هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 27 شهريور 1401 ساعت 19:26
يكشنبه 27 شهريور 1401 19:17 ساعت
2022-9-18 19:26:37
شناسه خبر : 360733

گروه اقتصادی-رجانیوز: بیش از ۴۰ درصد از ناوگان حمل و نقل درون شهری و برون شهری کشور فرسوده است و طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل شهری پس از گذشت نزدیک به یک دهه به دلیل مشکلات متعدد از جمله کمبود اتوبوس‌های شهری و توقف تولید اتوبوس‌های اسکانیا به مدت یک سال، نرخ بهره بانکی تسهیلات نوسازی ناوگان و میزان تسهیلات بانکی  بر زمین مانده است. تردد اتوبوس‌هایی که بیش از ۴۰ سال از عمرشان می‌گذرد از مهم ترین دلایل آلودگی زیست محیطی در کشور است. تنها در تهران ۶ هزار اتوبوس فرسوده و نیازمند تعویض تردد دارد. به گفته مسئولین، کمبود اتوبوس‌های شهری یکی از مهم ترین دلایل عدم اجرای طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل است. در این رابطه، شرکت سایپا دیزل نظر به اراده‌ای که در راستای توسعه سبد محصولات خود دارد، در برنامه های آتی برآن است تا با ورود به بازارخودورهای مسافری در رفع موانع نوسازی ناوگان حمل و نقل شهری ایفای نقش کند.

 

عرضه اتوبوس‌های برقی توسط سایپا دیزل

شرکت سایپا دیزل به رغم مشکلات بسیاری که در زمینه تولید پیش رو داشته توانسته در ۵ ماه ابتدایی سال جاری در شاخص مختلف عملکرد قابل قبولی ارائه دهد. رشد ۳۰ درصدی تولید در دو رده کشنده و کامیونت، کاهش ۷۰ درصدی تعهدات معوق محصول ولوو در ۳ سال اخیر، بهبود مستمر کیفیت محصولات تولیدی از ابتدای سال جاری تاکنون و  اتخاذ رویکردها و ارائه طرح و برنامه با هدف توسعه سبد محصول از جمله دستاوردهای سایپا دیزل در سال جاری بوده، در بخش افزایش تنوع محصول این شرکت با رصد نیازهای کشور در حوزه حمل و نقل و کمک به اجرای طرح بر زمین مانده نوسازی ناوگان حمل و نقل، به بازار خودروهای مسافری ورود و با یکی از خودروسازان خوشنام و با سابقه در حوزه محصولات مسافری به عنوان شریک تجاری قرارداد همکاری منعقد کرده است. تولید و عرضه اتوبوس‌های برقی و دیزلی با مشارکت این شرکت در ایران توسط سایپادیزل از اهداف این قرارداد است. در راستای این همکاری، نمونه‌های برقی و دیزلی عرضه شده در خطوط اتوبوسرانی شهرهای تهران و مشهد مورد بهره‌برداری آزمایشی قرار گرفته، نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی کلان شهرها یکی از اهداف مهم سایپا دیزل در افزایش تنوع محصولات است.

 

ارتقای محصولات تولیدی در شرکت سایپا دیزل

ارتقا و توسعه محصولات تولیدی از دیگر اهداف شرکت سایپا دیزل در آینده نزدیک است. در این راستا، تولید نسل جدید کامیونت الوند (M۴) با مشخصات فنی متمایز در دو تناژ ۶.۵ تن خوابدار و بدون خواب و ۸.۵ تن خوابدار آغاز شده و به زودی شاهد تردد این محصول در شهرها و جاده‌های کشور خواهیم بود. کامیون آرتا  (KX) که از محبوبیت بالایی میان فعالان حوزه حمل و نقل برخوردار است نیز، در سال جاری با ارتقاء در قوای محرکه و برخی از تجهیزات رفاهی به مشتریان عرضه خواهد شد. در بخش‌های باری و کمپرسی نیز نمونه های جدید سفارش گذاری شده و تا اوایل سال آینده این محصولات نیز به تولید خواهد رسید.

 

کاهش چشمگیر تعهدات معوق در سایپا دیزل

تحریم‌های بین‌المللی و تعلیق همکاری با شرکت ولوو تراکس سوئد؛ انجام تعهدات سایپادیزل را با مشکل مواجه کرد که این مساله به شکایت‌های متعدد مشتریان به مراجع قضایی، تحصن‌ها و تجمعات معترضین منجر شد. به دنبال بروز این مخاطره، احکام صادره بر علیه سایپا دیزل شرایط برای این شرکت را تا مرز تعطیلی وخیم کرد، در نهایت اما با اهتمام جمعی و تلاش‌های گسترده و شبانه‌روزی تمام کارکنان شرکت، مذاکرات مستقیم با مشتریان و همچنین حمایت‌های گروه سایپا و استفاده از تمام ظرفیت‌های موجود، شرایط بحرانی تعدیل شد؛ به طوری که امروزه تعهدات معوق نسبت این شرکت در مقایسه با سال ۱۳۹۸ بیش از ۷۰ درصد کاهش یافته که سهم قابل توجهی از این کاهش در سال جاری صورت گرفته است. پیش بینی می‌شود، با اجرای طرح‌های جایگزین و مذاکره و رایزنی با سایر حواله‌داران، تعهدات معوق تا پایان سال به صفر یا حداقل ممکن برسد که این موفقیت به رفع محدودیت‌های بازرگانی، مالی و حقوقی شرکت سایپادیزل منجر خواهد شد.

 

انتهای پیام/