هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 16 بهمن 1401
ساعت 12:14
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 29 آبان 1401 ساعت 11:13
يكشنبه 29 آبان 1401 10:41 ساعت
2022-11-20 11:13:28
شناسه خبر : 362574
آقای همتی اخیراً در توئیتی مدعی مردم شده است، کدام مردم؟ همان مردمی که با نامه ایشان به آقای روحانی، گرانی یک‌شبه بنزین در آبان ۹۸ را به‌چشم دیدند، و با رکوردشکنی ۷۰ساله تورم و نقدینگی در دوران ریاست این جناب، کمرشان شکست و هنوز راست نشد.
آقای همتی اخیراً در توئیتی مدعی مردم شده است، کدام مردم؟ همان مردمی که با نامه ایشان به آقای روحانی، گرانی یک‌شبه بنزین در آبان ۹۸ را به‌چشم دیدند، و با رکوردشکنی ۷۰ساله تورم و نقدینگی در دوران ریاست این جناب، کمرشان شکست و هنوز راست نشد.
گروه اقتصادی - رجانیوز: آقای همتی اخیراً در توئیتی مدعی مردم شده است، کدام مردم؟ همان مردمی که با نامه ایشان به آقای روحانی، گرانی یک‌شبه بنزین در آبان ۹۸ را به‌چشم دیدند، و با رکوردشکنی ۷۰ساله تورم و نقدینگی در دوران ریاست این جناب، کمرشان شکست و هنوز راست نشد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، عبدالناصر همتی رئیس‌کل بانک مرکزی دولت حسن روحانی در پی حوادث اخیر در توئیتر نوشت: «اقتصاد و معیشت مردم را، با بی‌تدبیری و ناکارآمدی، به وضع فعلی رساندید. وضع موجود نتیجه حکمرانی غلط شماست».
 
البته مشخص هست که مردم از وضعیت اقتصادی که حاصل بی‌تدبیری دولتمردان در ادوار گذشته است، ناراضی هستند و بخشی از حوادث اخیر هم ناشی از عملکرد غلط دولتمردان است که امروز باید پاسخگو باشند.
 
اما آقای همتی کیست، و سهمش در ایجاد نارضایتی مردم چقدر است؟ آیا امروز امثال همتی باید مدعی و شاکی باشند یا پاسخگو و متهم؟ اگر قرار باشد از بین مسئولان اقتصادی ادوار گذشته کسی در محکمه عدالت محاکمه شود، آقای همتی متهم ردیف‌چندم است؟
 
در ادامه بخش کوچکی از ضربات سنگین آقای همتی بر پیکره اقتصاد ایران  و معیشت مردم را با هم مرور کنیم.
 
بسیاری از فعالان سیاسی و اجتماعی و البته اقتصادی معتقدند آنچه در دو ماه اخیر موجب افزایش اعتراضات شده است، بخشی ریشه در اعتراضات سال 98 و گرانی یکباره بنزین دارد، مسئله‌ای که بهانه اعتراضات یک هفته اخیر هم بوده است؛ همان اتفاقی که رئیس جمهور وقت صبح جمعه از آن مطلع شد و رئیس‌کل بانک مرکزی وقت نیز مدعی شد که به رئیس جمهور یادآور شده است "الآن وقت این کار نیست"!
 
اما نکته اینجاست که شخص آقای همتی به‌عنوان رئیس‌کل بانک مرکزی دولت قبل، 31 شهریورماه 98 در نامه به روحانی رسماً درخواست افزایش قیمت بنزین را مطرح کرد و بعد در گفت‌وگوهای متعدد با کمال وقاحت مدعی می‌شد که به دولت تذکر داده است "الآن وقت گرانی بنزین نیست"! او حتی در زمان انتخابات مدعی شد که راجع به فوت‌شدگان آبان 98 افشاگری خواهد کرد.
 
همتی درحالی زیر بار مسئولیت گرانی‌های ناشی از افزایش قیمت بنزین در سال 98 نمی‌رفت که در نامه‌ای رسمی از رئیس جمهور وقت خواسته بود قیمت بنزین را به 5000 تومان برساند. گرانی شبانه قیمت بنزین از جمله سیاست‌هایی بود که در سال 98 موجب افزایش اعتراضات اجتماعی شد.
 
 
در دوره ریاست‌کلی همتی بر بانک مرکزی، قیمت دلار از 8 هزار تومان به 32 هزار تومان هم رسید! ولی او مدعی بود که نمی‌داند چه افرادی دلار را یک‌شبه هزار تومان بالا و پایین می‌کنند.
 
بالاترین رشد نقدینگی در طول تاریخ جمهوری اسلامی ایران، مربوط به دوره‌ای است که همتی سکاندار بانک مرکزی بود. رشد نقدینگی 40.6درصدی سال 1399 به‌عنوان بالاترین رشد نقدینگی بعد از انقلاب از رکوردهای همتی است که به‌خاطرش به لقب سلطان چاپ پول دست یافت.
 
 
همتی البته سلطان تورم نیز است؛ بالاترین نرخ تورم در 70 سال اخیر در دوران ریاست‌کلی همتی بر بانک مرکزی به ثبت رسیده است.
 
تورم شاخص تولیدکننده نقطه به نقطه 101.3درصدی فروردین 1400 و تورم  شاخص مصرف‌کننده نقطه به نطقه 65.3درصدی دی ماه 1399 که به رکورد 70ساله تورم 12ماهه در شهریور 1400 (59.3 درصد) منجر شد از نتایج ریاست همتی است.
 
همتی همان فردی است که در گفت‌وگوی ویژه خبری فروردین 99 مردم را تشویق به حضور در سرمایه‌گذاری در بورس کرد ولی بعد از ریزش تاریخی بورس در مناظرات ریاست‌جمهوری مدعی شد نامه خصوصی نوشته و به مسئولان هشدار ریزش بورس را داده است! او البته مدعی بود که به‌عنوان رئیس‌کل بانک مرکزی نقشی در تصمیم‌های بورسی ندارد!
 
در مناظرات انتخابات ریاست‌جمهوری اسنادی علیه همتی افشا شد که نشان می‌دهد وی در اوایل بروز کرونا به‌بهانه دریافت وام از صندوق بین‌المللی پول ریز اطلاعات کشورمان را در اختیار بیگانگان قرار داد تا شاید بتواند وام 5میلیاردی را از این صندوق دریافت کند، هرچند که لو دادن اطلاعات محرمانه کشورمان به دشمنان حتی منجر به دریافت یک دلار هم از صندوق نشد.