هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 12 آذر 1401 ساعت 13:26
شنبه 12 آذر 1401 12:22 ساعت
2022-12-3 13:26:29
شناسه خبر : 362947
 عملیات احداث نیروگاه 300 مگاواتی"کارون" با حضور رییس سازمان انرژی اتمی ایران و استاندار خوزستان در دارخوین از توابع شهرستان شادگان آغاز شد.
عملیات احداث نیروگاه 300 مگاواتی"کارون" با حضور رییس سازمان انرژی اتمی ایران و استاندار خوزستان در دارخوین از توابع شهرستان شادگان آغاز شد.
گروه سیاسی - رجانیوز: عملیات احداث نیروگاه 300 مگاواتی"کارون" با حضور رییس سازمان انرژی اتمی ایران و استاندار خوزستان در دارخوین از توابع شهرستان شادگان آغاز شد.
 
به گزارش رجانیوز، عملیات احداث نیروگاه ۳۰۰ مگاواتی"کارون" با حضور محمد اسلامی، صادق خلیلیان و جمعی از مدیران ارشد صنعت هسته‌ای کشور صبح روز شنبه دوازدهم آذرماه در شهر دارخوین از توابع شهرستان شادگان؛ آغاز شد.
 
نیروگاه اتمی"کارون" از نوع آب سبک تحت فشار(PWR) با ظرفیت تولید برق ۳۰۰ مگاوات در زمینی به مساحت تقریبی ۵۰ هکتار در مجاورت رود کارون شهر دارخوین احداث خواهد شد.
 
نیروگاه‌های آب سبک تحت فشار، رایج ترین نیروگاه‌های اتمی در سطح جهان هستند که از آب سبک به عنوان خنک‌کننده و کند کننده بهره می‌گیرند و سوخت این نوع راکتورها از نوع اکسید اورانیوم و با غنای حدود چهار درصد است.
 
احداث این نیروگاه در راستای ماموریت سازمان انرژی اتمی برای تولید برق هسته‌ای از طریق احداث نیروگاه‌های اتمی بومی است و زمان تقریبی اجرای این طرح هشت سال پیش‌بینی شده که با استفاده از حداکثر توانمندی داخلی کشور در حوزه‌های طراحی، تامین تجهیزها و احداث نیروگاه‌های اتمی اجرا خواهد شد و به‌بهره‌برداری خواهد رسید.
 
برآورد مالی اجرای این طرح حدود ۱.۵ تا دو میلیارد دلار است و از جمله مزایای احداث و بهره‌برداری از این پروژه می‌توان به تامین برق منطقه اشاره کرد.
 
لازم به ذکر است که به‌ منظور اجرای عملیات احداث نیروگاه اتمی کارون شرکت‌های داخلی نسبت به ساخت تجهیزات مکانیکی ثابت نیروگاه و همچنین طراحی و ساخت پمپ‌های خنک‌ کننده مدار اول و ایمنی نیروگاه اقدام خواهند کرد.