هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 20 بهمن 1401
ساعت 05:35
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 11 مهر 1401 ساعت 02:01
دوشنبه 11 مهر 1401 01:45 ساعت
2022-10-3 02:01:52
شناسه خبر : 361128
سخنگوی نیروهای مسلح یمن گفت: نیروهای مسلح یمن به شرکت های نفتی فعال در عربستان و امارات مهلت داد تا این دو کشور را ترک کنند.
سخنگوی نیروهای مسلح یمن گفت: نیروهای مسلح یمن به شرکت های نفتی فعال در عربستان و امارات مهلت داد تا این دو کشور را ترک کنند.
گروه سياسی-رجانيوز: در شبکه المسیره، سرتیپ یحیی سریع شامگاه یکشنبه اعلام کرد: به خاطر اینکه کشورهای متجاوز به آتش‌بس پایبند نیستند و اجازه بهره برداری از منابع نفتی را به ملت یمن به منظور پرداخت حقوق کارمندان نمی‌دهند. به شرکت‌های نفتی فعال در عربستان و امارات فرصت می‌دهیم تا برنامه‌های خود را تنظیم و این دو کشور را ترک کنند.
 
وی افزود: در صورت اصرار عربستان و امارات بر محروم کردن ملت یمن از منابع و درآمدهای خود، نیروهای مسلح ما قادرند این رژیم‌ها را از درآمدهای خود محروم کنند.
 
آتش‌بس یمن که بارها از سوی ائتلاف متجاوز سعودی نقض شده است به دنبال رایزنی‌های سازمان ملل متحد پیش از این یک بار تمدید شده بود. تمدید ۲ ماهه این آتش بس ۱۱ مرداد ماه به پایان رسید که مجددا تمدید شد و امروز ۱۰ مهر پایان یافت.
 
پیشتر «مهدی المشاط» رئیس شورای عالی سیاسی یمن گفته بود که آتش‌بس یمن با نقض مکرر آن توسط ائتلاف سعودی تقریبا از بین رفته است.
 
عربستان سعودی از ششم فروردین ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی از جمله امارات و با کمک و چراغ سبز آمریکا و حمایت رژیم صهیونیستی، حملات گسترده‌ای را علیه یمن -فقیرترین کشور عربی- آغاز کرد.
 
این کشورها پس از ۷ سال تجاوز به یمن و کشتارها هزاران نفر و تخریب زیرساخت‌های این کشور نه تنها به اهداف خود نرسیدند بلکه به دنبال ضربات موشکی و پهپادی نیروهای مسلح یمن به عمق خاک آن‌ها مجبور به پذیرش آتش‌بس شدند.
 
این آتش‌بس که تاکنون ۶ ماه به طول انجامیده است هزاران بار توسط متجاوزان نقض شده است و از اجرای برخی از بندهای آن خودداری کرده‌اند. 
 
به گزارش رجانيوز؛ المیادین در رابطه با این شورا اعلام کرد در صورتی که تجاوزگری و محاصره یمن ادامه یابد، نیروهای مسلح ما دست بسته نخواهند بود.
 
شورای عالی سیاسی یمن از کشورهای متجاوز خواست که تجاوزگری و محاصره خود را به صورت فوری پایان دهند.
 
شورای عالی سیاسی یمن همچنین به شرکت‌های دریانوردی خواست، برای در امان ماندن از خطر، از حرکت به سوی شرکت‌های نفتی کشورهای متجاوز خودداری کنند.
 
شورای عالی سیاسی یمن در پایان اعلام کرد: ملت یمن اطمینان داشته باشند که نیروهای مسلح و نیروهای امنیتی ما توانایی دفاع از کشور، بازگرداندن حقوق آن را دارند.
 
این بیانیه درحالی منتشر می‌شود که آتش‌بس در یمن که پایان یافته، تمدید نشده است.
 
محمد عبدالسلام رئیس هیات مذاکره کننده یمن اخبار برخی رسانه‌ها درباره تمدید آتش بس را نادرست خواند.
 
هیأت مذاکره کننده دولت نجات ملی یمن شنبه شب در بیانیه‌ای اعلام کرد که ائتلاف سعودی به دنبال صلح در یمن نیست.
 
در بیانیه هیأت مذاکره کننده دولت نجات ملی آمده است: یمن در مدت آتش‌بس در قبال نقض‌های مکرر خویشتنداری کرد تا فرصت بیشتری به تلاش‌های سازمان ملل و سایر کشورهای برادر بدهد.
 
هیأت مذاکره کننده دولت نجات ملی اضافه کرده است: با گذشت ۶ ماه از این آتش‌بس، هیچ جدیتی برای حل مسائل انسان دوستانه مشاهده نکردیم و متأسفانه مشخص شد که کشورهای متجاوز پس از اینکه تمامی کارت‌های خود را از دست دادند، دیگر راهی جز هدف قرار دادن معیشت ملت یمن نداشتند و آن را راحت‌ترین ابزار برای به زانو درآوردن ملت دیدند.
 
آتش‌بس یمن که بارها از سوی ائتلاف متجاوز سعودی نقض شده است به دنبال رایزنی‌های سازمان ملل متحد پیش از این یک بار تمدید شده بود. تمدید ۲ ماهه این آتش بس ۱۱ مرداد ماه به پایان رسید که مجددا تمدید شد و امروز ۱۰ مهر پایان خواهد یافت.