هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 31 شهريور 1402
ساعت 05:25
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 9 مهر 1401 ساعت 13:08
شنبه 9 مهر 1401 13:07 ساعت
2022-10-1 13:08:23
شناسه خبر : 361056
فرش سجاده ای گونه ای از انواع فرش ماشینی است که به دلیل طرح یکپارچه ای که دارد جهت کفپوش مساجد، نمازخانه ها و اماکن متبرکه مورد استفاده قرار می گیرد و بسیار مورد استقبال متولیان اماکن مذهبی قرار گرفته است.
کاشان به عنوان قطب تولید فرش ماشینی و همینطور فرش سجاده ای مساجد و فرش محرابی در ایران شناخته می شود. در کاشان بیش از 1000 شرکت فرش ماشینی از کوچک و بزرگ وجود دارد که تماما به صورت تخصصی مشغول تولید فرش ماشینی، گلیم ، گبه، شگی ، فرش مسجدی (سجاده ای) هستند. فرش سجاده ای که این مطلب به آن اختصاص بخش عمده ای از این تولیدات کارخانجات فرش ماشینی کاشان است. اگر شما نیز به دنبال خرید فرش سجاده ای هستید در ادامه با ما همراه باشید.

خرید فرش سجاده ای

 فرش سجاده ای کاشان

تولیدات فرش ماشینی در کاشان به صورت تخصصی و حرفه ای انجام می شود. شرکت فرش شاه پسند کاشان از جمله شرکت های فرشی است که به طور تخصصی و حرفه ای در زمینه تولید انواع فرش ماشینی فعالیت دارد و فرش سجاده ای یکی از تولیدات این شرکت برتر فرش ماشینی است. زمانی که صحبت از تخصص و حرفه ای بودن در زمینه تولید فرش مسجد می شود یعنی: طراحی، آزمایش، بافت که به عهده شرکت فرش شاه پسند است. گفتنی است فرش شاه پسند برای سه سال پیاپی به عنوان بهترین تولیدکننده فرش ماشینی در ایران معرفی گردیده است.

فرش سجاده ای یا مسجدی چیست؟

فرش سجاده ای که با عنوان فرش مسجدی یا سجاده فرش نیز شناخته میشو، فرشینه ای با عرض کم می باشد که در کف مساجد، حسینیه، نمازخانه و مکان های متبرکه و مذهبی مورد استفاده قرار می گیرند. دلیل نام گذاری آن نیز به علت طرح فرش می باشد، که شبیه محراب و سجاده نمازگزاران است. این نوع فرش با نام های دیگری، از جمله فرش مسجد، فرش نماز، فرش محرابی و حتی فرش نمازخانه شناخته می شود. در سال های اخیر، به دلیل زیبایی و یکدست بودن طرح فرش و ایجاد فضای معنوی در مکان های مذهبی، از فرش های سجاده ای بیشتر استفاده می شود.

 از فرش مسجدی در کجا استفاده می شود؟

از فرش مسجدی به صورت عمده درمساجد، اماکن متبرکه مثل حرم های مطهر، حسینیه ها و نمازخانه های ادارات و سازمان ها، بیمارستان ها و... مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از افراد این فرش را به عنوان فرش نمازخانه یا فرش مسجد نیز خطاب می کنند. فرش مسجدی یا مصلی، فرشی است که در مصلی پهن می شود.

قیمت فرش سجاده ای به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت فرش سجاده ای به عوامل مختلفی مثل تراکم بافت، جنس نخ خاب، ماشین بافت و مواد اولیه آن بستگی دارد. هرچه تراکم فرش بافت فرش سجاده ای بالاتر باشد، قیمت آن نیز بالاتر می رود. همچنین ارزانترین فرش سجاده ای از نوع 440 شانه با جنس نخ BCF است. گفتنی است این نوع فرش دارای عمر بسیار کم و بسیار بی کیفیت است. بهترین کیفیت بافت فرش سجاده ای فرش های 500 شانه و 700 شانه با جنس نخ آکریلیک می باشد.

همچنین فرش سجاده ای با جنس نخ خاب پلی استر نیز تولید می شود که اگرچه از جنس BCF بسیار با کیفیت تر است ولی در مقابل فرش های آکریلیک حرفی برای گفتن ندارند. لذا توصیه ما خرید فرش سجاده ای آکریلیک به مشتریان گرامی است.

قیمت فرش سجاده ای

 معرفی انواع فرش های سجاده ای

 طرح‌های فرش سجاده ای را ازنظر شکل و ظاهر بافت، می‌توان به سه دسته‌بندی کلی تقسیم کرد:

 سجاده فرش محرابی

 همان‌گونه که از نام این نوع سجاده مشخص است، یک طرح محراب روی فرش محرابی نقش بسته است که برگرفته از همان محراب داخل مسجد هست. در داخل این محراب اغلب از نقوش اسلیمی نظیر شمسه و یا طرح‌های ایرانی نظیر گل‌وبوته استفاده می‌شود که به زیبایی نمایانگر هنر ایرانی اسلامی می‌باشند.

فرش مسجد تشریفاتی

 در فرش‌های تشریفاتی خبری از محراب نیست و دقیقا مانند فرش‌های کناره بافته می‌شوند با این تفاوت که یکی از حاشیه‌های فرش را به‌گونه‌ای طراحی می‌کنند تا بتوان از جای مهر بر روی آن استفاده کرد.

 نقش‌مایه‌ی این نوع از فرش سجاده هم بیشتر گل‌وبوته‌های افشان و طرح‌های اسلیمی هست.

 فرش سجاده‌ای یکپارچه

 فرش یکپارچه برای مسجد در واقع همان طرح فرش تشریفاتی هست با این تفاوت که طراحی آن‌ها به‌گونه‌ای است که اگر حاشیه‌ی جای مهر در فرش حذف شود، هر رول سجاده فرش مکمل رول دیگری خواهد و شکل‌های منظم و متحدی نظیر یک ترنج را شکل می‌دهند که کاملاً یکپارچه به نظر می‌رسند.

 این نوع از فرش‌ها را که دارای نقش‌های کاشی‌کاری هستند، بیشتر برای اماکن متبرکه‌ای نظیر امامزاده‌ها و یا حسینیه‌ها پیشنهاد می‌کنیم.

فرش سجاده ای

 دلایل استفاده از فرش سجاده ای

 جهت قبله به آسانی مشخص می شود.

امکان سرقت فرش مسجد به صفر می رسد.

صفوف کاملا منظم و یکدست می شود.

ایجاد فضای روحانی با انتخاب طرح و رنگ های مناسب مساجد.

امکان مفروش کردن کل فضای داخلی مسجد با زوایای خاص.

ایجاد فضای شاد و روح نواز

 مراحل سفارش سجاده فرش

 جهت خرید فرش سجاده ای می توانید با شرکت فرش شاه پسند کاشان به صورت مستقیم و با شماره های 09125347596 و 03155340038 تماس بگیرید و پس از استعلام قیمت اقدام به ثبت سفارش خود نمایید. کارشناسان بخش فروش ما آماده مشاوره رایگان در زمینه خرید فرش سجاده ای مورد نظر  شما و ارسال انواع طرح ها و رنگهای مختلف هستند.