هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 2 مهر 1401 ساعت 14:54
شنبه 2 مهر 1401 14:40 ساعت
2022-9-24 14:54:13
شناسه خبر : 360920
 شهردار تهران می‌گوید طی روزهای گذشته توسط اغتشاشگران به ۴۳ اتوبوس و ۲۳ خودروی آتش‌نشانی آسیب وارد شده است. سخنگوی وزارت بهداشت نیز از تخریب ۶۱ آمبولانس سازمان اورژانس کشور در جریان تجمعات اخیر خبر داد و این آمار هنوز بدرستی احصا نشده است، این در حالی است که قانون، تخریب اموال عمومی را جرم انگاری کرده است.
شهردار تهران می‌گوید طی روزهای گذشته توسط اغتشاشگران به ۴۳ اتوبوس و ۲۳ خودروی آتش‌نشانی آسیب وارد شده است. سخنگوی وزارت بهداشت نیز از تخریب ۶۱ آمبولانس سازمان اورژانس کشور در جریان تجمعات اخیر خبر داد و این آمار هنوز بدرستی احصا نشده است، این در حالی است که قانون، تخریب اموال عمومی را جرم انگاری کرده است.
گروه سیاسی _ رجانیوز: شهردار تهران می‌گوید طی روزهای گذشته توسط اغتشاشگران به ۴۳ اتوبوس و ۲۳ خودروی آتش‌نشانی آسیب وارد شده است. سخنگوی وزارت بهداشت نیز از تخریب ۶۱ آمبولانس سازمان اورژانس کشور در جریان تجمعات اخیر خبر داد و این آمار هنوز بدرستی احصا نشده است، این در حالی است که قانون، تخریب اموال عمومی را جرم انگاری کرده است.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از روزنامه ایران؛ در پی مرگ غم انگیز مهسا امینی و به‌دنبال استفاده از افکار عمومی با روایت‌سازی‌های رسانه‌های معاند طی روزهای گذشته برخی شهروندان در خیابان‌ها حضور یافتند تا درباره ابهامات فوت مهسا امینی بپرسند اما همواره به‌دنبال چنین حضوری اغتشاشگران سازمان یافته با تخریب اموال عمومی موجی از هیجانات را دامن می‌زنند که در نهایت به خشونت می‌انجامد. خسارت به اموال عمومی و بیت‌المال نیز در نهایت دودش به چشم مردم می‌رود چرا که جایگزینی آنها یعنی هزینه کردن از جیب مردم.
 
پدرام پاک‌آئین سخنگوی وزارت بهداشت از تخریب ۶۱ آمبولانس سازمان اورژانس کشور در جریان تجمعات اخیر خبر داد و گفت: خسارات وارده بر این آمبولانس‌ها بیش از ۳۰ میلیارد تومان برآورد تقریبی می‌شود. اختلالی که ممکن است از ناحیه تخریب آمبولانس‌ها در خدمات فوریتی پزشکی و فرایند درمان بیماران ایجاد شود، از خسارت مادی زیان‌بارتر است. اغتشاشگرانی که با تخریب آمبولانس با جان و سلامت مردم بازی می‌کنند، باید پاسخگوی اقدام ضدانسانی خود باشند.
 
مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی تهران نیز از حمله اغتشاشگران به چهار ایستگاه آتش‌نشانی خبر داد و گفت: بر این اساس ۲۵ دستگاه ازخودروهای آتش‌نشانی تخریب شد. قدرت‌الله محمدی در گفت‌وگویی تلویزیونی گفت: تقریباً ۲۵ دستگاه سبک و سنگین سازمان آتش‌نشانی دچار خسارت‌های کلی و جزئی شده است. یک دستگاه خودروی حریق سنگین در حال مأموریت در رسیدن به حریق یک واحد مسکونی مورد هجوم قرار گرفت و پس از واژگونی به آتش کشیده شد. در جریان اغتشاشات روزهای اخیر ۱۵ میلیارد تومان خسارت به تجهیزات این سازمان وارد شد. محمدی با بیان اینکه ۴ نفر از آتش‌نشانان در حین عملیات در درگیری‌ها دچار مصدومیت شدید و به بیمارستان اعزام شدند، گفت: اغتشاشگران همچنین به ۴ ایستگاه آتش‌نشانی تهران حمله کردند.
علیرضا زاکانی شهردار تهران ضمن عرض تسلیت به خانواده مهسا امینی، عنوان کرد: موضوعی که در دست تحقیق است به بهانه‌ای تبدیل شده که منجر به آشوب شود چراکه اعتراض مقبول است اما آشوب هیچ کجا پسندیده نیست و این آشوب به جان و مال مردم ضربه می‌زند. برآورد مشخصی از خسارات وجود دارد اما اساس تخریب، تخریب آرامش و امنیت مردم است.
زاکانی با بیان اینکه ما در شهرداری سعی می‌کنیم سطح خدمات را بالا ببریم، اما عده‌ای اغتشاشگر باعث آسیب به ۴۳ دستگاه اتوبوس شده‌اند و ۵۴ ایستگاه به بهانه اعتراض آسیب دید، ادامه داد: ما مسئول ایمنی شهر هستیم اما ۲۳ خودروی آتش‌نشانی در روزهای اخیر آسیب دید و دیروز یک دستگاه آتش‌نشانی سوزانده شد،همچنین به پاکبانان ما که به رفت و روب پرداخته بودند نیز حمله شد.
 
خبرگزاری مهر نیز نوشت که بنابر اعلام یک منبع آگاه در شهرداری تهران تا شب گذشته خسارت وارده به اموال عمومی در این حوزه حدود ۱۲ میلیارد تومان برآورد شده است. گفته می‌شود عمده خسارت‌های وارد شده مربوط به تابلوهای ترافیکی، مخازن پسماند، نرده‌ها، ایستگاه‌های اتوبوس و کانکس‌های بازیافت بوده است. معاون هماهنگی امور مناطق شهرداری تهران گفته است که بیشتر خسارت‌ها مربوط به هفت منطقه بوده که شامل مناطق یک، چهار، پنج، شش، ۱۳، ۱۱ و ۱۶ می‌شود.
 
هر آنچه به شخص خاصی متعلق نباشد و تمامی مردم به یکسان در استفاده از آن سهیم باشند اموال عمومی هستند. این اموال آسانسورها، اماکن تاریخی، صندلی‌های مترو و اتوبوس، سینماها، بانک‌های دولتی، چراغ‌های راهنمایی، کتابخانه‌های عمومی و… هستند. علاوه‌بر موارد یاد شده، طبق قانون هر آنچه جزو ثروت‌های عمومی به شمار می‌رود، همچون رودخانه‌ها، کوه‌ها، بیشه‌ها، زمین‌ها، معادن، جنگل‌ها  و… جزو اموال عمومی به شمار می‌روند. در صورت تخریب هر یک از این اموال، مجرم به جرم تخریب اموال عمومی تحت پیگرد قرار خواهد گرفت.
جرم تخریب اموال عمومی جزو دعاوی کیفری است و هیچ کس حق ندارد به این اموال تعرض کند. در این صورت به جرم تخریب اموال عمومی تحت پیگرد قرار می‌گیرد. در این میان اگر شما در حین رانندگی و به‌صورت غیرعمدی نیز به اموال عمومی آسیب برسانید باید به قانون پاسخگو باشید و اگر اشخاصی به‌صورت عمدی اقدام به ارتکاب جرم تخریب اموال عمومی کنند با برخورد قاطعانه تری در قانون رو به رو خواهند شد. 
 
طبق قانون مجازات اسلامی ماده ۶۷۵، هرکس به‌صورت عمد اقدام به تخریب یا آتش کشیدن اموالی همچون هواپیما، جنگل، کارخانه، ساختمان، کشتی، مزارع و... نماید، مجرم شناخته شده و به حبس از دو تا ۵ سال محکوم می‌شود. علاوه‌بر آن اگر کسی اقدام به آتش کشیدن یا تخریب اموال عمومی نماید، به گونه‌ای که استفاده از این اموال میسر نباشد و از کار بیفتند، به حبس از سه ماه تا ده سال محکوم خواهد شد. اگر کسی مبادرت به انجام هر یک از این جرایم کند، یعنی تنها اقدام به شروع جرم تخریب کند، به مجازات یک تا سه سال حبس محکوم خواهد گردید. نکته حقوقی در مورد مجازات این دسته از جرایم، این است که مجرم علاوه‌بر تحمل حبس، باید خسارات وارد شده به اماکن عمومی را نیز جبران کند. یعنی اگر کسی اقدام به تخریب اموال عمومی کرد، دادسرا اقدام به صدور کیفر خواست کرده و پرونده به دادگاه کیفری فرستاده خواهد شد که تا امروز نزدیک به ۶۰ میلیارد تومان خساراتی است که عموماً در پایتخت به اموال عمومی زده شده است.