هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 8 آذر 1401
ساعت 05:30
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 26 مرداد 1401 ساعت 10:36
چهارشنبه 26 مرداد 1401 10:17 ساعت
2022-8-17 10:36:18
شناسه خبر : 359935
با آغاز یورش گروه تروریستی داعش به شمال سوریه و استان رقه، کردهای این منطقه از سال ٢٠١٥ در مقابل داعش مقاومت کردند.
با آغاز یورش گروه تروریستی داعش به شمال سوریه و استان رقه، کردهای این منطقه از سال ٢٠١٥ در مقابل داعش مقاومت کردند.
با آغاز یورش گروه تروریستی داعش به شمال سوریه و استان رقه، کردهای این منطقه از سال ٢٠١٥ در مقابل داعش مقاومت کردند.
 
 ایالات متحده که خود از مؤسسین داعش است به بهانه مبارزه با این گروه تروریستی از سال ٢٠١٥ و در قالب ائتلاف بین‌المللی (بخوانید به بهانه حضور نظامی در سوریه و غارت منابع طبیعی آن بخصوص نفت) با کردهای این منطقه همکاری کرد؛ این همکاری گرچه اعتماد کردها به امریکا را به دنبال داشت، اما امریکا با توجه به رویه خود از سال ٢٠١٦ تاکنون، در مقابل حملات ترکیه و گروه‌های نیابتی آن به شمال سوریه سکوت کرده و بسیاری از مناطق و شهرهای مرزی از جمله عفرین سوریه به دست گروه‌های تروریستی و نیابتی ترکیه افتاده است.
 
 
حال با توجه به شدت حملات ترکیه به شمال سوریه به نظر می‌‌رسد که کردها اعتماد سابق را به امریکایی‌ها ندارند. به همین خاطر و در ادامه انتقادات نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) از سکوت امریکا در برابر تشدید حملات ترکیه به مواضع این نیروها در سوریه، قسد عملیات مشترک خود با نیروهای ائتلاف بین‌المللی را به تعلیق درآورده است.
به گزارش النهار عربی، به نظر می‌آید که تهدیدهای ترکیه و تحولات سیاسی جاری در حدی است که تغییرات بنیادی در نقشه پیمان‌های منطقه‌ای ایجاد خواهد کرد و احتمالاً این وضعیت، نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) را به سوزاندن همه برگ‌های خود بکشاند تا از این طریق بتواند مانع از کشته شدن فرماندهان و نیروهایش شود.
در این راستا، برخی منابع خبری تأکید کرده‌اند که «قسد» عملیات مشترک خود با نیروهای ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش به فرماندهی امریکا را متوقف کرده تا بدین ترتیب، اعتراض خود به سکوت این ائتلاف در برابر حملات اخیر ترکیه را اعلام کند.
 
 
پایگاه کردزبان «باس‌نیوز» روز جمعه گذشته اعلام کرد که نیروهای قسد، عملیات نظامی خود با ائتلاف بین‌المللی را متوقف کرده‌اند و افزود که این تصمیم پس از آن گرفته شده که ده‌ها تن از عناصر و فرماندهان قسد در حملات پهپادی دو هفته اخیر کشته شده‌اند.
دیده‌بان حقوق بشر سوریه نیز با انتشار خبری اعلام کرد که این توقف همکاری از ۶ روز پیش آغاز شده است. ترکیه از آغاز سال ۲۰۲۲ دست‌کم ۵۱ حمله به مناطق تحت کنترل نیروهای قسد انجام داده است. این حملات در هفته‌های اخیر شدت گرفته و بسیاری ناظران، آن را نتیجه تفاهم آنکارا، مسکو، تهران و دمشق می‌دانند.
این اقدام قسد را می‌توان نوعی اعمال فشار بر امریکا برای افزایش تلاش جهت توقف تهدیدهای ترکیه دانست. اما از سوی دیگر قسد این نگرانی را دارد که امریکا روابط خود را با شوراهای نظامی در مناطق تحت کنترل قسد افزایش دهد و اختیارات آنها را بیشتر کند.
 
 
اخیراً هم نیروهای ائتلاف جلسه‌ای با «شورای نظامی دیرالزور» برگزار کرده‌اند که هیچ نماینده‌ای از قسد در آن حضور نداشت و احتمالاً این جلسه در راستای افزایش اختیارات باشد.
هفته گذشته اداره خودمختار شمال و شرق سوریه با انتشار بیانیه‌ای نوشت که سکوت روسیه و ائتلاف بین‌المللی به فرماندهی امریکا و نیروهای مؤثر در پرونده سوریه، خبر از وجود تفاهمات پشت پرده میان آنان می‌دهد و چنین چیزی نشانه‌ای خطرناک است که به تنشی بزرگ‌تر می‌‌انجامد.
در این بیانیه از همه طرف‌های ذیربط خواسته شده که «فوراً برای توقف حملات ترکیه وارد عمل شوند.»
 
 
این بیانیه افزوده که ادامه این عملیات علیه شهرها و مردم و مناطق تحت کنترل قسد، اقدامی تحریک‌برانگیز با اهداف توسعه‌طلبانه ترکیه است و موجب حمایت معنوی از گروه‌های تروریستی داعش و نیز گروه‌های مزدور ترکیه در خاک سوریه می‌شود.
در این بیانیه آمده که با وجود تأکید ترکیه بر عدم استفاده از راه حل نظامی، شاهد حملات منظم پهپادهای این کشور به مناطق تحت کنترل اداره خودمختار بخصوص مناطق مسکونی هستیم که موجب جان باختن غیرنظامیان و ویرانی زیرساخت‌ها می‌شود.
این بیانیه تأکید کرده که ادامه این حملات و سکوت جامعه بین‌المللی بخصوص سکوت کشورهای ضامن صلح که پیش‌تر از مخالفت با سیاست توسعه‌طلبانه ترکیه سخن گفته بودند ضربه‌ای سخت به امنیت و ثبات کل منطقه خواهد بود.
 
منبع: ایران