هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 22 مرداد 1401 ساعت 15:05
شنبه 22 مرداد 1401 13:42 ساعت
2022-8-13 15:05:13
شناسه خبر : 359788
ساعاتی قبل مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرد که پس از انجام اقدامات فنی صورت گرفته در مورد نفتکش توقیف شده در یونان و انجام تعمیرات مربوطه از شب گذشته عملیات بازگرداندن بخشی از بار کشتی آغاز شد.
ساعاتی قبل مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرد که پس از انجام اقدامات فنی صورت گرفته در مورد نفتکش توقیف شده در یونان و انجام تعمیرات مربوطه از شب گذشته عملیات بازگرداندن بخشی از بار کشتی آغاز شد.
گروه سیاسی-رجانیوزنفتکش روسی حامل نفت ایران که توسط دولت یونان در بیست و شش فروردین ماه سال جاری توقیف شده و محموله نفتی آن برای انتقال به آمریکا به یک نفتکش آمریکایی تحویل داده شده بود، پس از اقدامات متقابل و فشارهای جمهوری اسلامی آزاد و نفت توقیف شده‌اش را بازپس‌گیری کرد.
 
به گزارش رجانیوز، ساعاتی قبل مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرد که پس از انجام اقدامات فنی صورت گرفته در مورد نفتکش توقیف شده در یونان و انجام تعمیرات مربوطه از شب گذشته عملیات بازگرداندن بخشی از بار کشتی آغاز شد.
 
علی اکبر صفایی در همین خصوص خبر داد: بازگرداندن این بخش از بار کشتی که به تانکری در اجاره آمریکایی‌ها منتقل شده بود، آغاز شده است.
 
شروع یک رویارویی
ماجرا از جایی آغاز شد که دولت یونان در بیست و شش فروردین ماه سال جاری یک نفتکش روسی (پگاس که بعدها به لانا تغییر نام داد) حامل نفت ایران را که مطابق قوانین تعریف شده دریانوردی با پرچم کشورمان حرکت می‌کرد، در آب‌های ساحلی خود توقیف کرد و محموله نفتی این کشتی را برای انتقال به آمریکا به یک نفتکش آمریکایی تحویل داد. آتن علت این کار را درخواست وزارت خزانه‌داری ایالات متحده در خصوص تحریم‌های نفتی علیه ایران و تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه عنوان کرد. 
 
این اقدام دولت یونان در روز چهارشنبه چهارم خرداد ماه سال ‌جاری، کاردار این کشور در تهران را، در غیاب سفیر یونان، به وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران کشاند و به وی شدیدا اعتراض شد.
 
از سوی دیگر، جمعه ششم خرداد ماه کاردار سوئیس(در غیاب سفیر این کشور) به عنوان حافظ منافع آمریکا به وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران احضار و اعتراض شدید ایران نسبت به تداوم نقض صریح قوانین و مقررات بین‌المللی حقوق دریاها و کنوانسیون‌های بین‌المللی مربوطه خصوصا اصل آزادی کشتیرانی و تجارت آزاد بین‌المللی توسط دولت آمریکا، اعلام و بر رفع فوری توقیف کشتی و محموله آن تأکید شد.
 
توقیف در برابر توقیف
ششم خرداد ماه سال جاری روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که نیروی دریایی سپاه دو فروند نفتکش یونانی را به دلیل تخلفات انجام گرفته در آب‌های نیلگون خلیج فارس توقیف کرد.
 
این دو کشتی در خلیج فارس، یکی در نزدیکی عسلویه و دیگری در نزدیکی بندرلنگه در نزدیکی جزیره هندورابی توقیف شده‌اند. هر دو کشتی با نام‌های "Prudent Warrior"  و "Delta Poseidon" و تحت پرچم یونان حرکت می‌کردند که توسط نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توقیف شدند.
 
بعد از اقدام متقابل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در خصوص توقیف نفتکش‌ها، بار دیگر میدان در خدمت دیپلماسی قرار گرفت و با فشار جمهوری اسلامی ایران، ایالات متحده از موضع خود کوتاه آمد. سپس دادگاه مرکزی یونان حکم اولیه دادگاه مبنی بر صدور مجوز برای ایالات متحده آمریکا به منظور مصادره بخشی از محموله نفت ایران در نفتکش ایرانی در امتداد ساحل یونان را لغو کرد.
 
سفارت جمهوری اسلامی ایران در آتن نیز در صفحه توئیتر این سفارتخانه با اشاره به لغو حکم دادگاه اولیه برای مصادره نفت متعلق به ایران از سوی دادگاه تجدیدنظر یونان اعلام کرد که در پی پیگیری‌های فشرده، دادگاه تجدیدنظر یونان حکم دادگاه اولیه مبنی بر مصادره نفت متعلق به ایران را لغو و به لطف الهی کل محموله نفت مسترد خواهد شد.