هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 8 آذر 1401
ساعت 12:15
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 9 مهر 1401 ساعت 13:22
شنبه 9 مهر 1401 13:21 ساعت
2022-10-1 13:22:09
شناسه خبر : 361062

شهر جندی شاپور یکی از مناطق تاریخی و باستانی شهر دزفول است. این شهر در زمان ساسانی به "گندی شاپور" مشهور بوده و امروزه نیز خرابه‌های این شهر به عنوان یکی از مکان‌های تاریخی در استان خوزستان شناخته می‌شود. جندی شاپور در گذشته به عنوان بزرگترین مرکز علمی و پزشکی در جهان شناخته شده است. در این مقاله از وب سایت علی بابا قصد داریم ضمن معرفی شهر تاریخی جندی شاپور به راهنمای رزرو بلیط لحظه آخری تهران دزفول بپردازیم.

 

 

گشت و گذار در شهر باستانی جندی شاپور

 

شهر جندی شاپور کجاست؟

شهر جندی شاپور در استان خوزستان و شهر دزفول واقع شده است. برا دسترسی به این شهر باید از سمت شهر دزفول به طرف روستای اسلام آباد حرکت کنید، در نهایت با رسیدن جاده دزفول شوشتر به سمت راست جاده بپیچید. جندی شاپور در 17 کیلومتری دزفول واقع شده و یک مکان تاریخی و از جاهای دیدنی دزفول خوزستان محسوب می‌شود.

تاریخچه تاسیس شهر جندی شاپور

شهر جندی شاپور در قرن 3 میلادی به دستور شاپور اول ساسانی ساخته شده است. همزمان با تاسیس شهر، دانشگاه نیز در این منطقه احداث شده است. دانشگاه جندی شاپور به عنوان قدیمی ترین دانشگاه در خاورمیانه شناخته شده است. با دستور شاپور اول تعداد زیادی از علما و پزشکان در این دانشگاه گرد هم آمدند و بسیاری کتاب‌های طب یونانی در آن زمان به زبان پهلوی ترجمه شدند؛ تا جایی که شهر جندی شاپور دارای بزرگ‌ترین کتابخانه و مرکز تحقیقاتی در آن دوران شناخته شده بود. با گسترش این شهر، مهاجرت مردم از سایر کشورها به جندی شاپور افزایش یافت.

در قرن ششم با رونق شهر جندی شاپور، علاوه بر دانشگاه در این شهر بیمارستانی نیز تاسیس شد که در این بیمارستان پزشکانی از یونان و هندوستان به دستور انوشیروان گرد هم آمدند و به معالجه بیماران پرداختند. درمان بیماران، آموزش مباحث پزشکی و علمی در آن زمان در جندی شاپور بسیار رونق داشت. در سال‌های بعد با ساخت بیمارستانی مشابه بیمارستان جندی شاپور در شهر بغداد، این شهر رو به زوال و نابودی رفت و از رونق آن کاسته شد. در نهایت تجهیزات و امکانات این بیمارستان به بغداد منتقل شد. بقایای این شهر در سال 1310 به عنوان آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

به طور کلی علت شهرت جندی شاپور را می‌توان به دلیل وجود بیمارستان، قدیمی‌ترین دانشگاه خاورمیانه، جمع آوری کتب ارزشمند و... مرتبط دانست. امروزه بقایا این شهر باستانی نیز به عنوان مکانی که به ثبت ملی رسیده، همواره حائز اهمیت است. با توجه به این که گردشگران زیادی برای بازدید از این شهر به دزفول سفر می‌کنند، امکان رزرو بلیط لحظه آخری تهران دزفول از طریق علی بابا وجود دارد.

گشت و گذار در شهر باستانی جندی شاپور

بهترین زمان بازدید از جندی شاپور

برای بازدید از شهر جندی شاپور حداقل 2-3 ساعت زمان لازم است. با توجه به اینکه شهر دزفول دارای آب و هوای گرم و آفتاب سوزان است، بهترین زمان برای سفر به این شهر اوایل بهار، پاییز و زمستان است. پیشنهاد ما برای سفر به دزفول نیز رزرو بلیط لحظه آخری تهران دزفول است. همچنین برای دیدن همه این جاذبه ها باید رزرو هتل در دزفول خوزستان را قبل از پرواز انجام دهید تا با خیال آسوده به گشت و گذار بپردازید و آخر شب برای استراحت به هتل بروید.

معرفی جاذبه‌ های گردشگری اطراف جندی شاپور

از جمله جاذبه‌های گردشگری در اطراف جندی شاپور می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • آرامگاه یعقوب لیث صفاری در شهر دزفول، روستای اسلام آباد واقع شده است.

  • بازار قدیم دزفول واقع در بلوار شریعتی شهر دزفول یکی از مکان‌های گردشگری این شهر است.

  • تپه‌های چغامیش در میانرود از دیگر جاذبه‌های دزفول است.

علاوه بر شهر جندی شاپور، گردشگران می‌توانند از بافت قدیم دزفول نیز بازدید کنند.

راهنمای رزرو بلیط لحظه آخری تهران دزفول

پرواز تهران دزفول هر روز وجود دارد و از فرودگاه‌های مشهد و شیراز نیز به صورت دوره‌ای، پروازهایی به مقصد دزفول در دسترس هستند. منظور از بلیط لحظه آخری، بلیط‌هایی است که در ساعات منتهی به پرواز قابل رزرو هستند. این مدل پرواز برای افرادی که اتفاقی تصمیم به سفر می‌گیرند بسیار مناسب است. قیمت بلیط لحظه آخری تهران دزفول متغیر است و بر اساس تعداد متقاضی خرید بلیط برای مسیر تهران دزفول تعیین می‌شود. به عنوان مثال، اگر متقاضی خرید بلیط برای این مسیر کم باشد، قیمت بلیط کمتر از نرخ اصلی خواهد بود. شما می‌توانید برای استعلام قیمت و رزرو بلیط لحظه آخری تهران دزفول از طریق علی بابا اقدام کنید.

گشت و گذار در شهر باستانی جندی شاپور

جمع بندی

جندی شاپور یکی از جاذبه‌های دیدنی دزفول است. این منطقه در 17 کیلومتری غرب دزفول واقع شده و در گذشته به عنوان بزرگترین مرکز علمی و پزشکی در جهان شناخته شده است. بسیاری از گردشگران برای بازدید از شهر جندی شاپور به دزفول سفر می‌کنند. با سفر به این منطقه علاوه بر جندی شاپور از سایر مناطق دزفول از جمله تپه‌های چغامیش، آرامگاه یعقوب لیث صفاری و... می‌توانید بازدید کنید. شما می‌توانید برای رزرو بلیط لحظه آخری تهران دزفول نیز از طریق علی بابا اقدام کنید.