هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 30 شهريور 1402
ساعت 17:41
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 23 آبان 1401 ساعت 16:32
دوشنبه 23 آبان 1401 16:24 ساعت
2022-11-14 16:32:00
شناسه خبر : 362440
مکرون ادعا کرد که هیچ پیشنهاد جدیدی نمی‌تواند به احیای توافق هسته‌ای با ایران در آینده نزدیک کمک کند و افزود که احتمالاً برای رسیدگی به این موضوع به "چارچوب جدیدی" نیاز است.
مکرون ادعا کرد که هیچ پیشنهاد جدیدی نمی‌تواند به احیای توافق هسته‌ای با ایران در آینده نزدیک کمک کند و افزود که احتمالاً برای رسیدگی به این موضوع به "چارچوب جدیدی" نیاز است.
گروه سیاسی-رجانیوز: امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه در ادامه ادعاهای بی‌اساس مقامات غربی علیه فعالیت‌های هسته‌ای و مانع تراشی برای توافق هسته‌ای بار دیگر ایران را متهم کرد که از پاسخگویی در مورد آثار اورانیوم یافت شده در سه سایت مورد مناقشه با آژانس سرباز می‌زند و اطلاعات مناسبی در مورد فعالیت‌های آن در اختیار آژانس قرار نمی‌دهد.
 
به گزارش روییترز، مکرون بیان داشت که هیچ پیشنهاد جدیدی نمی‌تواند به احیای توافق هسته‌ای با ایران در آینده نزدیک کمک کند و افزود که احتمالاً برای رسیدگی به این موضوع به "چارچوب جدیدی" نیاز است.
 
او با دست آویز قرار دادن اغتشاشات داخلی ایران مسیر جدیدی را برای احیای توافق هسته‌ای با عنوان "چارچوب جدید" مطرح کرد و افزود که وضعیت سیاسی کنونی و اعتراضات داخلی آن، وضعیت را بسیار تغییر داده و احتمال دستیابی به توافق با این کشور را «شکننده» کرده است.
 
او همچنین در پاسخ به سوال رادیو فرانس اینتر که آیا معتقد است مذاکرات با هدف تجدید توافق بین تهران و قدرت‌های جهانی می‌تواند پس از شکست‌های قابل توجه در ماه‌های اخیر احیا شود، گفت: من همچنان بسیار محتاط خواهم بود و فکر نمی‌کنم پیشنهادهای جدیدی در حال حاضر برای حفظ توافق ارائه شود.
 
این در حالی است که ایران با بازرسی نمایندگان آژانس از مکان‌های مذکور علی‌رغم عدم ارائه مدارک قابل استناد تحقیقاتی، موافقت کرده و حسن نیت خود را جهت حل و فصل مسالمت‌آمیز موضوعات مورد اختلاف نشان داده است.
 
با این موجود، طرف غربی با کارشکنی در مسیر احیای توافق هسته‌ای به صورت صریحی با رژیم صهیونیستی هم گام شده و سعی می‌کند از ابزار شورای حکام برای فشار بر تصمیمات ایران و تمکین آن در برابر خواسته‌های غرب استفاده  کند. در همین راستا آمریکا، فرانسه، انگلیس و آلمان در آستانه نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بار دیگر پیش‌نویس قطعنامه‌ای را علیه جمهوری اسلامی تدارک دیده و در جمعه گذشته پیش‌نویس آن را در اختیار ۳۵ کشور عضو قرار دادند. اقدامی که قبلا با وجود جنجال سازی رسانه‌ای و مقامات به صدور قطعنامه منجر نشد و نتوانست هدف آن‌ها را محقق کند. تروئیکای اروپا با نادیده گرفتن تعهدات آمریکا در لغو تحریم‌های توافق هسته‌ای سعی می‌کنند برای نمایش مقصرنمایی ایران، توپ را در زمین ایران انداخته و آن را ملزم به جبران توقف احیای توافق کنند.
 
مکرون پیشتر در ملاقات با عوامل درجه چندم ضدانقلاب چون معصومه علی نژاد که اخیرا در قامت چهره یک تجزیه‌طلب ظاهر شده مواضع ضدایرانی خود را اثبات کرده است. او همچنین برای زنده نگه داشتن ناآرامی‌ها در داخل کشور و حمایت از آشوبگران، در اقدامی مداخله جویانه اغتشاشات را "انقلاب" نامید تا به زعم خود موتور خاموش آن را سوخت رسانی کند.