هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 15 اسفند 1402
ساعت 03:47
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 5 مهر 1401 ساعت 22:38
سه شنبه 5 مهر 1401 22:15 ساعت
2022-9-27 22:38:22
شناسه خبر : 360996
حضرت آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی و حضرت آیت‌الله حسین نوری همدانی از مراجع عالی‌قدر تقلید، با صدور بیانیه‌ای نسبت به اغتشاشات اخیر واکنش نشان دادند
حضرت آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی و حضرت آیت‌الله حسین نوری همدانی از مراجع عالی‌قدر تقلید، با صدور بیانیه‌ای نسبت به اغتشاشات اخیر واکنش نشان دادند

گروه سیاسی-رجانیوز: حضرت آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی و حضرت آیت‌الله حسین نوری همدانی از مراجع عالی‌قدر تقلید، با صدور بیانیه‌ای نسبت به اغتشاشات اخیر واکنش نشان دادند و ضمن تاکید بر حق اعتراض مردم بخصوص جوانان بر ضرورت توجه به قانونمندی و سوءاستفاده دشمنان، از مسئولان خواستند نسبت به انتقادات گوش شنوا داشته و به اصلاح امور بپردازند.

 

به گزارش رجانیوز، متن بیانیه‌ی آیت‌الله مکارم شیرازی به شرح زیر است:
 
السلام علیک یا رسول الله، یا نبیّ الرحمة
 
در روزهای اخیر که مردم شریف ایران درگیر مشکلات و فشارهای اقتصادی هستند، وقوع یک اتفاق باعث ایجاد نگرانی در ذهن برخی از مردم و منشأ اعتراضات و انتقاداتی گردید.
 
در این میان دشمنان و کینه‌توزان با همراهی برخی فریب خوردگان با سوءاستفاده از احساسات جوانان، مسیر اعتراضات را منحرف و اقدام به توهین به مقدسات، هتک حرمت نوامیس، تخریب اموال و ریختن خون بی‌گناهان نمودند و اسلام، امنیت و آرامش مردم را هدف قرار دادند؛ اما مردم متدیّن و فهیم با حضور آگاهانه، مانند همیشه خیال خام دشمنان را نقش بر آب کردند.
 
در این مقطع لازم می‌دانم چند نکته و نصیحت پدرانه را متذکّر شوم:
 
۱- نقد و اعتراض حق مردم خصوصاً جوانان است و با وجود مشکلات و نقائص اگر نسبت به عملکرد مسئولین یا نحوه اجرای برخی قوانین، انتقادی وجود دارد باید همچون موارد دیگر به صورت قانونی و با حفظ انضباط به گونه‌ای که مورد سوءاستفاده دشمنان قرار نگیرد، ابراز گردد؛ و بر مسئولین نیز لازم است نسبت به این انتقادات گوش شنوا داشته و به حق، به اصلاح امور بپردازند.
 
۲-فضای‌مجازیِ‌ رها و بی‌انضباط، ابزاری خطرناک در برهم زدن آرامش فکری و امنیت اخلاقی و اجتماعی است و با وجود منافع زیاد، آسیب آن دامن‌گیر همه آحاد مردم می‌شود، از این رو لازم است مسئولین برای سامان دادن به آن تدابیری بیندیشند و مردم دلسوز نیز با بالابردن هوشیاری، مراقب باشند تا خود و خانواده‌هایشان در کنار فواید آن از آسیب‌های آن در امان بمانند.
 
۳- بر همه مسئولان لازم است با شفاف‌ کردن فضا، اطلاع‌رسانی به موقع و بیان خدمات و توانمندی‌ها در کنار خطاها و کاستی‌ها، فرصت را از دروغگویان و کینه‌توزان بگیرند و اعتماد مردم را که یکی از بالاترین پشتوانه‌ها است، جلب نمایند.
 
۴- مسئله‌ی حجاب از احکام مهم و ضروری دین مبین اسلام است که منافع و برکات زیادی برای جامعه و آحاد آن دارد و زنان و دختران جامعه اسلامی ما نسبت به آن اهتمام دارند، البته اجرای آن در سطح اجتماع نیازمند فرهنگ‌سازی عمیق، فراگیر و پیگیری صحیح دارد و اگر برخی راهکارها یا رفتارها در این مسیر مناسب نبوده، باید به اصلاح آن پرداخت.
 
۵- نیروی انتظامی حافظ امنیت و آرامش جامعه است و تضعیف آن از خطرناک‌ترین اهداف دشمن برای به مخاطره انداختن موجودیت ایران اسلامی است.
 
۶- دستگاه قضایی می‌بایست به دور از جوسازی و با ملاحظه تمام جوانب، همه اتفاقات اخیر را بررسی و با مقصران در هر پست و مقام و یا جایگاه اجتماعی برخورد قانونی نموده و مردم شریف را در جریان جزئیات قرار دهد.
 
۷- عموم مردم عزیز بدانند که این امّت، کشور و نظام جمهوری اسلامی با این فرهنگ اصیل و استوار، مورد کینه‌ورزی، توطئه و هجوم سراسری دشمنان و منافقان است و تا رسیدن به نقطه پیروزی و غلبه بر نقشه‌های آنان، این دشمنی‌ها ادامه دارد و همچون گذشته استقامت در کنار سعی و کوشش‌ در جهت پیشرفت و قدرتمند شدن کشور ضامن این پیروزی است؛ مسئولین به عنوان خادمان مردم باید در آسان شدن این راه و فراهم کردن موجبات آسایش و رفع مشکلات مردم از هیچ تلاشی دریغ نورزند.
 
در پایان به درگاه الهی خاضعانه دست به دعا بر می‌دارم و از خداوند متعال عزّت اسلام و مردم بزرگوار و متعهد ایران و عموم مسلمانان جهان را مسئلت دارم و علوّ درجات شهدا و جانباختگان وقایع اخیر و صبر و اجر برای خانواده آن‌ها و شفای عاجل مجروحان را از درگاه خداوند منّان خواستارم.
 
متن بیانیه آیت‌الله نوری همدانی
حضرت آیت‌الله حسین نوری همدانی در محکومیت اغتشاشات و فتنه انگیزی دشمنان بیانیه‌ای صادر کرد.
 
متن این بیانیه بدین شرح است:
 
بسم الله الرحمن الرحیم
 
بار دیگر عده‌ای از افراد معدود با سوءاستفاده از احساسات پاك عده‌ای از مردم ایران اسلامی به ساحت مقدس قرآن كریم و اهل بیت(علیهم السلام) و اماکن مقدس اهانت نمودند و این امر موجب تأثر و تأسف گردید.
 
دشمنان بدانند مردم شریف ایران اسلامی همیشه مدافع اصل نظام وانقلاب بوده و هستند و نسبت به مقدسات خود حساسیت دارند لذا وضع اینگونه از افراد از صف مردم جداست و هیچ گاه مردم خواهان تخریب بیت المال و اهانت به مقدسات و ایجاد ناامنی نیستند.
 
برمسئولان لازم است كه به خواسته‌های مردم گوش دهند و مشكلات آن‌ها را حل نمایند و نسبت به حقوق آنان حساس باشند و باید توجه داشته باشند كه حضرت امیر(علیه السلام) فرمودند: ستون دین همین مردم هستند و این مردم بودن كه در راه انقلاب از جان و مال خود گذشتند و همچنان پای آرمان امام و انقلاب ایستاده‌اند. هر گونه اهانت به مقدسات و تعرض به حقوق مردم عزیز و بیت‌المال محكوم است.

 دیدگاه کاربران

۹۰ درصد مردم مخالف اختلاسگران و قاتلین هیتند