هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 20 بهمن 1401
ساعت 05:21
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 9 مهر 1401 ساعت 13:12
شنبه 9 مهر 1401 13:12 ساعت
2022-10-1 13:12:53
شناسه خبر : 361059

چند سالی است که دامداری و کشاورزی به لطف فناوری شکل تازه‌ای به خود گرفته است؛ سرعت و دقت برای صرفه‌جویی در هزینه و زمان، دستاوردهای تکنولوژی‌های جدید هستند.

 

در این میان برخی از تجهیزات کشاورزی در خدمت صنعت  دامداری قرار گرفته‌اند تا بتوانند به رشد این حرفه رنگ و بوی تازه‌ای بدهند. یکی از این تجهیزات علوفه خردکن است.

 

images_1663745555.png

 

علوفه خردکن (Fodder chopper) چیست؟

علوفه خردکن‌ها عمدتاً برای خردکن علوفه و محصولاتی مانند کاه، شلتوک برنج، کاه گندم، ذرت، برگ گیاهان، علوفه هیدروپونیک و غیره استفاده می‌شوند. علوفه خردکن‌ها را می‌توان از نظر اندازه و کارایی به دسته‌های مختلفی طبقه‌بندی کرد.

سایز کوچک  این دستگاه عمدتاً برای خردکردن کاه خشک در مقیاس کوچک مناسب است، درحالی‌که علوفه خردکن بزرگ که عمدتاً برای  گاوداری‌ها استفاده می‌شود، توانایی خردکردن

محصولات بیشتری مانند کاه و کلش خشک، میوه و بذرهایی مانند گندم را دارند.

نقش پررنگ علوفه خردکن در صنعت دامداری:

به‌طورکلی خوراک دام مهم‌ترین عامل برای یک دامداری موفق است. ماشین‌های خردکردن، جیره‌های غذایی دام  را به‌صورت خرد و ریز تبدیل می‌کنند. این شکل خوراک برای حیوانات نشخوارکننده مانند گاو موجب تسهیل در هضم غذا می‌شود.

هضم علوفه‌های کوچک  با ترکیب آنزیم‌های معده دام راحت‌تر است و در نتیجه حیوانات دچار بیماری‌ها و التهابات گوارشی نمی‌شوند. از طرفی در پرواربندی‌ها سرعت هضم و خوردن خوراک دام باعث وزن‌گیری سریع آنها می‌شود.

رشد صنعت دامداری در گرو داشتن تجهیزات اساسی همانند علوفه خردکن است، در واقع با این وسیله سرعت تعلیف دام چندبرابر و صرفه‌جویی در مخارج دامداری به کمینه می‌رسند. علوفه خردکن با همسان‌سازی خوراک دام با معده آنها، در سلامت این حیوانات پرمنفعت نقشی الزامی دارد.

images_1663745614.png

 

 

انواع علوفه خردکن را بشناسیم:

همان‌طور که اشاره کردیم علوفه خردکن یکی از تجهیزات مهم در صنعت دامداری است.

 و استفاده از آن در دامداری‌ها ضروری است.

شرکت پارس صنعت با بهره‌گیری از بهترین متریال و طراحی مهندسان متخصص، چندین علوفه خردکن را در اختیار دامداران عزیز قرار داده است که در ادامه به انواع مختلف آن می‌پردازیم:

 دستگاه علوفه خرد کن

 

  • علوفه خردکن چندکاره [به همراه آسیاب]

علوفه خردکن چندکاره توانایی خردکردن علوفه خشک و تر (علوفه هیدروپونیک) را به‌صورت منظم  و  یک‌دست دارد؛ از کارایی دیگر این وسیله  خردکردن چغندر، سیب‌زمینی، کاه وکلش است.

همچنین از قسمت آسیاب آن می‌توانید برای آرد کردن، سوخاری و یا بلغور کردن استفاده کنید.

  • علوفه خردکن هیدروپونیک [دوکاره]

علوفه خردکن هیدروپونیک با داشتن تیغه‌های فولادی آب‌کاری شده علوفه هیدروپونیک را بدون له کردن و یا آب انداختن  به‌صورت منظم کات می‌کند.

همچنین  شما می‌توانید با تعبیه  توری‌هایی در کف دستگاه، از آن برای خردکردن علوفه‌های خشک نیز استفاده کنید.

  • علوفه خردکن چندکاره Plus به همراه آسیاب

علوفه خردکن چندکاره پلاس قادر به کات منظم علوفه تازه و سبز (هیدروپونیک) بدون له شدن و آب انداختن است و همچنین قادر به خردکردن علوفه‌های خشک نیز می‌باشد.

این دستگاه  قابلیت آسیاب کردن گندم، جو، ذرت و غلات را نیز دارد و می‌توان از آن برای تهیه  آرد سوخاری و حتی بلغورکردن نیز استفاده کرد.

 

  • علوفه خردکن هیدروپونیک plus چندکاره

این دستگاه برای خردکردن علوفه‌های تر هیدروپونیکی مناسب است و شما می‌توانید با تعبیه  توری‌هایی درکف از این دستگاه برای خردکردن علوفه‌های خشک  نیز استفاده کنید.

 

  • علوفه خردکن پارس صنعت

این نوع علوفه خردکن یکی از پرکاربردترین علوفه خردکن‌ها در لیست محصولات پارس صنعت می‌باشد و به نام‌های دیگری مانند علوفه خردکن فرغونی، علوفه کوب و پرتابل هم مصطلح است.

از این دستگاه برای خردکردن علوفه‌های تر، خشک، کاه، یونجه و کلش استفاده می‌کنند.

این علوفه خردکن موردتوجه گلخانه داران نیز هست؛ زیرا می‌توانند از این دستگاه برای تهیه خاک کود که از خردکردن و ریز شدن چوب‌های نازک و برگ‌های خشک وتر تهیه می‌شود استفاده کنند. خردکردن چغندر و سیب‌زمینی از عملکردهای دیگر آن است.

 

  • علوفه خردکن هیدروپونیک دهانه 70 Plus

این علوفه خردکن مجهز به انواع موتور تک‌فاز، سه‌فاز، موتور بنزینی و پشت تراکتوری است. این دستگاه با ظرفیت 5/2 تن در ساعت علوفه‌ها را کاملاً یکدست خرد می‌کند.

 

با تجهیزات جدید، درآمد دامداری‌تان را چندبرابر کنید.

امروزه درآمد صنعت دامداری بازتابی از داشتن دانش و روش‌های نوین در این صنعت است. اگر شما نیز دامدار هستید و یا می‌خواهید به این حرفه پرسود وارد شوید، باید به‌خاطر داشته باشید که خرید تجهیزات و لوازمی مانند علوفه خردکن می‌تواند سودآوری زیادی هم از نظر درآمد و هم از نظر صرفه‌جویی در زمان برایتان به ارمغان بیاورد.

شما می‌توانید برای مشاوره و خرید علوفه خردکن از متخصصان شرکت پارس صنعت کمک بگیرید.