هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 7 آذر 1401 ساعت 15:11
دوشنبه 7 آذر 1401 13:04 ساعت
2022-11-28 15:11:27
شناسه خبر : 362779
امروز ۲۸ نوامبر، سالروز ولادت سید حسن است. البته تاریخ واقعی آن نه شناسنامه‌ای.
امروز ۲۸ نوامبر، سالروز ولادت سید حسن است. البته تاریخ واقعی آن نه شناسنامه‌ای.
گروه بین الملل - رجانیوز: امروز ۲۸ نوامبر، سالروز ولادت سید حسن است. البته تاریخ واقعی آن نه شناسنامه‌ای.
 
به گزارش رجانیوز، امروز 28 نوامبر، سالروز ولادت سید حسن است. البته تاریخ واقعی آن نه شناسنامه ای.
 
سید عبدالکریم نصرالله پدر ایشان می گوید مدتی پیش متوجه شدم هواداران مقاومت تولد سید حسن را تبریک می گویند، حقیقت این است که آن تاریخ در شناسنامه ثبت شده که از تاریخ تولد (حقیقی) متفاوت است. می خواستم این را تصحیح کنم اما کسی از من نپرسید و قبلا هم مناسبتی پیدا نکرده بودم که بگویم.
امروز می خواهم تاکید کنم که ولادت ایشان که خدا حفظش کند، در زمستان و در تاریخ 1959/11/28 بود و یادم هست که وقتی متولد شد تاریخ را پشت جلد قرآن نوشتم و آن قرآن را تلاوت می کردم به نیت اینکه برای سید حسن باشد.
 
اما چرا 1960/8/31 ثبت شده، چون در بیروت دنبال کارهایمان بودیم و و جنوب نمی رفتیم، به پدرم نامه فرستادیم که پسردار شده ایم و اسمش را حسن گذاشته ایم. می خواهیم این را ثبت کنیم. طبیعی بود که پدرم برای گرفتن برگه از کدخدای روستا تاخیر کرد و تا آن را به صور برد و توانست کارهای اداری اش را بکند، طول کشید و ناخواسته در آن تاریخ ثبت کردند و ما هم اعتراضی نکردیم و با همین تاریخی که در ثبت احوال ثبت شده پیش رفتیم.
 
در لبنان هنوز مردم برای ثبت احوال باید از مختار (کدخدا) در شهر یا روستای خود برگه تایید بیاورند و بعد به سازمانهای دولتی مراجعه کنند. هر شخصی هنوز تابع روستای اصلی پدران خود است و پرونده خانوادگی همه خانواده با یک شماره شناسنامه ثابت، در یک مرکز بایگانی و رسیدگی می شود. برای انتخابات هم باید فقط در همان حوزه رای بدهد و نمی تواند در شهرهای دیگر رای دهد. امکان تغییر شهر محل سکونت بسیار سخت است خصوصا برای مناطقی که تفاوت طایفه ای (از لحاظ دین) وجود دارد. مثلا نمی گذارند یک شیعه، نفوس (پرونده ثبت احوال) خود را به بیروت منتقل کند و باید هزارتا پارتی بیاورد. اما به راحتی یک مسیحی یا سنی می تواند منتقل شود. زنان پس از ازدواج، نفوسشان (پرونده ثبت احوالشان) به نفوس همسر منتقل می شود.