هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 20 بهمن 1401
ساعت 05:25
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 21 آبان 1401 ساعت 13:30
شنبه 21 آبان 1401 13:27 ساعت
2022-11-12 13:30:25
شناسه خبر : 362344
وزیر دفاع انگلیس به دنبال خروج نیروهای نظامی روسیه از خرسون، ادعا کرد که این تحول یک «شکست استراتژیک» دیگر برای مسکو بشمار می‌رود.
وزیر دفاع انگلیس به دنبال خروج نیروهای نظامی روسیه از خرسون، ادعا کرد که این تحول یک «شکست استراتژیک» دیگر برای مسکو بشمار می‌رود.
گروه بین‌الملل-رجانیوز: "بن والاس" روز شنبه با صدور بیانیه‌ای که یک نسخه آن در حساب توئیتری وزارت دفاع انگلیس منتشر، مدعی شد: در فوریه، روسیه نتوانست هیچ یک از اهداف اصلی خود را به جز خرسون محقق کند و اکنون با واگذاری آن، مردم عادی روسیه مطمئناً باید از خود بپرسند "همه اینها برای چه بود؟"
 
به گزارش رجانیوز؛ وی با بیان این ادعا که «ارتش روسیه در نتیجه تهاجم غیرقانونی خود متحمل خسارات جانی زیادی شده و تنها به انزواگرایی و تحقیر بین المللی دست یافته است» مدعی شد: بریتانیا و جامعه بین‌الملل به حمایت از آنها ادامه خواهند داد و با وجود استقبال از خروج روسیه، هیچ‌کس تهدید ادامه‌دار این کشور را دست کم نمی‌گیرد.
 
این درحالیست که سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه روز چهارشنبه (۱۸ آبان) به نیروهای خود دستور داد تا در مقابل حملات اوکراین در نزدیکی شهر خرسون، به سمت کرانه غربی رودخانه دنیپرو عقب نشینی کنند.
 
وزارت دفاع روسیه ۲ روز بعد اعلام کرد که خروج نیروها از این منطقه به پایان رسیده، هیچ سلاح و تجهیزاتی باقی نمانده است.
 
خرسون یکی از چهار منطقه‌ای است که روسیه همه‌پرسی به الحاق آن‌ها به خاک این کشور را برگزار کرده بود.
 
همچنین این منطقه به عنوان دروازه زمینی ورود به شبه جزیه کریمه که در ۲۰۱۴ به خاک روسیه اضافه شد، از اهمیت راهبردی و استراتژیکی برخوردار است.
 
این درحالی است که دمیتری پسکوف سخنگوی کرملین روز جمعه در نشست با خبرنگاران اعلام کرد، خروج نظامیان روس از این منطقه را به معنای تغییر وضعیت آن به عنوان بخشی از قلمرو این کشور عنوان کرد.
 
وی پیش از این نیز گفته بود که مناطق الحاقی جدید به روسیه از جمله خرسون بخش جدایی ناپذیر کشور هستند و زیر چتر هسته‌ای مسکو قرار دارند.