هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 30 شهريور 1402
ساعت 17:15
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 11 مهر 1401 ساعت 18:20
دوشنبه 11 مهر 1401 18:09 ساعت
2022-10-3 18:20:43
شناسه خبر : 361163
رئیس قوه قضاییه گفت: پرونده افراد دستگیرشده در اغتشاشات اخیر به‌ویژه آن دسته از افرادی که مبادرت به آتش زدن اموال عمومی و مردمی کردند و در قتل و مجروح کردن افراد مباشرت و معاونت داشتند، هرچه زودتر در دادسراها تکمیل شود و به دادگاه ارسال شود.
رئیس قوه قضاییه گفت: پرونده افراد دستگیرشده در اغتشاشات اخیر به‌ویژه آن دسته از افرادی که مبادرت به آتش زدن اموال عمومی و مردمی کردند و در قتل و مجروح کردن افراد مباشرت و معاونت داشتند، هرچه زودتر در دادسراها تکمیل شود و به دادگاه ارسال شود.
گروه سیاسی-رجانیوز: حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای امروز دوشنبه ۱۱ مهر طی سخنانی در نشست شورای‌عالی قوه قضاییه، پیشاپیش شهادت حضرت امام حسن عسکری(ع) و آغاز امامت حضرت ولی‌عصر(عج) را تسلیت و تبریک گفت ضمن گرامیداشت هفته نیروی انتظامی، اظهار کرد: فراجا با مجموعه‌ای از نیروهای جان‌برکف در زمره دستگاه‌هایی است که در طول شبانه‌روز بیشترین ارتباط را با مردم دارد و بیشترین مأموریت‌های فراجا از مرزها تا عمق کشور، مأموریت‌هایی هستند که مرتبط با اقشار مختلف جامعه و در معرض دید مردم است.
 
به گزارش رجانیوز، رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه نیروی انتظامی در همه سنوات گذشته رو به ارتقاء و پیشرفت بوده است، گفت: فراجا از حیث جنبه‌های مختلف آموزشی، تربیتی و تجهیزاتی با هدف ارائه خدمت به مردم و حفظ امنیت و آرامش آن‌ها، نیرو و دستگاهی ارتقاءیافته است؛ نیروهای فراجا در راستای حفظ و تحکیم امنیت و آرامش شهروندان، مجاهدت‌های فراوانی می‌کنند و متحمل صدماتی نیز می‌شوند؛ این جان‌برکفان شهدا و جانبازان زیادی را تقدیم کشور کرده‌اند و از سویی دیگر از اعداء و دشمنان نیز شماتت‌هایی شنیده‌اند که این شماتت‌ها کوچکترین سستی و توقفی در مجاهدت آن‌ها به‌وجود نیاورده است.
 
فراجا باید بر نقاط قوت خود بیفزاید
رئیس دستگاه قضا با تصریح بر اینکه مردم ایران اسلامی نیز قدردان مجاهدت‌های نیروهای فراجا هستند، گفت: بدیهی است فراجا باید کماکان بر نقاط قوت خود بیفزاید و چنانچه کمبودها و کاستی‌هایی نیز دارد در جهت رفع آن‌ها اقدام کند.
 
رئیس عدلیه در ادامه با تبریک و تسلیت شهادت تعدادی از نیروهای حافظ امنیت مردم در بخش‌های مختلف نظامی، انتظامی، امنیتی و نیروهای بسیجی طی اغتشاشات اخیر در مقابله با عناصر تروریست، تجزیه‌طلب، آشوبگر و عوامل بیگانه اظهار کرد: این قول را می‌دهیم که تمام سعی خود را به‌کار خواهیم بست تا به پرونده‌های قاتلین، ضاربین و مسببین شهادت و مجروحیت نیروهای نظامی، انتظامی، امنیتی و بسیجی اغتشاشات اخیر هرچه زودتر رسیدگی کنیم و آن‌ها را متناسب با قانون و شرع به سزای اعمال‌شان برسانیم.
 
حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در ادامه نشست امروز ضمن تبیین و تشریح جهات مختلف یک کنش اعتراضی، «اعتراض» را امری پذیرفتنی دانست که در اصولی از قانون اساسی نیز بدان تصریح شده است و بر همین مبنا گفت: ممکن است برخی با یک فعل یا تصمیم مخالف باشند، اِعمال مخالفت از جانب آن‌ها امری پذیرفتنی است و در نظامات مدنی نیز به این امر صحه گذاشته شده است؛ در اسلام نیز تضارب آراء و افکار برای پرورش و افزایش استعدادها و دانش، مورد پذیرش است.
 
رئیس قوه قضاییه در ادامه با تفکیک مقوله اعتراض از آشوب‌افکنی و اغتشاش‌آفرینی، گفت: چنانچه یک اعتراض به آشوب، اغتشاش، غارت اموال عمومی و مردمی، آتش زدن، تخریب، فحاشی و کشت‌وکشتار تبدیل شد، بدیهی است که هیچ قوه عاقله‌ای و هیچ نظامی در دنیا، آن را تحمل نمی‌کند؛ جمهوری اسلامی ایران نیز تهدید و تحدید امنیت مردم و ایجاد خوف و هراس در آن‌ها، ترور کردن و همدستی با اجانب را تحمل نمی‌کند و با این قبیل مسائل برخورد جدی خواهد کرد.
 
رئیس دستگاه قضا با اشاره به خطای محاسباتی مجدد دشمن در قبال قضایای اخیر، بیان داشت: دشمن این بار نیز همچون دفعات قبلی با آدرس غلط‌هایی که دریافت کرد دچار توهم گشت و بر آن شد با فراهم کردن تمهیدات و مقدماتی، امنیت و آرامش مردم ما را مخدوش کند؛ برخی افراد نیز به‌اشتباه همراهی کردند؛ از سویی دیگر برخی عناصر مزدور و منافق که پشت نقاب‌ها بودند هم همراهی داشتند؛ با وجود این، دشمن بداند که این بار هم در برداشتی که از مردم و نظام ما داشته اشتباه کرده است و مردم ما همچنان پشتیبان نظام و انقلاب و دین‌شان هستند و نهادها و دستگاه‌های مسئول از جمله قوه قضاییه و بخش‌های امنیتی و انتظامی نیز با این جریانات اخیر برخوردی مناسب و درخور خواهند داشت و بار دیگر دشمن رسوا می‌شود.
 
رئیس عدلیه در ادامه با اشاره به رسوایی‌هایی که دشمنان جمهوری اسلامی ایران در مقولات حقوق بشری دارند و تضییع و جنایاتی که در حق انسان‌ها در جوامع غربی و از سوی دوَل استکباری و استعماری می‌شود، گفت: نگاهی به اتفاقاتی که بعضاً اخیراً در نقاط مختلف دنیا از ناحیه رژیم‌های استکباری و اذناب آن‌ها رخ داده است، عمق ظلم و ستم و تعدّی این رژیم‌ها به حقوق انسان‌ها و حقوق زن‌ها را عیّان و آشکار می‌سازد؛ در همین همسایگی خودمان، دانش‌آموزان را قتل‌عام کردند و مدعیان دروغین حقوق بشر، دم فرو بستند! اما همین مدعیان دروغین، یک مسئله در ایران را بهانه می‌کنند و می‌خواهند کشور ما را به هم بریزند.
 
حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با ابراز اینکه "از دشمن توقع و انتظاری جز دشمنی و توطئه‌چینی برای تهدید امنیت مردم ما نمی‌رود"، به آن دسته از افرادی در داخل که بخواهند با فعل و قول و از طریق صفحات مجازی خود بر تحریکات بیفزایند گوشزد کرد که با آشکار شدن صحنه و عیان شدن توطئه آمریکا و صهیونیست‌ها برای تهدید امنیت مردم ایران، دیگر هیچ عذری از آن‌ها پذیرفته نیست.
 
قاضی‌القضات در همین راستا گفت: امروز دیگر آشکار شده است که شیطان بزرگ و صهیونیست‌ها چگونه صحنه را هدایت می‌کنند و به تروریست‌ها برای تهدید امنیت مردم ایران آموزش و تجهیزات می‌دهند و آن‌ها را به داخل کشور می‌فرستند؛ لذا دیگر هیچ عذر و بهانه‌ای باقی نمی‌ماند و چنانچه کسی بخواهد با فعل و قول و فعالیت‌های مجازی خود بر تحریکات بیفزاید و اقداماتی ضدامنیت مردم داشته باشد، باید پاسخگو باشد و با چنین فردی برخورد قانونی به‌عمل خواهد آمد.
 
رئیس قوه قضاییه ضمن تبیین و تشریح اهداف و توطئه‌های دشمنان برای ضربه زدن به کشور، تأکید کرد: همه باید مواظب باشیم کوچکترین خدشه‌ای بر وحدت و یکپارچگی کشور و مردم وارد نشود.
 
حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای همچنین در ادامه نشست امروز از مسئولان دادسراها اعم از دادستان‌ها، دادیاران و بازپرس‌ها در نقاط مختلف کشور که طی روزهای اخیر با تلاش مضاعف و بعضاً شبانه‌روزی به امور و پرونده‌ها رسیدگی کردند، به معاونت مالی و پشتیبانی قوه قضاییه دستور داد مساعدت‌های بیشتری را به بخش دادسراها داشته باشد.
 
رئیس دستگاه قضا با اشاره به ابلاغ بخشنامه دادستان‌کل کشور درباره نحوه رسیدگی به پرونده‌ متهمان اغتشاشات اخیر، گفت: پرونده افراد دستگیرشده در اغتشاشات اخیر به‌ویژه آن دسته از افرادی که مبادرت به آتش زدن اموال عمومی و مردمی کردند و در قتل و مجروح کردن افراد مباشرت و معاونت داشتند، هرچه زودتر در دادسراها تکمیل گردد و به دادگاه ارسال شود؛ مقامات قضایی در محاکم و دادگاه‌های ذی‌ربط نیز به‌محض وصول پرونده دستگیرشدگان اغتشاشات اخیر، سریعاً در راستای رسیدگی به آن‌ها اقدام کنند.
 
رئیس عدلیه همچنین بر اعمال نهایت دقت و سرعت در تکمیل پرونده‌های ناظر بر افراد جان‌باخته اغتشاشات اخیر به‌صورت موردی و همچنین شناسایی قاتلین، ضاربین و مسببین جان‌باختن آن‌ها نیز تأکید کرد.
 
تصویب طرح "اصلاح قانون مجازات اخلالگران در نظام اقتصادی کشور" پیگیری شود
در بخش دوم جلسه امروز شورای عالی قوه قضائیه، حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌‌ای به معاون حقوقی دستگاه قضا دستور داد که روند تصویب طرح "اصلاح قانون مجازات اخلالگران در نظام اقتصادی کشور" را از مجلس شورای اسلامی پیگیری کند.
 
رئیس عدلیه در همین رابطه گفت: پس از استجازه دو ساله از مقام معظم رهبری در سال ۱۳۹۷ با موضوع نحوه رسیدگی به پرونده‌های اخلالگران در نظام اقتصادی کشور، معظم‌له در سال ۱۳۹۹ استجازه مذکور را مشروط بر آنکه این موضوع به قانون تبدیل شود، تمدید کردند.
 
رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: معاونت حقوقی قوه قضائیه باید روند تصویب طرح "اصلاح قانون مجازات اخلالگران در نظام اقتصادی کشور" که مدت‌هاست در مجلس اعلام وصول شده را به صورت جدی پیگیری کند و در این رابطه به مکاتبات و نامه‌نگاری‌های مرسوم اکتفا نکند.