هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 19 آذر 1402
ساعت 05:18
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 11 مهر 1401 ساعت 17:41
دوشنبه 11 مهر 1401 17:14 ساعت
2022-10-3 17:41:49
شناسه خبر : 361161
سخنگوی وزارت خارجه درباره روند مذاکرات رفع تحریم‌ها گفت: ما همچنان تأکید می‌کنیم که برای رسیدن به توافق پایدار مصمم هستیم و به روند مذاکرات هم پایبند هستیم.
سخنگوی وزارت خارجه درباره روند مذاکرات رفع تحریم‌ها گفت: ما همچنان تأکید می‌کنیم که برای رسیدن به توافق پایدار مصمم هستیم و به روند مذاکرات هم پایبند هستیم.
گروه سیاسی-رجانیوز: ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری هفتگی با اصحاب رسانه، پاسخگوی سؤالات خبرنگاران شد.
 
به گزارش رجانیوز، کنعانی در ابتدا و درباره روز کودکان فلسطینی گفت: طبق آمار، رژیم صهیونیستی از آغاز انتفاضه دوم الاقصی ۲۲۳۰ کودک فلسطینی را به شهادت رسانده است و ۱۹ هزار کودک و نوجوان را بازداشت کرده است و از سال ۲۰۲۰، بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ کودک را در دادگاه‌های رژیم صهیونیستی بدون عدالت محاکمه کرده است.
 
برای رسیدن به توافق پایدار مصمم هستیم
سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص میانجی‌گری کشورها و تبادل پیام‌ها درباره احیای برجام گفت: در موضوع مذاکرات رفع تحریم‌ها تلاش‌ها از طریق هماهنگ‌کننده اروپایی و برخی واسطه‌ها برای رسیدن به نقطه توافق کماکان در جریان است. اجلاس اخیر مجمع عمومی هم فرصت خوبی برای مذاکرات جانبی بود. در حاشیه این اجلاس گفت‌وگوهای دوجانبه و چندجانبه‌ای برگزار شد و مقامات کشورها پیام‌هایی را از طرف آمریکایی رد و بدل کردند.
 
ما همچنان تأکید می‌کنیم که برای رسیدن به توافق پایدار مصمم هستیم و به روند مذاکرات هم پایبند هستیم. پاسخ ایران به متن جمع‌بندی ارائه شده بود و تلاش ما این بود پاسخی شفاف داده شود. تلاش ایران هم این بود که نقاط ابهام در جمع‌بندی مذاکره‌کننده اروپایی برطرف شود تا ما شاهد یک توافق پایدار باشیم و از تفسیرها پیشگیری شود. در این مسیر همچنان پایبند روند دیپلماسی هستیم و از تلاش‌های کشورهای دیگر استقبال می‌کنیم. همچنان امکان برای توافق و ازسرگیری اجرای برجام وجود دارد و در صورتی که طرف مقابل اراده سیاسی خودش را نشان دهد این توافق وجود دارد.
 
کشورها مسئولیت خودشان را جهت ایجاد شرایط مناسب برای انجام فعالیت نمایندگی‌های ایران انجام دهند
کنعانی در پاسخ به خبرنگاران مبنی بر حملات به نمایندگی‌های کشورمان در خارج از کشور گفت: در نتیجه تحولات اخیر در برخی از کشورهای اروپایی بعضی از نمایندگی‌های ما مورد تعرض گروه‌های معاند و گروه‌های خشونت‌طلب قرار گرفته است. در برخی از کشورها مهاجمین در نبود حفاظت کافی موفق شدند به برخی از نمایندگی‌های ما حملاتی را صورت بدهند و بعضی از بخش‌های نمایندگی مورد تعرض قرار بگیرد.
 
بر اثر کنوانسیون وین کشورها موظف هستند همه تدابیر لازم را برای نمایندگی کنسول‌گری‌ها فراهم کنند.
 
بلافاصله اطلاع‌رسانی لازم از سوی سفارت‌خانه‌ها صورت گرفت و تهران هم اقدامات فوری انجام داد و به نمایندگی‌های کشورها مسئولیت‌شان یادآوری شد. نمایندگی‌های ما در این زمینه اقدامات لازم خود را انجام دادند.
 
عده‌ای در این کشورها با عنوان اعتراض سیاسی به خشونت متوسل شدند، حتی نسبت به استفاده از روش‌های غیراخلاقی، تهدید دیپلمات‌ها تلاش کردند فعالیت عادی نمایندگی‌های ما را مختل بکنند، نمایندگی‌های ما به وظایف خود عمل می‌کنند، این مهاجمین حتی به مراجعین ما هم بی‌احترامی کردند و یک فضای رعب برای اتباع ایرانی صورت دادند تا این‌ها به بخش‌های کنسولی ما مراجعه نکنند.
 
این موارد به کشورهای پذیرنده گزارش داده شد. ما الآن شرایط نسبتاً خوبی داریم و نمایندگی‌ها فعالیت خودشان را آغاز کردند. یادآوری می‌کنم به کشورهای پذیرنده مسئولیت خودشان را در راستای کنوانسیون وین و ایجاد شرایط مناسب برای انجام فعالیت نمایندگی‌ها انجام دهند.
 
ضرورت پاک‌سازی مناطق عراق از وجود گرو‌ه‌های تروریست را یادآور شدیم
وی درباره دفاع ایران از خاک خودش در قبال حملات تروریست‌ها از خاک عراق گفت: من اشاره کنم که سیاست اصولی ایران در ارتباط با کشور دوست عراق، اهتمام به حاکمیت و کمک به ثبات در این کشور است. ایران اثبات کرد که در سخت‌ترین شرایط عراق، ایران اولین کشوری بود که در سریع‌ترین زمان به کمک به دولت و ملت عراق شتافت تا از امنیت این کشور و شهروندان این کشور دفاع کند.
 
در ارتباط با تحولات اخیر و رخدادی که در اقلیم کردستان شاهد بودیم، ایران در خصوص ضرورت عدم تبدیل سرزمین‌های مجاور برای حمله به ایران مکاتباتی صورت گرفت. سال‌هاست که گروه‌های تروریستی در آن منطقه پایگاه‌هایی را ایجاد کرده امنیت ایران را مورد تهدید و خدشه قرار دادند، در نتیجه تعرض مسلحانه این گروه‌ها ما شهدایی را تقدیم کردیم. ما بر مبنای وظیفه ذاتی و حق همسایگی و توسل به روش‌های قانونی هم گفت‌وگوهای سیاسی با مقامات عالی عراق و محلی تذکر دادیم و ضرورت پاک‌سازی مناطق عراق از وجود گرو‌ه‌های تروریست را یادآور شدیم. بر مبنای مسئولیت خود یادداشت‌های متعدد به دولت مرکزی عراق داده شده و هم موارد نقض امنیت و هم مسئولیت عراق یادآور شده است.
 
آن چیزی که مربوط به طی کردن چارچوب‌های قانونی است طی شده است و در حوزه سیاسی با توجه به روابط خوبی که با مقامات عراق داریم همواره در گفت‌وگوها مطرح شد که ما خواهان این هستیم که از خاک عراق امنیت و تمامیت ارضی ما مورد تعرض قرار نگیرد. همه چارچوب‌های سیاسی، امنیتی و حقوقی طی شده است و ایران بر اساس حق خودش عمل کرده است و در ایام اخیر هم گفت‌وگوهای خوبی با مقامات مرکزی عراق و مقامات اقلیم صورت گرفته است، ما خواهان برقراری امنیت در این بخش‌ها هستیم.
 
پیشرفت‌هایی در جهت آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده ایران در کره‌ جنوبی رخ داده است
کنعانی درباره آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده ایران در کره جنوبی گفت: آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده همواره یکی از خواسته‌های ایران بوده است و همواره پیگیری کرده‌ایم. دولت‌هایی که سرمایه ملی ما در آن‌جا وجود دارد موظف به آزادسازی منابع ملی ایران هستند و نباید آزادسازی منابع ما را به هیچ موضوعات دیگری ربط بدهند، در این خصوص گفت‌وگوهایی صورت گرفت و تلاش‌هایی در جریان است و پیشرفت‌هایی رخ داده است،  امیدواریم این امر محقق شود و در آینده اخبار تکمیلی منتشر خواهد شد.
 
فعالیت شبکه‌های ضدایرانی
سخنگوی وزارت امور خارجه درباره فعالیت شبکه‌های ضدایرانی اظهار کرد: ما در شرایط اخیر متأسفانه شاهد اقدامات خارج از عرف برخی از شبکه‌های مدعی رسانه هستیم. در کمال تأسف این‌گونه رسانه‌های مدعی به کارخانه دروغ‌سازی و اتاق عملیات تحریک‌آمیز و تشویق خشونت تبدیل شده‌اند، این‌ها مرکز آموزش درست کردن کوکتل مولوتوف شده‌اند. چگونه رسانه‌ای است که روزانه روش‌های مختلف غیراخلاقی را اعم از دروغ‌پردازی و ترویج قتل منتشر می‌کند.
 
با هیچ معیاری فعالیت چنین رسانه‌ای قابل قبول نیست. طبیعتاً ایران به مسئولیت خودش عمل می‌کند و هم به کشورهای پذیرنده تذکر جدی داده شده و هم از طریق کشورهای دوست به این کشورهای حامی تذکر داده شده است ایران از ظرفیت‌های خودش اعم از حقوقی و سیاسی استفاده می‌کند و ایران در این زمینه علیه آن‌ها اقدام خواهد کرد، در این زمینه اقداماتی فراهم آمده است و در آینده مورد پیگیری قرار خواهیم داد.
 
کنعانی در خصوص فعالیت شبکه معاند ایران اینترنشنال گفت: ما در بحث مسائل داخلی عربستان اظهار نظر نمی‌کنیم. در ارتباط با شبکه ایران اینترنشنال می‌گویم که این شبکه اصلاً رسانه نیست و ماهیت آن رسانه‌ای نیست. می‌خواهم عرض کنم حتی رسانه‌هایی که وظیفه خود را انتشار اخبار می‌دانند، این رسانه‌ها هم مسئولیتی در قبال این‌گونه رسانه‌ها دارند تا تذکری به آن‌ها بدهند.
 
عدم ادامه آتش‌بس در یمن
وی در خصوص عدم ادامه آتش‌بس در یمن گفت: در بحث یمن بحث آتش‌بس مورد حائز اهمیتی است. مواضع ایران بارها اعلام شده است. ما معتقدیم که جنگ یمن جنگی غیرضروری بود. ما همواره تأکید کردیم که راهکار این بحران راهکار سیاسی است. در ارتباط با آتش‌بس ما جزو کشورهایی بودیم که در روند شکل‌گیری آتش‌بس قرار داشتیم، اما ما بعد از شکل‌گیری آتش‌بس اعلام کردیم که آتش‌بس باید مقدمه باشد برای کمک به حل‌وفصل بحران سیاسی یمن و شکل‌گیری شرایط ایجاد آرامش در این کشور.
 
همچنین بیان کردیم که باید شرایط انسانی در یمن فراهم شود. بخش اول که آتش‌بس بود اتجام شد اما متأسفانه بخش دوم که رفع محاصره یمن است انجام نشد. ما حتماً از تجدید دوره آتش‌بس حمایت می‌کنیم، البته تصمیم‌گیر اساسی خود یمنی‌ها هستند و ایران صرفاً بر اساس علاقه‌مندی به صلح یمن عمل می‌کند. امیدوار هستیم که مجموعه تلاش‌های دیپلماتیک و حسن‌نیت طرف‌ها باعث ایجاد آتش‌بس و رفع محاصره کشور یمن شود.
 
آزادی حاجی ایرانی بازداشت‌شده در عربستان
سخنگو در ادامه گفت: ما خوشحال هستیم که شاهد بازگشت حاجی ایرانی در بند عربستان سعودی هستیم. این حاجی ایرانی به‌دلیل واهی در آنجا بازداشت شد. خوشبختانه با تلاش‌هایی که صورت گرفت هم از طرف وزارت خارجه و هم از طرف سازمان حج و زیارت ما شاهد بازگشت این حاجی ایرانی هستیم. من از کشورهای دوستی که در این زمینه کمک کردند تشکر می‌کنم. خوشبختانه در نتیجه تلاش‌های دیپلماتیک، کنسولی و کشورهای دوست شاهد آزادی ایشان هستیم.
 
ادامه بازداشت دو شهروند ایرانی در بلژیک و سوئد
کنعانی در خصوص ادامه بازداشت دو شهروند ایرانی در بلژیک و سوئد اظهار کرد: ما تأکید داریم که هر دو شهروند ما در روند غیرقانونی بازداشت شده‌اند. در بحث بازداشت آقای اسدی ایشان باید در اسرع وقت آزاد شوند، در بحث آقای نوری هم ایشان متأسفانه هنوز در بازداشت هستند، برای آنان تلاش‌هایی صورت گرفت و وکلایی اخذ شدند. برای ایجاد شرایط بهتر بهداشتی و انسانی برای آقای نوری تلاش‌هایی صورت گرفت و خوشبختانه تا حدودی این شرایط بهبود پیدا کرد. هم در روش‌های حقوقی و هم سیاسی ما پیگیر آزادی این شهروند خواهیم بود و امیدواریم کشورهای سوئد و بلژیک در این زمینه وظایف خود را انجام دهند.
 
در طرف آمریکایی شاهد وجود اراده سیاسی نیستیم
وی در خصوص ادعای آمریکایی‌ها مبنی بر به بن‌بست رسیدن برجام گفت: من واژه بن‌بست را تأیید نمی‌کنم، زیرا روند تبادل پیام‌ها ادامه دارد و توافقاتی هم که قبلاً صورت گرفت، پاسخ ایران به روند مذاکرات کمک‌کننده بود. ما در طرف مقابل شاهد وجود اراده سیاسی نیستیم و تحریم‌های جدید هم دال بر همین عدم اراده است، از طرفی ما شاهد ارسال پیام‌ها هستیم و از طرفی شاهد تحریم‌های جدید علیه ایران، این نشانه دوگانگی این دولت است و در سایه تحریم هم مذاکرات به نتیجه‌ای نخواهد رسید.
 
آمریکا باید رفتار خودش را اصلاح کند. ما هم تحریم‌ها و هم رفتار آمریکا را مناسب نمی‌دانیم، امیدواریم که شاهد اصلاح رفتار دولت آمریکا و روی آوردن به رفتار سازنده باشیم.
 
وی در خصوص حقوق زنان و حقوق شهروندان ایرانی گفت: ما شاهد برخی اقدامات در برخی از کشورها بودیم که این اقدامات در جای خودش محل مطالبات ایران است. اقداماتی تحت عنوان اعتراض سیاسی در برخی کشورها انجام شده است اما متوسل به خشونت شده‌اند. دسترسی شهروندان ایرانی را به اماکن دیپلماتیک محدود کردند و ارعاب به‌خرج دادند. برخی از مراکز اسلامی که سال‌ها در برخی از کشورها فعالیت می‌کنند نیز مورد حمله قرار گرفتند، به شهروندان ایرانی حمله کردند، این رفتارها آیا مدنی است؟ رفتارهایی است که به‌عنوان ارزش‌های مدنی شناخته می‌شود؟
 
در خصوص رویکرد کشورها، ما در این موضوع در عالی‌ترین سطح ورود کرده‌ایم، شخص آقای رییس‌جمهور با خانواده مرحومه تماس گرفتند و وعده پیگیری دادند. قوه قضاییه در این زمینه به مسئولیت خودش عمل می‌کند، اساساً موضوع حقوق بشر و حقوق زنان در ایران تاریخی و ایران انقلاب، ما جزو مدعیان هستیم، فرهنگ باستانی و تاریخ ما این را می‌گوید.
 
دنیا در حوزه حقوق بشر وام‌دار تمدن ایرانی است. زنان در ایران به‌عنوان جامعه دوم هیچ‌گاه مورد خطاب قرار نگرفته‌اند، ایران در این زمینه الگوست. نکته بعدی این است که اقوام جزو بافت تشکیل‌دهنده جامعه ایران هستند، این اقوام همواره بخشی از ایران بزرگ بودند، همه این نکات اثبات می‌کند که ایران در داخل نه رفتار جنسیتی و نه قومیتی دارد.
 
من سؤال می‌کنم؛ زمانی که مردم غیور کُرد مورد حمله شیمیایی رژیم بعث قرار گرفتند، این کشورهای مدعی حقوق بشر کجا بودند؟ حقوق بشر در کجای قاموس رفتاری اینان قرار می‌گیرد؟ اتفاقی افتاد و ایران گفت در عالی‌ترین سطح بررسی می‌کند، این عکس‌العمل‌های عجولانه برخی کشورها و رسانه‌ها چه‌دلیلی دارد؟ نکته بعدی دامن زدن موضوعات به موضوعات جنسیتی و قومی است که محل گله است، آیا شما در این زمینه بر مبنای استاندارد دوگانه عمل نمی‌کنید؟ در بحث جنایات رژیم صهیونیستی و شهادت خبرنگار الجزیره کجا بودند مدعیان حقوق بشر؟ این رفتار را شما مقایسه کنید با عملی که در قبال ایران انجام می‌دهند، این واقعاً جای تأسف دارد.
 
رسانه‌هایی که در این کشورها ترویج خشونت و قتل می‌کنند آیا با ادعاهای آنان همخوانی دارد؟ این رفتار کاملاً دوگانه است. ما کشورهای غربی را به رعایت انصاف دعوت می‌کنیم، آن‌ها باید مسئولیت رفتار خود را بپذیرند و امیدواریم شاهد رفتار غیر دوگانه باشیم.
 
آزادی باقر نمازی ارتباطی با مسائل مالی ندارد
کنعانی در خصوص آزادی باقر نمازی اظهار کرد: در خصوص آزادی آقای باقر نمازی، آزادی ایشان در یک چارچوب انسان‌دوستانه انجام شده است و ایشان زندانی نبودند بلکه اجازه خروج از کشور نداشتند، این اقدام ارتباط با موضوعات دیگری ندارد، فرزند ایشان هم محکومیت زندان داشته و درحال طی کردن دوران محکومیت خودش است، در خصوص موضوعات مالی من ارتباطی با این قضیه نمی‌بینم، ایران این موضوع را به هیچ بحث دیگری پیوند نزده است و این موضوع می‌توانست زودتر انجام شود.
 
همیشه بر عدم تغییر مرزهای منطقه‌ای تأکید کرده‌ایم
سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص مناقشات ارمنستان و آذربایجان گفت: مواضع ما دائماً بیان شده است و هیچ تحولی در رویکرد ما رخ نداده است. ما معتقدیم که توسل به روش‌های مسالمت‌آمیز بهترین روش است و ما همیشه بر عدم تغییر مرزهای منطقه‌ای تأکید کرده‌ایم، ما در طرف هیچ کدام از طرف‌های درگیر نیستیم و در هیچ جایی به تشدید درگیری‌ها کمک نمی‌کنیم.