هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 15 اسفند 1402
ساعت 05:29
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 12 مهر 1401 ساعت 10:53
سه شنبه 12 مهر 1401 10:39 ساعت
2022-10-4 10:53:41
شناسه خبر : 361167
رئیس‌جمهور ضمن مهم خواندن نقش وزارت تعاون در تحقق شعار سال  گفت: منکر ضعف‌ها و کاستی‌ها نیستیم اما اراده امروز قوا در کشور این است که با همکاری یکدیگر مشکلات مردم را بکاهیم و زندگی را بر آن‌ها آسان کنیم.
رئیس‌جمهور ضمن مهم خواندن نقش وزارت تعاون در تحقق شعار سال گفت: منکر ضعف‌ها و کاستی‌ها نیستیم اما اراده امروز قوا در کشور این است که با همکاری یکدیگر مشکلات مردم را بکاهیم و زندگی را بر آن‌ها آسان کنیم.
گروه سياسی-رجانيوز: آیت‌الله «سید ابراهیم رئیسی» روز سه‌شنبه در صحن علنی مجلس شورای اسلامی برای بررسی صلاحیت «محمدهادی زاهدی‌وفا» وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی، با تسلیت سالروز شهادت امام حسن عسکری(ع) گفت: قبل از ورود به بحث وزیر پیشنهادی، با توجه به حوادث و قضایای اخیر لازم می‌دانم نکاتی محضر ملت عزیز ایران و نمایندگان مردم در مجلس عرض کنم.
 
وی افزود: باید نسبت به مردم بسیار با بصیرت، زمان‌شناس و دشمن‌شناس، شاکر خداوند باشیم که حقیقتاً جلوه دیگری از بصیرت و زمان‌شناسی و دشمن‌شناسی خود را نشان دادند و دشمنان را در این فتنه ناکام گذاشتند. باید شکرگزار باشیم که هدایت‌های امام و رهبری همواره مورد توجه مردم بوده است و حضور میلیونی مردم در خیابان‌ها و اعلام موضع و حضورشان در صحنه، حقیقتاً دشمن را ناکام گذاشت.
 
رئیس‌جمهور با اشاره به هدایت‌ها و رهنمودهای حکیمانه روز گذشته مقام معظم رهبری گفت: تحلیل جامع ایشان نسبت به حوادث اخیر برای همه انسان‌های فهیم و صاحب بصیرت قابل درک و استفاده بود که با تحلیل شرایط تبیین کردند چرا آمریکا و رژیم صهیونیستی علیه ملت ایران توطئه و بلوا می‌کنند و علت آن را در حال پیشرفت بودن کشور عنوان کردند و این‌که دشمن نمی‌خواهد کشور پیشرفت داشته باشند.
 
آیت‌الله رئیسی دلیل خشم دشمن از ملت ایران را آن دانست که با وجود همه تحریم‌ها و تهدیدها، کشور مسیر پیشرفت را طی می‌کند و به همه تحریم‌ها و موانع ایجاد شده بی توجه است.
 
رئیس‌جمهور با اشاره به تلاش کشور در خنثی سازی تحریم‌ها، اظهار داشت: دشمن رسما می‌گوید فشارهای حداکثری مفتضحانه شکست خورده و رسما اعتراف می‌کند و تحریم‌ها علیه ملت ایران کارساز نبوده که این‌ها جای شکرگزاری دارد.
 
وی با اشاره به موفقیت شرکت‌های ایرانی در تولید واکسن کرونا و یادآوری اینکه ۶ شرکت ایرانی به صورت مستقل و دو شرکت با همکاری به تولید واکسن دست یافتند، اظهار داشت: دشمن نسبت به این پیشرفت‌ها خشمگین است و می بیند در شرایطی که برخی ایالت‌های آمریکا و کشورهای اروپایی در وضعیت قرمز کرونا به سر می‌برد وضعیت ایران در کرونا طوری است که روزهای بی فوتی را پشت سر گذرانده و امروز به حداقل ممکن رسیده است.
 
آیت‌الله رئیسی خاطرنشان کرد: دشمن می‌خواست همه زندگی ما حتی آب خوردن به قرارداد و برجام و مساله تحریم‌ها بند شود اما امروز به رغم کمبود نزولات آسمانی در برخی مناطق کشور در جهت مدیریت آب تلاش شد. وضعیت طرح‌هایی مانند آب خوزستان که ۴ ساله بود، ظرف چند ماه به دست جوانان برومند شرایط را به نحوی کرد که امروز مشکل آب شرب این استان حل شده باشد.
 
وی با بیان این‌که امروز تصمیم و اراده دولت در برنامه‌ریزی‌ها و طرح‌ها رفع نگرانی مردم است، ادامه داد: طرح آبرسانی به همدان، طرحی ۱۷ ساله بود اما اکنون ظرف چند ماه در آستانه بهره‌برداری است و آبرسانی به سنندج هم که مردم سال‌ها چشم انتظار آن بودند، حل می شود.
 
رشد اقتصادی کشور در بهار امسال در بخش ماشین آلات 
رئیس‌جمهور در ادامه با اشاره به اقدامات دولت در یک‌سال و دو ماه اخیر گفت: برنامه‌ریزی‌های به‌گونه‌ای پیش رفته است که با قطعی برق خانگی روبه‌رو نشدیم یا در وضعیت کشاورزی، هنگامی که دولت کار خود را آغاز کرد نرخ رشد در این بخش منفی ۵.۸ دهم درصد بود و امروز وضعیت کشاورزی رو به رشد بوده و ۵ درصد منفی آن از بین رفته است.
 
آیت‌الله رئیسی با اشاره به رشد ۵ درصدی صنایع کشور اظهار داشت: این میزان رشد در بخش ماشین آلات و تجهیزات به ۶.۲ درصد رسیده است.
 
رییس دولت سیزدهم خاطر نشان کرد: در حوزه کشاورزی و صنایع و تولید با وجود این که مشکلات داریم اما اراده مسئولان و همکاری و تعامل بین دولت و مجلس بر آن است تا این مسائل کاهش یابد.
 
وی ادامه داد: همچنین در مدت فعالیت دولت سیزدهم تا امروز حتی یک روز حقوق  و دستمزد و پرداخت یارانه‌ها با تأخیر روبه‌رو نشده است و در این دولت توانستیم قانون رتبه بندی معلمان را بعد از سال ها اجرا کنیم.
 
رئیس‌جمهور افزود: در این دولت برای رفع دغدغه بازنشستگان اقداماتی صورت گرفت در پرداخت عادلانه یارانه‌ها اگرچه در یکی دو ماه وضعیت تورمی ایجاد شد اما با همکاری و تعامل دوسویه بین دولت و مجلس اصلاح اقتصادی انجام شد .
 
آیت‌الله رئیسی با قدردانی از مردم بخاطر همراهی با دولت در اصلاحات اقتصادی اظهار داشت: هر چند با سختی‌هایی همراه شد اما این اصلاح ضروری بود که این مقدمه راه است. 
 
وی ادامه داد: امروز در زمینه رشد اقتصادی به سمت طرح‌های بزرگ و شرکت‌های بزرگ اقتصادی و انجام سرمایه‌گذاری‌های بزرگ مانند توسعه میادین نفتی و گازی به نحوی که نقدینگی به سمت تولید و سرمایه‌گذاری هدایت شود، در حرکت هستیم.
 
رئیس‌جمهور اقدامات انجام شده در ارتباط با اصلاحات اقتصادی را مقدمه راه دانست و گفت: سرمایه داخلی و پول‌هایی که در بانک‌هاست، باید به سمت طرح‌های بزرگی برود و روی موضوع شرکت‌های اقتصادی برنامه‌ریزی شد و هم بانک‌ها و شرکت‌های بزرگ در پروژه‌های بزرگی که در کشور ضرورت دارد مانند پروژه‌های نفتی و گازی باهم منسجم شده‌اند تا نقدینگی و سرمایه‌ها به سمت تولید برود.
 
وی ادامه داد: عضویت در سازمان همکاری‌های شانگهای و دیگر مجامع، ایران را به اقتصاد و زیربنای اقتصاد آسیا و دیگر کشورها متصل کرد و فعالیت و همکاری ما در حال گسترش است و در این یک‌سال روابط با برخی کشوهای همسایه ۶ برابر افزایش یافت.
 
رئیسی یادآور شد: دشمن قصد منزوی کردن ما را داشت اما وقتی دید که منزوی نمی‌شویم و تولید در کشور در حال ارتقاست و وقتی خود را ناامید از همه این تحریم‌ها دید، دنبال فتنه و بلوا می‌افتد. رهبری فرمودند این اراده همه بخش‌هاست و شرکت‌های دانش بنیان کارهای بسیار خوبی انجام دادند.
 
رئیس دولت سیزدهم تأکید کرد: امروز وحدت و انسجام ملی از ضرورت‌های اجتناب‌ناپذیر است که دشمن را ناامید می‌کند. فضای کار، تلاش و امیدوار کردن مردم دشمن را ناامید می‌کند. هر کس در هر جا با کار، تلاش، سخن و قلمش مردم را امیدوار کند در راهبرد جمهوری اسلامی و برعکس، هر کسی مردم را مأیوس کند، حتماً بداند در مسیر راهبرد دشمن قرار دارد.
 
وی ادامه داد: امروز شناخت دشمن و فتنه‌های او برای همه ما ضروری است که امروز می‌بینیم ملت خوب موضع می‌گیرند و زمان شناسانه در میدان حضور می‌یابند.
 
وی با اشاره به همکاری دولت با مجلس گفت: همکاری از مسائلی است که مردم از دولت و مجلس انتظار دارند؛ یکی از این همکاری‌ها برنامه توسعه هفتم است که در زمان نزدیک تقدیم مجلس و در مجلس بررسی می‌شود تا در زمان مناسب تصویب شود و برای اجرا دراختیار دولت و همه دستگاه‌ها قرار بگیرد.
 
رئیس ‌جمهور با اشاره به این‌که لایحه بودجه ۱۴۰۲ در موعد مقرر تقدیم مجلس می‌شود، گفت: امروز نمایندگان مجلس و همکاران در دولت به این ضرورت اجتناب‌ناپذیر واقفند که همکاری همه قوا، نهادها و بخش‌ها در کشور می‌تواند ملت را امیدوار و دشمن را ناامید و ناامیدتر کند.
 
وی ادامه داد: مصمم هستیم متن کارمان خدمت به مردم، گره‌گشایی از مردم و رسیدن به همه مناطق باشد و به هیچ عنوان گرفتار حاشیه‌ها نباشیم؛ چون حاشیه‌ها ما را از انجام وظایف‌مان بازمی‌دارد و بر این متن تأکید داریم و در این راه همواره برای امیدواری قطعی مردم گام خواهیم برداشت.
 
وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اقشار مختلف سر و کار دارد
رئیس‌جمهور با اشاره به فلسفه حضور خود در صحن علنی مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: این حضور را بهانه و فرصت مغتنم برای شنیدن اظهارات نمایندگان و تبادل نظرها می دانم که این در رفع مشکلات می تواند بسیار تأثیرگذار باشد.
 
رئیسی با مهم خواندن وزارت تعاون، گفت: همه وزارتخانه‌ها مهم هستند اما این وزارتخانه در تحقق شعار دولت بسیار مهم بوده و وزارتخانه‌ای است که با اقشار مختلف اجتماعی سروکار دارد و عموم جامعه با آن مرتبط هستند.
 
رییس‌جمهور با بیان این‌که کار و تلاش از مأموریت‌های این وزارتخانه و در عین حال مأموریت همه دستگاه‌های کشور است، اظهار داشت: در بخش تعاون و میدان دادن به تعاونی‌ها در کشور و اقتصاد تعاونی که در قانون اساسی به رسمیت شناخته شده، گام‌هایی برداشته شده است.
 
آیت‌الله رئیسی به موضوع تأمین اجتماعی اشاره کرد و افزود: در این زمینه گام‌های خوبی برداشته شده و آسیب‌شناسی‌هایی صورت گرفته است؛ ضمن آنکه نسبت به صندوق‌ها به ویژه صندوق بازنشستگی کارهای خوبی انجام شده است.
 
رئیس دولت سیزدهم با قدردانی از وزیر پیشین کار، تعاون و رفاه اجتماعی در پیگیری مأموریت‌های این وزارتخانه اظهار داشت: این وزارتخانه کار بسیار دارد و باید در این دوره با استفاده از همه تجربیات پیشینیان، کاری متفاوت انجام شود.
 
وی درباره معرفی «محمدهادی زاهدی‌وفا» برای تصدی این وزارتخانه به مجلس گفت: با شناختی که نسبت به شخصیت وی و بررسی‌هایی که نسبت به عملکردش داشتم، دانش و تجربه را به عنوان دو شرط مهم برای معرفی و پیشنهاد به مجلس را داشت.
 
رئیس‌جمهور بیان کرد: زاهدی‌وفا دانش خوبی را به‌ویژه در حوزه مسائل اقتصادی دارد و در حوزه اقتصادی از صاحب‌نظران اقتصادی در کشور است و صاحب‌نظری او را بسیاری از محافل اقتصادی در کشور قبول دارند.
 
وی در ادامه با اشاره به تجربه زاهدی وفا در معاونت اقتصادی وزارت اقتصاد اظهار داشت: طرح هدفمند کردن یارانه‌ها در دوره مسئولیت وی پیشنهاد و بعد هم پیوست عدالتی که با این طرح مطرح شد، از جمله اقداماتی بود که در معاونت اقتصادی دولت نهم دنبال شد.
 
آیت‌الله رئیسی به حضور زاهدی وفا به‌عنوان معاون اقتصادی معاون اول رئیس‌جمهور اشاره کرد و اظهار داشت: در سال ۱۳۹۰ با دستور مقام معظم رهبری، وی به عضویت مجموعه الگوی اسلامی - ایرانی پیشرفت درآمد و در حوزه اقتصادی ایفای نقش کرد.
 
رئیس‌جمهور به دوره سرپرستی زاهدی وفا در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز اشاره کرد و گفت: در این دوره این وزارتخانه تعامل خوبی با سایر دستگاه‌های اجرایی داشت.
 
وی در عین حال تعامل زاهدی وفا با مجلس را نیز خوب توصیف کرد و یادآور شد: البته برخی نمایندگان گلایه داشتند که وی در دوره سرپرستی با مجلس تماس نگرفته است که باید توضیح داد این به معنی بی‌اعتنایی به مجلس یا نمایندگان نبود بلکه می‌خواست ارتباطاتش در دوره سرپرستی کاملا سازمانی باشد.
 
آیت‌الله رئیسی تاکید کرد: یکی از مهمترین شرط‌های من برای انتخاب افراد داشتن روحیه مبارزه با فساد، اجرای عدالت و حق خواهی است.
 
رئیس‌جمهور روحیه تحول‌خواهی را در همه وزارتخانه و دستگاه بسیار مهم دانست و گفت: این ویژگی در زاهدی وفا وجود دارد ضمن اینکه پاکدستی وی هم بسیار مهم است.
 
رئیس‌جمهور بیان کرد: در میانه راه گاهی شنیدیم که مسئولی در یک شهری رابطه ناسالم داشته که بلافاصله گفتیم حداقل برکنار شود. البته اعلام غیر از اقدام است؛ در موارد بسیاری اعلام و گاهی هم اعلام نشده است، زیرا بحث اعلام موضوع دیگری است و ما بلافاصله بعد از این‌که شنیدیم برای ما محرز شد و دوستان هم روحیه ما را می‌دانند.
 
رئیسی خاطرنشان کرد: لذا این سه کمیسیونی که گزارش دادند نمایندگان و کمیسیون‌های اجتماعی، بهداشت و درمان و آموزش بررسی کردند و ریاست کمیسیون اصل ۹۰ هم گفت که در ارتباط با موردی که اینجا اعلام نشد اما ما بررسی کردیم، آقای زاهدی وفا را فردی پاکدست یافتیم.
 
منکر ضعف‌ها و کاستی‌ها نیستیم
رئیس‌جمهور گفت: ما در این وزاتخانه مساله همکاری و تعامل با مجلس و همه دستگاه‌ها و مردم را امری بسیار ضروری می‌دانیم و زاهدی وفا در این مدت برای رفع مساله بازنشستگان توانست با مدیریت آن را برطرف کند.
 
آیت‌الله رئیسی ادامه داد: آنچه که به عنوان شاخص‌ها برای معرفی وزیر به مجلس بود، این است تا نظر خودم احراز نشود، معرفی نمی‌کنم. آنچه قرار است به‌عنوان تصمیم باشد، خود تصمیم می‌گیریم. امیدواریم خداوند به همه ما توفیق دهد که وظایف‌مان را بشناسیم و عمل کنیم تا سرمایه اجتماعی نظام بیش از پیش افزایش یابد.
 
رئیس‌جمهور تاکید کرد: دشمن به دنبال کاهش سرمایه اجتماعی، ناامید کردن مردم، القای یأس و بزرگ کردن ضعف‌هاست. منکر ضعف‌ها و کاستی‌ها نیستیم اما اراده امروز در کشور آن است که به تبعیت از مقتدای حکیم خود و با همکاری یکدیگر، مشکلات مردم را بکاهیم و زندگی را بر مردم آسان کنیم و اراده و تصمیم و تلاش شبانه روزی دولت و مجلس این است که با تبعیت از رهبری که صدا و فریاد ایشان و فریاد ملت بزرگ است و با شعار «ما می‌توانیم»، با تمام توان وجود معتقدم که در کشور امکان حل مشکلات، باز شدن گره‌ها و با اعتماد به نفس و اعتماد به داشته‌های کشور امکان حل معضلات به‌طور کامل وجود دارد و با همه وجود معتقدیم با وجود خواست دشمن دل‌های ما نزدیک است.
 
آیت‌الله رئیسی اظهار امیدواری کرد که در کنار هم روز به روز مردم امیدوارتر و دشمن را مأیوس‌تر خواهیم کرد. با همه وجود معتقدیم پاسداری از خون شهیدان و خون مطعر حاج قاسم ایجاب می‌کند که با کنار گذاشتن همه نگاه‌های شخصی و با وحدت، انسجام و یکپارچگی و رفع مشکلات به خصوص مشکلات معیشتی، مردم روز به روز به مجلس و دولت و نظام امیدوار و امیدارتر خواهند شد.


کلیدواژه ها »