هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 6 مهر 1401
ساعت 17:12
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 24 شهريور 1401 ساعت 18:09
پنجشنبه 24 شهريور 1401 17:56 ساعت
2022-9-15 18:09:44
شناسه خبر : 360705
رئیسی با اشاره به مذاکرات هسته‌ای گفت: غربی‌ها از یک طرف مذاکره می‌کنند و از طرفی دیگر تهدید؛ چه کسی در میان مذاکرات با تهدید نسبت به شورای حکام و دیگر مجامع مذاکره می‌کند؟ این لازمه حسن نیت نیست.
رئیسی با اشاره به مذاکرات هسته‌ای گفت: غربی‌ها از یک طرف مذاکره می‌کنند و از طرفی دیگر تهدید؛ چه کسی در میان مذاکرات با تهدید نسبت به شورای حکام و دیگر مجامع مذاکره می‌کند؟ این لازمه حسن نیت نیست.
گروه سیاسی-رجانیوز: آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران که به منظور شرکت در اجلاس سازمان همکاری شانگهای به ازبکستان سفر کرده است،‌ امروز با ولادیمیرپوتین رئیس‌جمهور روسیه دیدار و گفتگو کرد.
 
وی در این دیدار ضمن تشکر از حمایت روسیه جهت عضویت دائم ایران در سازمان همکاری شانگهای گفت: روابط ما عادی نیست، بلکه ماهیت استراتژیک دارد. اراده ایران بر توسعه روابط راهبردی با روسیه در همه حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، تجاری، هوا و فضا هست.
 
رئیسی با اشاره به دیدار ولادیمیرپوتین با رهبر معظم انقلاب اسلامی افزود: در این دیدار رهبر انقلاب نکات و محورهای راهبردی را مطرح کردند که دنبال تحقق آن خواهیم بود.
 
وی ضمن تشکر از روسیه به خاطر حمایت از ایران برای عضویت در اتحادیه اوراسیا و بریکس گفت: همکاری ما در سازمان همکاری شانگهای و ارتباط جمهوری اسلامی با اعضای این سازمان می‌تواند در جهت توسعه اقتصادی برای ایران و توسعه منطقه کمک به سزایی داشته باشد.
 
رئیسی تاکید کرد که با پیگیری کمیسیون مشترک دو کشور، تفاهمات و توافقات بین دو کشور زودتر اجرایی و عملیاتی شود.
 
رئیس‌جمهوری اسلامی ایران با اشاره به تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفت: آمریکا تصور می‌کند هر کشوری را که تحریم کند،‌ توسعه آن کشور دیگر متوقف می‌شود و فهم و درک آنها در این قضیه خطاست. آمریکا سالهاست ایران را تحریم کرده اما ملت بزرگ ایران تحریم و تهدیدها را برای خود به عنوان یک فرصت در رشد و پیشرفت تلقی کرده است. 
 
رئیسی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران تحریم‌ها علیه روسیه را به هیچ عنوان قبول ندارد و این تحریم‌ها را به رسمیت نمی‌شناسیم و ارتباط تجاری و اقتصادی خود را با روسیه توسعه و تقویت خواهیم کرد. ارتباط کشورهایی که توسط آمریکا تحریم شده‌اند با یکدیگر، می‌تواند بسیاری از مشکلات را حل کند و روز به روز آنها را حتی قوی‌تر کند.
 
وی با اشاره به مذاکرات هسته‌ای گفت: حسن نیت ایران امروز برای همه مشخص شده که ما میز مذاکرات را ترک نکردیم، لیکن عهدشکنی آمریکا و عمل نکردن به تعهدات از جانب اروپایی‌ها برای خیلی‌ها روشن شده است. از یک طرف مذاکره می‌کنند و از طرفی دیگر تهدید؛ چه کسی در میان مذاکرات با تهدید نسبت به شورای حکام و دیگر مجامع مذاکره می‌کند؟ این لازمه حسن نیت نیست.
 
به نوشته اسپوتنیک، ولادیمیر پوتین در این دیدار گفت که روابط ایران و روسیه در تمامی بخش ها در حال توسعه بوده و کار بر روی توافقنامه همکاری های دوجانبه که روابط دوجانبه را به سطح جدیدی ارتقا می دهد نزدیک به اتمام است.
 
پوتین در این دیدار گفت:  هر آنچه لازم است برای عضویت کامل ایران در سازمان همکاری شانگهای انجام می دهیم؛ آخرین تشریفات باقی مانده است.
 
وی ضمن تقدیر از آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب گفت که حمایت ایشان موجب شده تا بسیاری از پروژه های مشترک ایران و روسیه پیشرفت کند. وی ابراز علاقه کرد که روسیه در آینده نیز از پشتیبانی مقام معظم رهبری برخوردار باشد.
 
پوتین با بیان اینکه تجارت بین روسیه و ایران در سال گذشته ۸۱ درصد و در ۵ ماهه نخست امسال ۳۰ درصد افزایش داشته است، خاطرنشان کرد: یک هیئت از روسیه با حضور نمایندگان ۸۰ شرکت بزرگ روسی هفته آینده عازم ایران خواهد شد.
 
به گفته رئیس جمهوری روسیه، هفته آینده هیأتی پرشمار از مقام های روس به همراه نمایندگان ۸۰ شرکت این کشور به ایران سفر خواهند کرد. وی خاطرنشان کرد که ماه مه گذشته (اواسط بهار) نیز هیأت پرشماری از مقام های روس به ایران سفر کرده و از سطح توسعه بخش فن آوری های پیشرفته ایران ابراز شگفتی کرده بودند.
 
وی خطاب به آیت الله رئیسی گفت: راستش را بخواهید انتظار چنین چیزی را نداشتند. ما و من به شخصه به شما در این زمینه تبریک می گوئیم.
 
پوتین گفت: پیوندهای بین منطقه ای در حال توسعه است. ما در عرصه بین المللی فعالانه مشغول همکاری و در بسیاری موارد مواضعمان نزدیک بوده یا به قول دیپلمات ها با یکدیگر انطباق دارند.
 
رئیس جمهوری روسیه در این دیدار قول داد که هر چه در توان دارد برای عضویت کامل ایران در سازمان همکاری شانگهای انجام دهد.
 
پوتین گفت: آخرین تشریفات باقی مانده و ایران به این سازمان بین المللی بزرگ، مهم و مقتدر خواهد پیوست و همگی ما از این موضوع بسیار خوشحالیم.
 
انتهای پیام/