هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 6 مهر 1401
ساعت 08:36
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 20 شهريور 1401 ساعت 11:51
يكشنبه 20 شهريور 1401 11:33 ساعت
2022-9-11 11:51:52
شناسه خبر : 360587
مقامات اوکراین اعلام کردند به علت رعایت اصول ایمنی و حفاظتی، فعالیت نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا را به صورت کامل متوقف کرده‌اند.
مقامات اوکراین اعلام کردند به علت رعایت اصول ایمنی و حفاظتی، فعالیت نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا را به صورت کامل متوقف کرده‌اند.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از رویترز، «انرژواتم Energoatom»، سازمان انرژی اتمی ملی اوکراین که مسئول حفاظت از نیروگاه هسته‌ای زاپروژیاست، روز یکشنبه اعلام کرد به دلایل رعایت مسائل ایمنی و حفاظتی، عملیات و فعالیت در نیروگاه زاپروژیا به صورت کامل متوقف شده است.
 
در بیانیه انرژواتم آمده که پس از اینکه سازمان انرژی ملی اوکراین، بامداد امروز برق بخش ششم نیروگاه را از شبکه برق اوکراین قطع کرد، فعالیت نیروگاه زاپروژیا به صورت کامل متوقف شد. تدارکات و آماده‌سازی‌ها برای خنک‌سازی نیروگاه و تغییر وضعیت آن به ایمنی‌ترین حالت (خاموشی سرد)، در جریان است.
 
مقامات اوکراین روز چهارشنبه از ساکنان روس‌تبار منطقه زاپروژیا خواسته بودند که برای حفاظت و ایمنی خود، از مناطق پیرامونی نیروگاه خارج شوند.
 
نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا که بزرگ‌ترین نیروگاه اتمی اروپا محسوب می‌شود، هم‌اکنون در خط مقدم جبهه جنگ روسیه و اوکراین قرار گرفته و بمباران متعدد آن طی روزهای اخیر توسط ارتش اوکراین، به تشدید نگرانی‌ها درباره وقوع فاجعه‌ای مشابه فاجعه چرنوبیل منجر شده است.
 
روسیه از ماه مارس کنترل این نیروگاه را به دست گرفته است. وزارت دفاع این کشور اخیراً اعلام کرد که نیروهای اوکراینی در روزهای اخیر چندین حمله به قلمرو این نیروگاه هسته‌ای انجام داده و به طور مشخص از پهپادها، توپخانه سنگین و سامانه‌های راکت پرتاب چندگانه استفاده کرده‌اند.
 
به گفته مقامات روسیه، گرچه در بیشتر موارد، حملات توسط سامانه‌های پدافند هوایی دفع می‌شود، اما برخی از گلوله‌ها به زیرساخت‌ها و محوطه مخزن زباله‌های هسته‌ای این نیروگاه هسته‌ای اصابت می‌کند که همین موضوع خطر نشت مواد سمی و هسته‌ای از این نیروگاه را دوچندان کرده است.