هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 13 بهمن 1401
ساعت 22:31
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 6 آذر 1401 ساعت 14:53
يكشنبه 6 آذر 1401 13:02 ساعت
2022-11-27 14:53:07
شناسه خبر : 362751
 رسانه‌های رژیم صهیونیستی از گشایشی در پرونده تشکیل دولت جدید رژیم صهیونیستی خبر دادند که نشان می‌دهد، بنیامین نتانیاهو برخلاف تأکیدهای ابتدایی خود، در حال چینش کابینه‌ای با اکثریت یهودیان افراطی است.
رسانه‌های رژیم صهیونیستی از گشایشی در پرونده تشکیل دولت جدید رژیم صهیونیستی خبر دادند که نشان می‌دهد، بنیامین نتانیاهو برخلاف تأکیدهای ابتدایی خود، در حال چینش کابینه‌ای با اکثریت یهودیان افراطی است.
گروه بین الملل - رجانیوز: رسانه‌های رژیم صهیونیستی از گشایشی در پرونده تشکیل دولت جدید رژیم صهیونیستی خبر دادند که نشان می‌دهد، بنیامین نتانیاهو برخلاف تأکیدهای ابتدایی خود، در حال چینش کابینه‌ای با اکثریت یهودیان افراطی است.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از روزنامه ایران، رسانه‌های رژیم صهیونیستی از گشایشی در پرونده تشکیل دولت جدید رژیم صهیونیستی خبر دادند که نشان می‌دهد، بنیامین نتانیاهو برخلاف تأکید‌های ابتدایی خود، در حال چینش کابینه‌ای با اکثریت یهودیان افراطی است.
 
به گزارش روزنامه یدیعوت آحارونوت، حزب لیکود با رهبری بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر مکلف رژیم صهیونیستی توافقی را با حزب قدرت یهود به رهبری ایتامار بن گویر برای پیوستن وی به دولت جدید امضا کرده است. بر اساس این توافق بن‌گویر پست وزیر امنیت داخلی را برعهده خواهد داشت که اختیاراتش شامل بخش پلیس گارد مرزی در کرانه باختری است. وی همچنین پرونده‌های نقب و الخلیل را در دست خواهد داشت. این توافق به معنای تشکیل کامل دولت نیست، اما وزارت امنیت داخلی در کابینه امنیتی را به بن گویر می‌دهد. بر اساس این گزارش، لیکود در حال حاضر مشغول رایزنی‌ها برای شراکت با بقیه احزاب جهت تشکیل دولت جدید است.  در پی اعلام این خبر، بن گویر در واکنش به این توافق اعلام کرد: «ما گام مهمی برای تشکیل یک دولت راستگرا برداشتیم.» بن گویر بارها از طریق مشارکت در یورش‌های شهرک‌نشینان به مسجد الاقصی در ایجاد تنش میان رژیم صهیونیستی و فلسطینی‌ها نقش داشته است. ضمناً این چهره افراطی رژیم صهیونیستی پیشتر اعلام کرده بود، طرحی برای هدایت این وزارتخانه تدوین کرده که در آن دستورالعمل‌های تیراندازی به سمت فلسطینی‌ها برای نیروهای پلیس تسهیل شده‌اند. 
 
واکنش‌ها به راهیابی بن گویر به کابینه
مشارکت بن گویر در دولت آتی نتانیاهو نگرانی‌ها و انتقاداتی را در محافل صهیونیستی و بین‌المللی ایجاد کرده است تا جایی که بنی گانتس، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی از نتانیاهو نخست‌وزیر مکلف به دلیل توافق با حزب «قدرت یهود» در راستای تشکیل کابینه بشدت انتقاد کرد. 
آن‌گونه که خبرگزاری اسپوتنیک گزارش داده است بنی گانتس در واکنش به توافق بنیامین نتانیاهو با ایتامار بن گویر برای پیوستن وی به دولت جدید در توئیتی نوشت: «امنیت داخلی یا تضعیف امنیت و ایجاد ارتش خصوصی برای بن گویر؟» گانتس گفت: «توافق بن گویر و نتانیاهو مسیر حرکت دولت بعدی را مشخص می‌کند و آن مسیر متلاشی کردن اختیارات دولت و سپردن آن به بخش‌هایی از وزارتخانه‌ها و تغییر دادن چهارچوب‌های عملیاتی در کرانه باختری است که به عملکرد عملیاتی ارتش و پلیس اسرائیل آسیب وارد می‌کند.» گانتس ادامه داد: «در سطح سیاسی، تقسیم اختیارات اداره مدنی (یک نهاد حاکم رژیم صهیونیستی در کرانه باختری) میان وزارت دفاع و وزارت دارایی و همچنین تقسیم وظایف نیروی امنیتی کرانه باختری میان وزارت دفاع و وزارت امنیت داخلی ممکن است منجر به یک فشار بین‌المللی قوی در مورد مسأله «الحاق» کرانه باختری شود و این یک آسیب اداری و امنیتی بزرگ را درپی خواهد داشت.»
اما این تنها بخشی از چالش‌های نتانیاهو ذیل توافق با بن گویر در سرزمین‌های اشغالی است. در این باره حتی شاهد واکنش فلسطینیان هم بودیم که می‌تواند بحران را برای دولت نتانیاهو تشدید کند، کما اینکه وزارت امور خارجه فلسطین درباره خطرات توافق میان نتانیاهو و بن گویر که اختیارات امنیتی گسترده‌ای را در کرانه باختری اشغالی به رئیس این حزب افراطی می‌دهد، 
هشدار داد. 
 
چالش‌ها فراتر از سرزمین‌های اشغالی
به گزارش سایت الجمهوریه مصر، وزارت امور خارجه فلسطین در بیانیه‌ای اعلام کرد، با حساسیت بالایی در حال بررسی پیامدهای ناگوار توافق‌هایی است که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر مکلف رژیم صهیونیستی با احزاب راست افراطی و نمایندگان فاشیسم اسرائیلی همانند ایتامار بن گویر، رئیس حزب «قدرت یهود» (عوتسما یهودیت) و حامیانش امضا می‌کند. وزارت امور خارجه فلسطین در ادامه نسبت به پیامدهای این توافق‌های ائتلافی بر هر اقدام بین‌المللی و منطقه‌ای انجام شده جهت برقراری آرامش، توقف تنش و اقدامات اعتمادساز در مسیر مذاکرات میان دو طرف هشدار داد و اعلام کرد، این توافق‌ها در حالی انجام می‌شوند که شبه‌نظامیان شهرک‌نشین و حملات تروریستی آنها با توجه به احساس حمایت و پشتیبانی پس از انتخابات اخیر رژیم صهیونیستی، حملات و جنایات بیشتر در حق شهروندان فلسطینی مرتکب می‌شوند. این وزارتخانه از جامعه جهانی خواسته است به مسئولیت خود برای پیگیری این تحولات عمل کند. در همین ارتباط حازم قاسم، سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی حماس انتصاب ایتمار بن گویر را دلیلی بر اصرار کابینه آینده تل آویو بر در پیش گرفتن سیاست‌های رادیکالی و نژادپرستانه علیه ملت، سرزمین و مقدسات فلسطین دانست. 
اما چالش‌های پیش روی بنیامین نتانیاهو پس از تشکیل کابینه، آن هم در شرایطی که احزاب همراه در ائتلاف حزب لیکود، احزاب افراطی و دست راستی رژیم صهیونیستی و چهره‌های رادیکال هستند، تنها به واکنش فلسطینیان محدود نمی‌شود. این اقدام بی‌تردید، باعث خواهد شد ابهام جدی در پذیرش عمومی کابینه جدید چه در داخل و چه خارج از سرزمین‌های اشغالی مطرح باشد، بویژه آنکه دولت بایدن هم پیشتر با حضور بن گویر در کابینه رژیم صهیونیستی مخالفت کرده بود.  در عین حال به اذعان بسیاری از تحلیلگران موضوع شهرک‌سازی‌های بیشتر دولت نتانیاهو و نیز مسأله حقوق فلسطینیان می‌تواند بحران جدی بین واشنگتن و تل‌آویو در دوره نتانیاهو ایجاد کند. به همین دلیل نتانیاهو از هم‌اکنون حمایت خود را از جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست‌جمهوری 2024 امریکا به عمل آورده است. از طرف دیگر سنگین شدن سایه چهره‌های بنیادگرای صهیونیست بر کابینه و حزب نتانیاهو (لیکود) و تصاحب سهم‌خواهی کسانی چون بن گویر سبب می‌شود که نتانیاهو دیگر جایگاه پیشین را باز نیابد. از این رو کابینه جدید با چالش‌ها و بحران‌های جدی در مسیر خود مواجه می‌شود و تنش‌ها بشدت رو به افزایش خواهد بود. 
البته این گزاره تحلیلی وجود دارد که نتانیاهو برای شکست نخوردن در پروسه تشکیل کابینه و برگزار نشدن دور جدید انتخابات که احتمال شکست وی را به دنبال خواهد داشت و نیز به دلیل دور نماندن نتانیاهو از قدرت که می‌تواند به باز شدن پرونده‌های فساد وی و همسرش منجر شود که در این صورت او برای همیشه از قدرت دور می‌شود، مجبور به ائتلاف با بن گویر و احزاب دست راستی شده باشد. با این‌حال این تصمیم نتانیاهو شاید در کوتاه مدت بتواند قدرت را به دستان او بازگرداند، اما چالش پیش رو او را در باتلاق بحران دیپلماتیک منطقه‌ای‌ و جهانی و همچنین بحران ناامنی فرو می‌برد.