01/5/23 - 12:37 1970-1-1 03:30:00
شناسه خبر : 359818
تفتیش خانه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق امریکا که به تأیید روز گذشته اف بی آی، حاوی اسناد فوق‌محرمانه دولتی بوده، باعث نگرانی کارکنان اف‌بی‌آی درباره سلامتی خود و خانواده‌شان شده است.
تفتیش خانه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق امریکا که به تأیید روز گذشته اف بی آی، حاوی اسناد فوق‌محرمانه دولتی بوده، باعث نگرانی کارکنان اف‌بی‌آی درباره سلامتی خود و خانواده‌شان شده است.
 
 این نگرانی‌ها بعد از آن بالا گرفت که مردی که گفته می‌‌شود از اعضای گروه راست افراطی پسران مغرور بوده، به دفتر پلیس فدرال امریکا در سینسیناتی حمله کرد.
به گزارش سایت رادیو ملی امریکا، از زمان یورش هفته پیش اف‌بی‌آی به مارالاگو، کارشناسان گروه‌های راست افراطی در امریکا بعد از تأکید حامیان ترامپ در فضای مجازی به اینکه در وضعیت «جنگ داخلی» قرار دارند، زنگ خطر را در مورد تشدید فعالیت‌های این گروه‌ها به صدا درآوردند. این هشدارها پس از آن داده شد که مردی به اسم ریکی والتر شیفر ۴۲ ساله که کهنه سرباز جنگ امریکا در عراق است، سلاح به دست گرفت و به دفتر اف‌بی‌آی در سینسیناتی حمله کرد. با این حال تهدیدها علیه اف‌بی‌آی به همین جا ختم نشد و پس از آن اسامی دو نفر از مأموران اف‌بی‌آی که در یورش به عمارت مارالاگو حضور داشتند، در فضای مجازی منتشر شد که همین مسأله، نگرانی این دو مأمور را درباره تهدیدات جانی احتمالی علیه خود و خانواده‌شان برانگیخت.
 
 
این نگرانی‌ها بی‌دلیل نیست. همانطور که ‌هایدی بیریچ، از بنیانگذاران پروژه جهانی «مبارزه با نفرت و افراط‌‌گرایی» گفته است: «خشونت‌های کنونی، واکنش حلقه راست‌های افراطی به تفتیش عمارت مارالاگو است.» مشابه این نظر را الکس فریدفلد، تحلیلگر مسائل خشونت در امریکا مطرح کرده است. او گفته: «تابلوها، شعارها و... از سوی برخی گروه‌ها درباره اینکه در جنگ داخلی هستند، نشان می‌‌دهد، آنان راست‌های افراطی هستند که می‌‌خواهند از چپ‌ها انتقام بگیرند.»
 
 
بیریچ و فریدفلد هر دو فضای کنونی را مشابه فضای حمله ۶ ژانویه ۲۰۲۱ به کنگره امریکا ارزیابی می‌‌کنند.
فضایی که خشونت از لفاظی‌ها در شبکه‌های مجازی آغاز می‌‌شود. در رأس این لفاظی‌ها که از سوی حامیان ترامپ انجام می‌‌شود، حلقه یاران ترامپ قرار دارند. یکی از آنها استیو بنن، مشاور، دوست و همراه قدیمی ترامپ است که بعد از یورش اف‌بی‌آی در برنامه الکس جونز، نظریه‌پرداز افراطی، گفت که اف‌بی‌آی «یک گشتاپوی جدید امریکایی» است.
 
 
اسناد فوق‌محرمانه در مارالاگو
تهدیدها علیه اف‌بی‌آی در حالی است که رسوایی دزدیدن اسناد محرمانه از کاخ سفید، هر روز ابعاد تازه‌تری پیدا می‌کند. اف‌بی‌آی روز گذشته تأیید کرد که این مدارک برچسب «اسناد فوق‌سری» داشتند.
به گزارش سایت شبکه خبری الجزیره، این اسناد که هفته گذشته توسط اف‌بی‌آی در خانه پالم بیچ دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق امریکا کشف و ضبط شد، اسناد فوق‌محرمانه‌ای بودند که هیچ شخصی حق خروج آنها از کاخ سفید را ندارد. طی این تفتیش بی‌سابقه در تاریخ امریکا، در مجموع یازده جعبه سند و مدرک محرمانه در خانه ترامپ کشف شد. فهرست این اقلام بعد از ظهر جمعه پس از باز کردن سند هفت صفحه‌ای شامل حکم بازرسی از اقامتگاه ترامپ در پالم بیچ توسط قاضی، علنی شد. به گزارش دادستانی امریکا، این اسناد حاوی داده‌هایی است که افشای آنها می‌تواند «منافع ملی» ایالات متحده را در خطر قرار دهد، اما تا کنون جزئیات این اسناد را افشا نکرده‌اند. ترامپ که پس از انتشار این خبر و تفتیش خانه‌اش در شبکه اجتماعی خود بارها نسبت به آن واکنش نشان داده، دیروز نیز مدعی شد، این اسناد محرمانه نیستند. او در پیامی در شبکه اجتماعی خود با نام «تروث» نوشته است: «اول اینکه این اسناد محرمانه نیستند. دوم اینکه اصلاً لازم به ضبط چیزی نبود. آنها بدون این سیاسی‌کاری‌ها هر موقع که می‌خواستند می‌توانستند به این اسناد دسترسی پیدا کنند و لازم نبود به خانه من یورش بیاورند.» با این حال گفته می‌شود در میان این اسناد، مدارکی پیرامون سلاح‌های هسته‌ای نیز وجود دارد که ترامپ قویاً آن را رد کرده است. ترامپ صراحتاً از احتمال پاپوشی که اف‌بی‌آی ممکن است برای او دوخته باشد، سخن گفته است. در امریکا، اسنادی که روی آنها مهر «فوق‌محرمانه» می‌خورد، محرمانه‌ترین اسناد دولت این کشور محسوب می‌شوند که قانون برای جلوگیری از افشا و عمومی کردن آنها تدابیر سخت قانونی و امنیتی‌ در نظر گرفته است. با این وجود، ترامپ برای کاستن از فشارها علیه خود، مدعی شده اوباما نیز اسناد محرمانه‌ای را از کاخ سفید خارج کرده است. ادعایی که آرشیو ملی امریکا آن را رد و اعلام کرد: «بر اساس قانون سوابق ریاست‌‌جمهوری امریکا، آن دسته از سوابق باراک اوباما که از حالت محرمانه خارج شده، در مکانی در شیکاگو نگهداری می‌شود و اسناد محرمانه او در مکانی امن در واشنگتن قرار دارند. همچنین او هیچ دسترسی‌ به این اسناد ندارد.»
با این حال ترامپ و متحدانش با انتقاد شدید از عملکرد اف‌بی‌آی و دادگستری امریکا، این اقدام را سیاسی‌کاری برای کنار زدن او از انتخابات پیش روی امریکا قلمداد می‌کنند.
 
منبع: ایران