌ترین بانک آمریکا نیز به شبکه خبری سی‌ان بی‌سی گفت که وضعیت فعلی اقتصاد با توجه به کاهش رشد اقتصادی و تاثیر تورم بر قدرت خرید مصرف کنندگان پایدار نخواهد بود. وی گفت: این مسائل ممکن است به خوبی اقتصاد را از مسیر خارج کند و باعث شود رکود سخت‌تر شود و به آنچه که مردم نگران آن هستند، تبدیل شود.
 
«برایان موینیهان»‌، مدیرعامل «بنک آو آمریکا» نیز در کنفرانس مالی بانک «گلدمن ساکس» به سرمایه‌گذاران گفت: تحقیقات این بانک «رشد منفی» اقتصادی را در نیمه اول سال ۲۰۲۳ نشان می‌دهد، اما این انقباض اقتصادی «خفیف» خواهد بود. رویترز نوشت: سهام بانک‌های بزرگ آمریکا یک روز بعد از هشدار بانکداران بزرگ درباره اقتصاد کاهش یافت. سهام «بنک آو آمریکا» شرکت خدمات مالی و بانکداری آمریکایی چندملیتی که اکنون به‌عنوان بزرگ‌ترین بانک آمریکا شناخته می‌شود بیش از ۴ درصد، «گلدمن ساکس» و «موگران استنلی» هر یک بیش از ۲ درصد و «سیتی گروپ »بیش از یک درصد کاهش یافته است.
 
از سوی دیگر تازه‌ترین نظرسنجی مرکز «ابتکار عمل بازارهای جهانی» در مدرسه تجاری شیکاگو با همکاری روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز نشان می‌دهد که خوشبینی‌ها درباره توانایی بانک مرکزی آمریکا (فدرال رزرو) برای مهار فشار قیمت‌ها بدون تاثیر بر کاهش اشتغال در حال رنگ باختن است. از میان ۴۵ اقتصاددانی که در فاصله زمانی ۲ تا ۵ دسامبر (۱۴-۱۱ آذر) در نظرسنجی شرکت کردند، ۸۵ درصد پیش‌بینی کردند که دفتر ملی پژوهش‌های اقتصادی آمریکا که به ارائه تاریخ شروع و پایان بحران‌های اقتصادی از جمله رکود در آمریکا شهرت دارد یک مورد رکود را تا سال آینده اعلام خواهد کرد. این نظرسنجی همچنین نشان داده که ۸۵ درصد از اقتصاددانان شرکت‌کننده، رکود در سال آینده میلادی را در آمریکا پیش‌بینی کرده‌اند.