هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 14 آذر 1401 ساعت 13:40
دوشنبه 14 آذر 1401 11:16 ساعت
2022-12-5 13:40:35
شناسه خبر : 363024
امسال به دلیل مدیریت صحیح باغات و مبارزه به‌موقع با آفات تولید زیتون در استان گیلان ۳ برابر شده است.
امسال به دلیل مدیریت صحیح باغات و مبارزه به‌موقع با آفات تولید زیتون در استان گیلان ۳ برابر شده است.
گروه اقتصادی - رجانیوز: امسال به دلیل مدیریت صحیح باغات و مبارزه به‌موقع با آفات تولید زیتون در استان گیلان ۳ برابر شده است.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از روزنامه ایران؛  زیتون یکی از مهمترین محصولات کشاورزی گیلان است و هر چند این استان شمالی در حال حاضر سومین تولید‌کننده محصول زیتون کشور است اما به لحاظ میزان فرآوری و روغن کشی زیتون رتبه نخست را در اختیار دارد. امسال به دلیل مدیریت صحیح باغات و مبارزه به‌موقع با آفات تولید زیتون در استان گیلان 3 برابر شده است.
«صالح‌محمدی» رئیس جهاد کشاورزی گیلان در گفت‌و‌گو با «ایران» افزود: این استان بیش از 9 هزار هکتار باغ زیتون دارد که 22 هزار باغدار در این بخش فعالیت دارند.
وی افزود: امسال با وجود کاهش نزولات جوی و محدودیت‌های آبی تولید زیتون در گیلان بیش از سه برابر شده است که نتیجه مدیریت صحیح باغ و همدلی کشاورزان برای اجرای توصیه‌های مروجان کشاورزی است.
وی با اشاره به اینکه سال گذشته در گیلان ۱۱ هزار تن زیتون برداشت شده بود، تصریح کرد: امسال ۳۵ هزار تن محصول در باغات زیتون استان تولید می‌شود.
محمدی گفت: سال گذشته مشکل آفت زیتون داشتیم که امسال با کنترل‌های انجام شده این آفت مهار شد و به این ترتیب افزایش عملکرد و بهبود کیفیت محصول زیتون رقم خورد و به علاوه روغن زیتون استحصالی نیز از کیفیت بسیار خوبی برخوردار است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان خاطرنشان کرد: رودبار یکی از قدیمی‌ترین مناطق زیتون‌کاری کشور است و بدن شک زیتون تولیدی گیلان با کیفیت‌ترین زیتون کشور است.
وی تأکید کرد: به دلیل اهمیت مصرف روغن زیتون برای سلامت مردم یکی از برنامه‌های سازمان جهاد کشاورزی استان توسعه و ترویج ارقام روغنی زیتون است تا با افزایش تولید روغن زیتون میزان دسترسی خانواده‌ها را به این روغن سالم بیش از پیش فراهم کنیم.
 
خرید حمایتی زیتون تا 15 دی‌ماه ادامه دارد
 
امسال دولت درادامه سیاست‌های حمایتی از محصولات کشاورزی خرید حمایتی زیتون را نیز در دستور کار قرار داده است.
«عباس جعفرپور»، مدیر تعاون روستایی گیلان در گفت‌و‌گو با «ایران» تصریح کرد: امسال به دنبال افزایش سه برابری تولید زیتون به‌منظور حمایت از تولید و تقویت بازار محصول زیتون خرید حمایتی محصول زیتون را از دوم آذرماه جاری آغاز کردیم. قیمت هر کیلو زیتون خریداری شده به صورت حمایتی بنابر میزان روغن موجود در دانه زیتون از کیلویی 16 هزار و 100 تومان تا 25 هزار تومان است.
به گفته وی اگر محصول زیتون در یک زمان مشخص به مصرف تازه‌خوری نرسد به زیتون روغنی تبدیل می‌شود که امسال با توجه به اینکه 50 درصد تولید زیتون استان به دلایل مختلف از جمله توان پایین مردم برای خرید زیتون تازه به زیتون روغنی تبدیل شده کارخانجات نقدینگی لازم برای خرید زیتون را ندارند که خرید حمایتی سبب کاهش نگرانی باغداران شده است.
در استان گیلان یک مرکز تعاون روستایی در منجیل اقدام به خرید حمایتی زیتون می‌کند که تاکنون 12 تن زیتون خریداری کرده است اما مدیر تعاون روستایی گیلان خاطرنشان کرد: آمادگی برای افزایش مراکز خرید وجود دارد و تعاون روستایی محدودیتی برای خرید ندارد.
در حال حاضر کارخانجات روغن‌کشی نیز هر کیلو زیتون روغنی را با کیلویی 17 هزار تومان خریداری می‌کنند.
مدیر تعاون روستایی گیلان تأکید کرد: خرید حمایتی زیتون تا ۱۵ دی ماه ادامه دارد.
 
گیلان؛ رتبه نخست فرآوری زیتون در کشور
 
«قاسم جوادزاده»، مدیر صنایع تبدیلی جاد کشاورزی گیلان هم به «ایران» گفت: هرچند رتبه تولید زیتون گیلان با انتقال طارم به استان زنجان در قالب تقسیمات کشوری تغییر کرده اما ما همچنان به لحاظ میزان فرآوری و روغن‌کشی زنده رتبه نخست کشور را در اختیار داریم.
وی افزود: در گیلان حدود100 کارخانه و کارگاه بزرگ فرآوری زیتون وجود دارد که درکنار حدود 25 کارگاه کوچک مشاغل خانگی کار فرآوری زیتون و روغن‌کشی را انجام می‌دهند.
به گفته وی این 10 کارخانه و کارگاه بزرگ و کوچ برای فعالیت نیاز به حدود 37 تا 40 هزار تن زیتون روغنی به عنوان مواد اولیه دارند.
وی مصرف روغن زیتون کشور را حدود 11 تا 12 هزار تن اعلام کرد و افزود: ظرفیت عملی تولید روغن زیتون در گیلان حدود 2500 تا 3 هزار تن است اما ظرفیت اسمی آنها بسیار بالاتر است.
وی تأکید کرد: هر چند دستورالعمل خرید حمایتی زیتون به 3 استان زنجان، قزوین و گیلان ابلاغ شده اما برای حمایت از زیتون می‌خواهیم در راه تأمین نقدینگی کارخانجات گام برداریم که البته نیاز به سرمایه در گردش بالا دارد و ما در حال رایزنی با وزارت جهاد کشاورزی برای هدایت تسهیلات سرمایه در گردش به سمت خود کارخانجات هستیم. البته جهاد کشاورزی گیلان از منابع داخلی خود در این راستا گام‌هایی برداشته اما کافی نیست.
وی خاطرنشان کرد: روغن زیتون تولیدی در برخی کارخانه‌های گیلان همچنین بسته‌بندی زیتون در برخی صنایع بسته‌بندی بسیار قابل قبول و باکیفیت است اما امیدواریم تعداد بیشتری از صنایع فرآوری و بسته‌بندی به استانداردهای قابل قبول برسند تا بتوانیم برند رودبار را به جایگاه اصلی خود برسانیم.
 
واردات زیتون متوقف شود
 
زیتون در ۴ دهه گذشته در سرفصل برنامه‌های توسعه کشاورزی و اقتصادی کردن کشاورزی قرار داشته است. سازگاری زیتون با شرایط کم آبی، مقاوم بودن آن و همچنین سازگاری با شرایط آب و هوایی ایران از دلایل توجه به توسعه کشت زیتون بوده است.
 
به گفته یوسف ادیب مدیرکل دفتر بازرگانی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، افزوده شدن زیتون به فهرست کالاهای راهبردی در حوزه محصولات کشاورزی و غذایی برای نخستین بار در کشور اتفاق افتاده و به همین خاطر زیتون‌کاران باید این فرصت را غنیمت شمرده و از طرح‌های تشویقی وزارت جهاد کشاورزی برای توسعه کشت و تولید زیتون بهره ببرند. 
 
ادیب ادامه داد: بازارهای صادراتی بسیاری از کشورهای همسایه و همچنین اروپا و خاور دور مشتاق زیتون ایران است. با توجه به افزایش حدود 90 درصدی تولید زیتون در سال زراعی اخیر وزارت جهاد کشاورزی طرح ممنوعیت واردات زیتون را به صورت جدی بررسی می‌کند و امیدواریم این خواسته و مطالبه تولیدکنندگان زیتون و روغن زیتون در ادامه سال محقق شود.
توقف واردات زیتون از درخواست‌های همیشگی باغداران و تولیدکنندگان زیتون در سال‌های گذشته بوده است.  
کیفیت بالای زیتون ایرانی، توسعه صنایع روغن‌کشی و عرضه مناسب این محصول و همچنین افزایش تولید آن از دلایل توجیهی برای توقف واردات آن بوده است.
 
این تقاضا البته هنوز محمل قانونی پیدا نکرده و زیتون همچنان در فهرست مجاز کالاهای وارداتی گمرک ایران قرار دارد. اما امسال با توجه به افزایش چشمگیر تولید زیتون و رویکرد دولت برای توسعه صنایع تبدیلی و فرآوری با نگاه به گشایش بازارهای صادراتی، پیش‌بینی می‌شود توقف واردات زیتون اجرایی شود.