هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 24 مرداد 1401 ساعت 12:58
دوشنبه 24 مرداد 1401 12:51 ساعت
2022-8-15 12:58:09
شناسه خبر : 359862
۲۳ مرداد ماه، روز مقاومت اسلامی یادآور یکی از تحولات مهم و تاریخی در جبهه مقاومت پس از پیروزی انقلاب اسلامی است. اهمیت این روز نه در یک تاریخ و رویداد نظامی، بلکه در تحقق راهبردی است که به دستان امامین انقلاب پایه گذاری شد و تداوم یافت.
۲۳ مرداد ماه، روز مقاومت اسلامی یادآور یکی از تحولات مهم و تاریخی در جبهه مقاومت پس از پیروزی انقلاب اسلامی است. اهمیت این روز نه در یک تاریخ و رویداد نظامی، بلکه در تحقق راهبردی است که به دستان امامین انقلاب پایه گذاری شد و تداوم یافت.
گروه بین الملل-رجانیوز:‌ ۲۳ مرداد روزی است که به تعبیر رهبر معظم انقلاب، حزب الله لبنان به جهان عرب و اسلام عزت دوباره بخشید. سال ۱۳۸۷ شورای عالی انقلاب فرهنگی به پیشنهاد شورای فرهنگ عمومی، ۲۳ مرداد را به مناسبت پیروزی ملت و حزب الله لبنان در برابر رژیم صهیونیستی، روز «مقاومت اسلامی» نام‌گذاری کرد.
 
به گزارش رجانیوز؛ ۲۳ مرداد ماه، روز مقاومت اسلامی یادآور یکی از تحولات مهم و تاریخی در جبهه مقاومت پس از پیروزی انقلاب اسلامی است. روزی که هیمنه پوشالی رژیم صهیونیستی فرو ریخت و بذر مقاومت ثمره داد. اهمیت این روز نه در یک تاریخ و رویداد نظامی، بلکه در تحقق راهبردی است که به دستان امامین انقلاب پایه گذاری شد و تداوم یافت. در واقع مقاومت، تنها گزینه حل مساله فلسطین و فراتر از آن، راه حل اسلام حقیقی در تقابل با استکبار جهانی است.
 
آغاز و خاتمه جنگ تموز
رژیم صهیونیستی پس از اخراج ذلت‌بار خود از جنوب لبنان در خرداد ماه سال ۱۳۷۹، بارها مقاومت اسلامی و لبنان را به حمله تهدید کرد. طرح خاورمیانه بزرگ بنا بود بر اساس یک نقشه جامع منجر به تجزیه کشورهای منطقه غرب آسیا شود. این نقشه جامع به وسیله آمریکا، انگلیس، فرانسه، رژیم صهیونیستی، مصر، اردن، عربستان و برخی احزاب لبنانی طراحی شده بود تا با حمله سراسری رژیم صهیونیستی آغاز شود. اما اجرای عملیات پیش‌دستانه نیروهای حزب الله در کمین و به اسارت گرفتن دو نظامی صهیونیست قبل از حمله ارتش صهیونیستی مبدا شکست راهبرد صهیونیست‌ها شد.
 
تابستان سال ۱۳۸۵، رژیم صهیونیستی حمله‌ای گسترده و همه جانبه علیه لبنان انجام داد. گستره عملیات تمام مناطق جنوبی لبنان تا جنوب بیروت را شامل می‌شد. حجم و شدت حملات چنان سنگین بود که خرابی‌های زیادی را به بار آورد.
 
در همان هفته اول جنگ، ارتش رژیم صهیونیستی که توانایی مقابله با حزب الله را نداشت، مایل بود، پایان جنگ را اعلام کند اما آمریکایی‌ها اصرار داشتند که این رژیم دستاوردی را به چنگ بیاورد و سپس آتش بس را اعلام کند. از این رو، سه هفته دیگر با اصرار آمریکایی‌ها جنگ ادامه پیدا کرد اما در نهایت آمریکا نیز تسلیم شد و با تصویب قطعنامه۱۷۰۱ شورای امنیت بر پایان آن مهر تأییدی زده شد.
 
این جنگ ۳۳ روز به درازا کشیده شد و مردم لبنان در این نبرد، ارتش رژیم اشغالگر قدس را به خاک سیاه نشاندند و باردیگر، واژه مقاومت را برای محرومان و ستم دیدگان جهان معنا کردند.
 
ارتش عبری که تجربه شکست‌های سنگین ارتش‌های عربی را در جنگ‌های گذشته، از جمله جنگ شش روزه داشت، ۳۳ روز پشت مرزهای لبنان ماند و با وجود بمباران‌های بی‌سابقه و استفاده انبوه از سلاح‌های نامتعارف، نتوانست مواضعی را در لبنان بگیرد و تثبیت کند.
 
حال دیگر شکست‌ناپذیر بودن ارتش صهیونیستی، قدرت اطلاعاتی موساد، نقش موثر حمایت‌های سیاسی غرب و اعراب از تل آویو در مقابل حزب الله فرو ریخته و حزب الله مورد تحسین ملت‌ها قرار گرفته است.
 
جنگ ۳۳ روزه نقطه عطف بازدارندگی
پیروزی حزب الله لبنان در جنگ ۳۳ روزه، گروه کوچک در لبنان را به یک سازمان منطقه‌ای با افق بین‌المللی تبدیل کرده است.
 
بررسی ابعاد مختلف جنگ ۳۳ روزه در مجموع نشان می دهد؛ تحولات صورت گرفته بعد از جنگ به نفع محور مقاومت بوده و تقش تمام کننده جبهه مقاومت در منطقه را بیش از پیش نمایان ساخته است.
 
بعد از اخراج ارتش عبری از جنوب لبنان و کسب پیروزی بزرگ مقاومت در خردادماه سال ۱۳۷۹ و حدفاصل آن تا سال ۱۳۸۵، مقاومت به این نتیجه رسید که رژیم صهیونیستی از این پیروزی چشم پوشی نخواهد کرد و حمله ی دیگری به حزب الله خواهد داشت.
 
از این رو فاز ابتدایی پیشرفت و توسعه نظامی برای بازدارندگی در دستور کار مقاومت قرار گرفت. مهمترین مسئله در ایجاد بازدارندگی مقاومت، محرمانه‌گی توسعه و پیشرفت نظامی مقاومت بود. چرا که در جریان جنگ تموز در هر مرحله، مقاومت از تجهیزات و شیوه جنگی متفاوتی رونمایی می‌کرد و اصل غافلگیری را به مولفه‌های بازدارندگی خود اضافه کرده بود.
 
توسعه برنامه موشکی و پهبادی در سایه آموزش‌های پیشرفته رزمندگان موتور محرکه بازدارندگی مقاومت به حساب می‌آید اما آن چیزی که بازدارندگی مقاومت را به دشمن تحمیل کرده نه تجهیزات که ایمان نهادینه شده در بطن عملیات‌های مقاومت بوده است.
 
شکست رژیم صهیونیستی در جنگ ۳۳ روزه به یک فوبیا(ترس) در سرزمین‌های اشغالی تبدیل شده است. جامعه صهیونیستی اعتماد خود را به اقتدار ارتش و حکومت برای تامین امنیت از دست داده و لذا منحنی چالش‌های گوناگون در این جامعه طی ۱۶ سال گذشته به شدت گسترش و افزایش داشته است؛ به گونه‌ای که بخش مهمی از گزارش‌های رسانه‌های صهیونیستی تاکید دارند که نخبگان و تحصیل کرده‌های جوان در جامعه صهیونیستی، مهاجرت معکوس را گزینه اصلی خود می‌دانند.
 
حمایت روز افزون از مقاومت فلسطین پس از سال ۱۳۷۹ و شتاب آن پس از سال ۱۳۸۵ در کنار صد‌ها عملیات امنیتی-اطلاعاتی حزب الله علیه رژیم صهیونیستی تا پشتیبانی و هماهنگی میان گروه‌های فلسطینی در نبرد سیف القدس و انفعال ننگین رژیم در سایه تهدید حزب الله در بهره‌برداری از میدان گازی کاریش، نشان از ناتوانی رژیم صهیونیستی در برابر مقاومت را دارد. 
 
امروز حزب الله لبنان به عنوان یک بازیگر موثر منطقه‌ای با اثرگذاری جهانی در چارچوب یک سازمان و نه یک دولت به سطحی از بازدارندگی در جغرافیای جبهه مقاومت رسیده است که بسیاری از دولت‌ها در سلطه آشکار و پنهان استکبار جهانی به سر می‌برند.