هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 2 مهر 1401 ساعت 14:52
شنبه 2 مهر 1401 14:40 ساعت
2022-9-24 14:52:34
شناسه خبر : 360919
با آنکه سناریوی ایده‌آل برای دولت موقت لاپید، امنیتی کردن فضا در آستانه انتخابات زودهنگام کنست است، اما شرایط کنونی نشان از این دارد که عملاً مدیریت و کنترل وضعیت فعلی از دست تل آویو خارج شده است و بحران امنیت در سرزمین‌های اشغالی در حال اوج‌گیری است.
با آنکه سناریوی ایده‌آل برای دولت موقت لاپید، امنیتی کردن فضا در آستانه انتخابات زودهنگام کنست است، اما شرایط کنونی نشان از این دارد که عملاً مدیریت و کنترل وضعیت فعلی از دست تل آویو خارج شده است و بحران امنیت در سرزمین‌های اشغالی در حال اوج‌گیری است.
گزارش بین الملل _ رجانیوز: با آنکه سناریوی ایده‌آل برای دولت موقت لاپید، امنیتی کردن فضا در آستانه انتخابات زودهنگام کنست است، اما شرایط کنونی نشان از این دارد که عملاً مدیریت و کنترل وضعیت فعلی از دست تل آویو خارج شده است و بحران امنیت در سرزمین‌های اشغالی در حال اوج‌گیری است.
 
 یک عملیات دیگر
 
در راستای بحرانی‌تر شدن ناامنی در سرزمین‌های اشغالی منابع خبری عبری و فلسطینی از مجروح شدن هشت صهیونیست در تازه‌ترین عملیات مقاومتی فلسطینی‌ها در جنوب غرب رام‌الله و شهادت مجری عملیات خبر دادند. به گزارش فلسطین الیوم، منابع در این باره اعلام کردند که جوانی فلسطینی با سلاح سرد، گروهی از صهیونیست‌ها را در نزدیکی ایست بازرسی «بیت سیرا» در نزدیکی شهرک «مودیعین» در جنوب غرب رام‌الله مورد حمله قرار داد.  طبق این گزارش، این جوان فلسطینی پنج تن از صهیونیست‌ها را به ضرب سلاح سرد زخمی کرده و ۳ نفر دیگر را هم با پاشیدن گاز فلفل مجروح کرده است.
 
نظامیان اسرائیلی بلافاصله به سمت این جوان فلسطینی تیراندازی کرده و او را به شهادت رساندند. جنبش مقاومت اسلامی حماس از عملیات ضداسرائیلی در جنوب غرب رام‌الله که به زخمی شدن هشت صهیونیست منجر شد، استقبال کرد.
این جنبش در بیانیه‌ای تأکید کرد: «ملت فلسطین به مبارزات علیه دشمن صهیونیستی با تمامی ابزارهای ممکن و از جایی که اشغالگران گمانش را هم نمی‌کنند، ادامه می‌دهد و زنگ خطر را برای آنان به صدا درآورده و با توطئه‌های شوم آنان برای تعرض به مسجدالاقصی و تصمیم به انجام مناسک تلمودی در داخل این مسجد مقابله خواهد کرد.» حماس عموم ملت فلسطین در قدس، کرانه باختری و سرزمین‌های اشغالی ۱۹۴۸ را به ادامه مقابله و رویارویی با اشغالگران اسرائیلی و حمایت از مسجد الاقصی در برابر توطئه‌های آنها فراخواند.
 
بحران‌سازی لندن
 
در حالی که بحران امنیتی در سرزمین‌های اشغالی اوج گرفته است، انگلیس از تصمیم خود برای برای انتقال سفارت کشورش به قدس اشغالی خبر داد که می‌تواند بر آتش بحران دامن بزند. نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی پنج‌شنبه گذشته از تصمیم همتای انگلیسی خود برای انتقال سفارت کشورش از شهر تل‌آویو به قدس اشغالی استقبال کرد.
 
به گزارش آناتولی ترکیه، یائیر لاپید، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی پنجشنبه در توئیتی نوشت: «از دوست عزیزم لیز تراس، نخست‌وزیر انگلیس که اظهار کرد به انتقال سفارت انگلیس به قدس فکر می‌کند، تشکر می‌کنم. ما به تقویت همکاری‌هایمان ادامه خواهیم داد.»
 
روزنامه دیلی تلگراف چاپ انگلیس نیز صبح پنجشنبه در گزارشی نوشت: «انگلیس در حال بررسی انتقال ساختمان سفارت خود در اسرائیل از تل‌آویو به قدس است و لیز تراس نیز در دیدار با یائیر لاپید در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل، پیامی در این خصوص به لاپید داد.»
تراس اوت سال‌جاری میلادی زمانی که به عنوان نخست‌وزیر انگلیس منصوب شد، تعهد داد مسأله انتقال سفارت را بررسی کند. انگلیس یک سفارت در تل‌آویو دارد که مسئول روابط با شهروندان سرزمین‌های اشغالی بوده و یک کنسولگری نیز در قدس شرقی دارد که مسئول روابط با شهروندان فلسطینی است.
 
در این بین بیشتر کشورهای جهان به دلیل اینکه حاکمیت اسرائیل بر بخش شرقی شهر قدس را به رسمیت نمی‌شناسند، از انتقال سفارت خود به شهر قدس امتناع می‌ورزند، اما دولت ترامپ در سال ۲۰۱۸ سفارت خود را از تل‌آویو به قدس انتقال داد و پس از آن کشورهای هندوراس، گواتمالا و کوزوو نیز اقدامات مشابهی را در پیش گرفتند.  اگر چه این تصور وجود دارد که لاپید از این اقدام لندن می‌تواند بهره‌برداری انتخاباتی بکند، اما انگلستان با انتقال سفارت از تل آویو به قدس، خواسته یا ناخواسته آتش این بحران را شعله ورتر خواهد کرد.
 
واکنش‌های اولیه
 
دو جنبش حماس و جهاد اسلامی فلسطین در واکنش به تصمیم انگلیس برای انتقال سفارت خود از تل‌آویو به قدس اشغالی، آن را اقدامی تحریک‌آمیز و در حمایت از اشغالگری دانستند.
 
به گزارش خبرگزاری فلسطین الیوم، عبد اللطیف القانوع، سخنگوی جنبش حماس پنج‌شنبه اظهار کرد: «اینکه لیز تراس، نخست‌وزیر انگلیس امروز اعلام کرد قصد دارد سفارت کشورش را به قدس انتقال دهد، به منزله جانبداری آشکار از اشغالگری و ایستادن در کنار دشمنان ملت ما است.»
به موازاتش محمد شلح، یکی از رهبران جنبش جهاد اسلامی فلسطین نیز در گفت‌و‌گو با رادیو «صدای قدس» اظهار کرد: «انگلیس به استکبار، رعایت نکردن حقوق بشر و بی‌تفاوتی نسبت به ملت ما که تحت اشغال دشمن صهیونیستی است، ادامه می‌دهد.»