هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 12 مهر 1402
ساعت 19:18
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 23 شهريور 1401 ساعت 10:32
چهارشنبه 23 شهريور 1401 10:10 ساعت
2022-9-14 10:32:34
شناسه خبر : 360643
چارلز سوم، پادشاه جدید انگلستان که مدت ها در سایه حمایت مادرش ملکه الیزابت دوم بود، سرانجام در سن ۷۳ سالگی به سلطنت می‌رسد؛ این اولین بار در تاریخ انگلستان است که پادشاهی با این سن و سال بر تخت سلطنت می‌نشیند.
چارلز سوم با چه مشکلاتی باید دست و پنجه نرم کند؟

چالش‌های بزرگ در انتظار پادشاه سالخورده انگلیس

چارلز سوم، پادشاه جدید انگلستان که مدت ها در سایه حمایت مادرش ملکه الیزابت دوم بود، سرانجام در سن ۷۳ سالگی به سلطنت می‌رسد؛ این اولین بار در تاریخ انگلستان است که پادشاهی با این سن و سال بر تخت سلطنت می‌نشیند.
چارلز سوم، پادشاه جدید انگلستان که مدت ها در سایه حمایت مادرش ملکه الیزابت دوم بود، سرانجام در سن ۷۳ سالگی به سلطنت می‌رسد؛ این اولین بار در تاریخ انگلستان است که پادشاهی با این سن و سال بر تخت سلطنت می‌نشیند.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از tv۵monde، بریتانیا تا پیش از این هرگز، آغاز سلطنت پادشاه با چنین سن و سالی را به خود ندیده بود. چارلز سوم که این شنبه، ۱۰ سپتامبر رسماً به عنوان پادشاه معرفی شد، می‌گوید: درخصوص این میراث بزرگ، وظایف و مسئولیت‌های سنگین حاکمیت که اکنون بر دوش اوست، کاملا آگاهی دارد. در حالی که او مسئولیت پادشاهی تقسیم شده را برعهده می‌گیرد؛ زیرا چالش‌های بسیاری در انتظار اوست.
به تاج و تخت رسیدن چارلز سوم مصادف با دوره ای به خصوص دشوار در بریتانیا اتفاق می‌افتد. این کشور با یکی از بدترین بحران‌های اقتصادی در ۴۰ سال اخیر و با اعتصابات گسترده مردم مواجه است. از نظر سیاسی، دولت فاقد ثبات بوده و ۴ نخست وزیر در عرض ۶ سال عوض شده اند.
 
عرصه آشفته اجتماعی و سیاسی انگلیس
صبح روز جمعه ۹ سپتامبر در جلسه فوق‌العاده شورای وزیران، دولت بریتانیا با اعلام اتحاد خود در حمایت از پادشاه جدید، یک دقیقه سکوت کرد. بانک مرکزی انگلیس با توجه به افزایش قیمت های فعلی، جلسه سیاست پولی خود را به مدت یک هفته به تعویق انداخت. علاوه بر این، کارگران راه‌آهن و پست اعتصابات برنامه‌ریزی شده خود علیه تورم را به حالت تعلیق درآوردند. اتحادیه‌های بسیاری از زمان اعلام مرگ الیزابت دوم، این موضوع را بیان کرده اند.
 
 
در چنین شرایط اجتماعی متلاطمی چارلز سوم سلطنت خود را آغاز خواهد کرد، قطعاً بدون قدرت تصمیم گیری و قطعا این پادشاه نامحبوب، به دلیل نارضایتی اجتماعی بیشتر تضعیف خواهد شد.
 
چارلز، نا‌محبوب‌ترین پادشاه
از دیگر چالش هایی که چارلز باید بر آن غلبه کند؛ تصویر نامطلوبی است که در نگاه انگلیسی ها دارد. زیرا او کمتر از مادرش و حتی از پسرش ویلیام در بریتانیا محبوبیت دارد و باید برای جلب نظر رعایای خود تلاش کند.
 
برخی در سال‌های اخیر تصور می‌کردند، او بلافاصله تاج و تخت را به وارثش ویلیام، که اکنون شاهزاده ولز است واگذار کند. ولی پیش بینی ها غلط از آب در آمد و او در اولین سخنرانی خود در شامگاه جمعه، ۹ سپتامبر، قول داد که تمام زندگی خود را صرف خدمت به انگلیسی ها کند، همانطور که "مادر عزیزش" الیزابت دوم از سن ۲۱ سالگی این کار را آغاز کرد.
 
بر اساس نظرسنجی «یوگو» که در ژوئن ۲۰۲۲ منتشر شد، سلطنت همچنان به طور گسترده ای (با ۶۲٪) آراء در بریتانیا خواهان دارد. با این حال، تنها ۳۳ درصد از جوانان ۱۸-۲۴ ساله می‌خواهند آن را حفظ کنند. در عین حال، شاهزاده چارلز بر اساس یک نظرسنجی دیگر در سال ۲۰۲۱، تنها ۵۴ درصد آراء مثبت داشت. در مقایسه، فاصله محبوبیت او از مادرش با (۸۰ درصد آراء) یا حتی از پسرش ویلیام با (۷۸ درصد آراء) و عروسش کیت با (۷۵ درصد) فاصله زیادی داشت. حتی خواهرش «آن»، با جلب ۶۵ درصد نظرات مثبت، نسبت به او برتری دارد.
 
اکولوژی، تعهد اولیه چارلز سوم
پادشاه جدید مدتهاست که به مبارزه با تغییرات آب و هوایی و حفاظت از طبیعت متعهد بوده است. در همین زمینه سال گذشته، کنفرانس بین‌المللی آب و هوایی COP در گلاسکو در اسکاتلند با سخنرانی وی افتتاح شد و در آن از سران کشورها و دولت‌هایی که در مقابلش نشسته بودند خواست تا تلاش خود را برای مبارزه با گرمایش جهانی مضاعف کنند، زیرا " زمان برای سهل انگاری درباره این موضوع تمام شده است.
 
 
بنابر وب سایت رسمی اختصاص یافته به فعالیت‌های چارلز در گذشته؛ زمانی که عنوان شاهزاده ولز را داشت؛ او متعهد به اتخاذ یک شیوه زندگی پایدارتر شده است و به همین دلیل تعهد داده که املاک سلطنتی را با کاهش استفاده از سوخت‌های فسیلی و جایگزینی آنها با انرژی‌های تجدیدپذیر تا ۹۰ درصد سبز کند و این نیز یکی دیگر از چالش های پیش روی پادشاه سالخورده است.

 
این در حالی است که بسیاری از رسانه های با انتشار تصاویری از چارلز سوم دست های متورم و قرمز او را برجسته کرده و گمانه زنی هایی درخصوص احتمال بیماری او مطرح شده است.
در ماه مرداد بود که شهردار لندن با انتشار پیامی در توئیتر خطاب به مقامات دولتی پرده از مشکلات برای تامین غذا برداشت و نوشت: برای جلوگیری از یک فاجعه ملی در تامین غذا برای شهروندان و بحران گرمای شدید، سریعتر اقدامی کنید.
 
منبع: ایران آنلاین