هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 8 آذر 1401
ساعت 03:54
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 22 مرداد 1401 ساعت 16:56
شنبه 22 مرداد 1401 16:24 ساعت
2022-8-13 16:56:09
شناسه خبر : 359805
صفحات رنگی حجاب استایل‌ها این روزها زندگی بسیاری از افراد را سیاه کرده‌ است. آنها علاوه بر اینکه اصل حجاب و عفاف را به حاشیه کشانده‌اند.آثار مخربی بر روی روان مخاطب و جامعه می‌گذارند. در این رابطه با حجت‌الاسلام برمایی به گفتگو نشسته‌ایم.
صفحات رنگی حجاب استایل‌ها این روزها زندگی بسیاری از افراد را سیاه کرده‌ است. آنها علاوه بر اینکه اصل حجاب و عفاف را به حاشیه کشانده‌اند.آثار مخربی بر روی روان مخاطب و جامعه می‌گذارند. در این رابطه با حجت‌الاسلام برمایی به گفتگو نشسته‌ایم.
 گروه اجتماعی-رجانیوز: صفحات رنگی حجاب استایل‌ها این روزها زندگی بسیاری از افراد را سیاه کرده‌ است. آنها علاوه بر اینکه اصل حجاب و عفاف را به حاشیه کشانده‌اند. آثار مخربی  بر روی روان مخاطب و جامعه می‌گذارند. شاید در نگاه اول یک صفحه رنگی و جذاب ببینید که مبلغ حجاب است اما همین صفحه رفته رفته باورهای شما را تغییر می‌دهد.
 
زندگی‌تان را به چالش می‌کشد و اعتماد به نفس‌تان را می‌گیرد تا جایی که شاید همیشه در حسرت زندگی‌ای باشید که خانم حجاب‌استایل به نمایش گذاشته! به همین منظور مخاطبان فارس من کمپینی را با عنوان حجاب استایل‌ها چه آثاری در فرهنگسازی حجاب‌ دارند؟ ثبت کردند. بعد از انتشار چندین گزارش به  سراغ حجت‌السلام برمایی کارشناس خانواده رفته‌ایم تا در گفتگو با ایشان به برخی از آثار مخرب حجاب استایل‌ها بر زندگی مخاطبان‌شان بپردازیم. 
 
 
می‌گویم حجاب‌استایل‌ها به طور ناخودآگاه روی زندگی‌ما تاثیر می‌گذارند. طوری که شاید خودمان متوجه تاثیر و آثار آنها بر زندگی‌مان نباشیم اما بعد از مدتی شاهد این هستیم که زندگی‌مان رنگ و بوی عکس‌هایی را گرفته که خانم حجاب‌استایل به نمایش گذاشته است. همانطور که شاید چندین سال پیش پوشیدن عبا در بین افراد محجبه آنقدر مرسوم نبود و ترجیح می‌دادند چادر سر کنند اما رفته رفته عبا جایگزین چادر شد.
 
آن هم بخاطر سبک پوششی بود که حجاب‌استایل‌ها به ما القا کردند. برخی مخاطبین از این تأثیرپذیری سهم بیشتری دارند و تمام زندگی‌شان تحت تاثیر صفحات حجاب‌استایل‌ها قرار گرفته. وقتی به آنها توصیه می‌شود که برای سلامت زندگی‌شان  این صفحه‌ها را دنبال نکنند قانع نمی‌شوند و می‌گویند اتفاقا این صفحات به بهبود زندگی ‌شان کمک کرده. درحالی که واقعیت چیز دیگری است و آنها ظاهر زندگی‌حجاب‌استایل‌ها را با باطن زندگی خودشان مقایسه می‌کنند. حالا می‌خواهیم از زبان شما بشنویم چرا نباید برخی صفحات حجاب‌استایل‌ها را دنبال کنیم؟! حجاب‌استایل‌ها چه تاثیری بر زندگی ما دارند؟! 
 
حجت‌السلام برمایی در پاسخ به این سوالات می‌گوید:«حجاب استایل ها به طور آگاهانه و یا غیر آگاهانه سه آسیب اجتماعی مهم به جامعه وارد می‌کنند. اولین آسیب به سلیقه انسان ها است. حجاب استایل ها به سلیقه فردی افراد تجاوز می‌کنند و آنها را دچار یک خود کم بینی از زندگی و داشته هایشان می‌کنند. وقتی من بدون در نظر گرفتن شرایط جامعه هر روز با یک رنگ و یک لباس مقابل دوربین بیایم. بدون در نظر گرفتن شرایط اقتصادی، آسیب های اجتماعی و آرزوها شکل مرفهی از زندگی را به نمایش بگذارم مخاطبین ام را دچار خودکم بینی می‌کنم.
 
 
 
حجاب استایل ها سلیقه افراد را تغییر می‌دهند. به آنها پوشش و استایل معرفی می‌کنند و رسما می‌گویند چه بپوش و چه نپوش! این خوشگل‌ات می‌کند و این بدگل‌ات می‌کند. این رنگ به این رنگ می‌آید ولی به این یکی نه! اینجوری عکس بگیری بهتر است و...
 
حجاب استایل‌ها دغدغه انسان ها را تغییر می‌دهند و ست کردن را برایشان خیلی مهم جلوه می‌دهند طوری که حتی مذهبی های ما که تا دیروز به دنبال این بودند که با یک لباس آراسته حفظ حریم و حجاب کنند حالا برایشان اهمیت دارد که رنگ جوراب و روسری شان با هم هماهنگ باشد. درواقع آنقدر جزئیات زندگی برای افراد اهمیت پیدا کرده و سلیقه هایشان متنوع شده که سه اتفاق بسیار ساده اما مهم در روان شان در حال وقوع است. یک، به شدت خودکم بین شدند و از داشته هایشان لذت نمی‌برند. دو، اعتماد به نفس شان در انتخاب هایشان پایین آمده و سوم اینکه رضایت و لذت از زندگی ندارند.»‌
 
 
 
لایکی که ارزش ندارد!
حجت‌الاسلام برمایی خطاب به حجاب استایل‌ها می‌گوید:«‌من می دانم وقتی تو از فضای کافه و قهوه ای که سفارش دادی عکس می‌گذاری در واقع یک صحنه از زندگی ات را به نمایش گذاشتی و در کنار آن ساق دست و انگشتر ست شده ات را نشان می‌دهی اما من به عنوان مخاطب تو ، بعد از این از چای تلخ خودم هم که هیچ از چای عسل خودم هم لذت نمی برم! فقط بخاطر این که عکسی که می‌گذاری به هیچ عنوان کپشن ارزشی ندارد. اگر هم داشته باشد مخاطب دچار تعارض مفهومی و تصویری می‌شود. مهم تر از همه خسارت این رفتار به شما نمی‌خورد بلکه به مخاطب وارد می‌شود و من مخاطب از احساس عقب ماندگی لایک می‌کنم. این لایک ارزشی ندارد. به عنوان یک حجاب استایل باید بدانید مخاطبانی دارید که با حسرت و غبطه لایک تان می‌کنند و چشم برخی از افراد از حسرت دنبال شما است نه صرفا برای ایده گرفتن! پس باید به روان انسان ها هم توجه کنید و باعث خودکم بینی افراد نشوید.»
 
 
ضربه‌ای که حجاب‌استایل‌ها به مخاطب می‌زنند!
این کارشناس خانواده با اشاره به آسیب‌های دیگری که از سوی حجاب استایل ها بر جامعه وارد می‌شود  می‌گوید:‌«آسیب و موضوع دوم خطاهای شناختی است. خطای شناختی که صفحه شما به مخاطبین تان می‌دهد بسیار موضوع عمیق و جذابی است جذاب به این خاطر که شما از آن خبر ندارید.
 
آدم‌هایی که هیچ وقت دیگر لحظه خوشی نداشته باشند و معتاد به صفحه شما شده باشند دچار خطای شناختی هستند. آدم‌هایی که فقط با حسرت به صفحه شما نگاه کنند دچار خطای شناختی هستند و این خطای شناختی به مخاطب ضربه می‌زند. اینکه شما با حجاب فعالیت می‌کنید موضوع هیجان انگیزی نیست. مهم این است که چقدر اثرگذاری دارید و چه باوری به دختر نوجوان جامعه می‌دهید. دختر 13یا 14 ساله‌ای که اتفاقا از رنگ و لعاب خوشش می‌‌آید.
 
شما برای اینکه لک‌های صورت‌تان را بپوشانید از فیلتر استفاده می‌کنید برای اینکه رنگ شال تان بیشتر جلوه کند از فیلتر استفاده می‌کنید اما همین فیلتر دروغ است. غش در معامله‌ است. تا به حال پرسیدید چند درصد از کسانی که از شما خرید می‌کنند از رضایت بالایی برخوردارند؟!چرا از شما خرید می‌کنند فقط به خاطر اینکه حجاب دارید؟!
 
اگر واقعا به عنوان یک حجاب استایل این جسارت و جرائت را در خودتان می‌بینید. در صفحات تان به صورت خودجوش و هماهنگ با سوال های مشخص که اعتبارسنجی و روان سنجی شده باشد مخاطبانتان را ارزیابی کنید. از آنها بپرسید پست های شما چه تاثیری بر رفتارشان گذاشته؟! چه باوری در درون آنها ایجاد کرده و نتیجه این رفتارها باعث رضایت و لذت بوده یا باعث سرخوردگی و خودکم بینی؟! شما نسبت به باوری که به مخاطبین تان می دهید مسئول هستید.» 
 
شاید یکی از خطاهای شناختی ای که این روزها شاهدش هستیم همین الگو گرفتن از پوشش حجاب‌استایل‌ها است. پوششی که در قالب حجاب به مخاطب عرضه می‌شود اما در بیشتر مواقع با فلسفه حجاب سازگاری ندارد. همان حجاب پر رنگ و لعابی که به گفته حجت‌السلام برمایی برای دخترهای نوجوان بسیار جذاب است و آنها را ترغیب به الگو گرفتن از حجاب‌استایل‌ها می‌کند.
 
 
خانواده؛ بزرگ‌ترین قربانی صفحات رنگی حجاب‌استایل‌ها
حجت‌السلام برمایی می‌گوید:«آسیب سوم که بسیار اهمیت دارد این است که حجاب‌استایل ها در مسئله خانواده ایرانی تاثیر بسیار بالایی دارند.» می‌گویم گاهی مخاطبین ما در فارس من می‌گویند همسرشان تصویر یک حجاب‌استایل را نشان‌ داده و از آنها خواسته از این پس مثل این خانم لباس بپوشند، حرف بزنند و خودشان را آراسته کنند. یا برخی آقایان می‌گویند بعد از اینکه فلان خانم حجاب‌استایل تنهایی به خارج از کشور سفر کرده.
 
همسرشان اصرار دارد  تنهایی به خارج از کشور برود و مثل آن حجاب استایل استقلال داشته باشد گاهی این اختلافات و چالش‌ها، خانواده‌ها را تا پای طلاق هم کشانده. حجت‌اسلام برمایی سری به نشانه تایید تکان می‌دهد و می‌گوید:«همانطور که گفتم حجاب استایل تأثیرگذاری  بسیاری در خانواده ایرانی دارد اما باید تلاش کند این تاثیر در جهت مثبت باشد نه منفی! من در بین پسران مجرد وقتی در رابطه با این صحبت می‌کنم که چه دختری را برای زندگی  انتخاب می‌کنید؟! باید دارای چه معیارهایی باشد؟!ظاهر این دختر چه شکلی باشد؟! جذابیت های شخصیتی و اجتماعی که دنبالش هستید چیست؟!مشخصه رفتاری او چگونه باشد؟!
 
خیلی جالب است که ریشه بسیاری از سلیقه ها، معیارها و مدل انتخاب خانواده ها و پسرهای مجرد بسیار نزدیک به صفحه شما و آن چیزی است که به مخاطب نشان می‌دهید. مثلا یکی از این پسرها به من می‌گفت آقای برمایی من دختر به روز می‌خواهم نه خیلی مذهبی باشد نه کم حجاب!گاهی چادر داشته باشد گاهی هم نه! وقتی از این پسر مصداق خواستم تلفن همراهش را برداشت و حدود 10 تا صفحه حجاب استایل نشانم داد! حجاب استایل بخاطر تنوع بالا، عکس و نوع پوشش در ناخودآگاه  مخاطب تصویر سازی ایجاد می‌کند و این تصویر ملاک انتخاب افراد می‌شود. یا برای مثال دختری می‌گفت من خواستگار جدی ندارم.
 
پسرها درک درستی از زنانگی ندارند. وقتی در جلسات مشاوره با این دختر درباره زنانگی حرف می‌زدم متوجه شدم که این توهمات واهی را از یک صفحه خاص و یک خانم خاص برداشته! وقتی صفحه آن خانم را بررسی کردم متوجه شدم این فرد چندین بار شکست خورده و خودش زندگی موفقی نداشته.»
 
 
این کارشناس مذهبی در پایین خطاب به حجاب استایل‌ها می‌گوید:«مراقب این ماجراها باشید چون شما حجاب استایل هستید یادتان نرود استایل شما را زمانی قبول کردیم که شما با مفهوم حجاب فعالیت کردید. حواستان باشد این ارزش‌ها را قربانی اقتصادتان نکنید!»