01/5/19 - 21:26 1970-1-1 03:30:00
شناسه خبر : 359739
پيش‌نويس موجود در مقايسه با متن اسفندماه بهبود پيدا كرده و به ويژه از جهت ارايه اطمينان اقتصادي به فعالان و شركاي تجاري ايران، امتيازات قابل توجهي دارد.
پيش‌نويس موجود در مقايسه با متن اسفندماه بهبود پيدا كرده و به ويژه از جهت ارايه اطمينان اقتصادي به فعالان و شركاي تجاري ايران، امتيازات قابل توجهي دارد.
گروه سیاسی-رجانیوز: روزنامه اعتماد به نقل از یک منبع آگاه نوشت: پیش‌نویس موجود مذاکرات نسبت به اسفند بهبود داشته است و به ويژه از جهت ارايه اطمينان اقتصادي به فعالان و شركاي تجاري ايران، امتيازات قابل توجهي دارد.
 
تضمين اقتصادي درباره بهره‌مندي كامل اقتصادي ايران از احياي برجام يكي از مطالبه‌هاي مهم و غيرقابل تغيير هيات‌هاي مذاكره‌كننده ايران در دولت‌هاي دوازدهم و سيزدهم بوده است. 
 
غربي‌ها در حالي ادعا مي‌كنند كه ايران بايد ميان برجام و موضوعات پادماني تفكيك قائل شود، چراكه اين مساله مي‌تواند حرفه‌اي و مستقل بودن آژانس را زير سوال ببرد كه اتفاقا اساس امنيتي‌سازي پرونده ايران در گذشته از آژانس و با سياسي‌كاري‌هاي اين نهاد آغاز شد.
 
جمهوري اسلامي ايران به درستي و براساس تجربه به آژانس بين‌المللي به عنوان نهادي مستقل اعتماد ندارد.
 
ایران نه مي‌تواند عملكرد سياسي شوراي حكام در گذشته و حال را فراموش كند و نه سفرها و رايزني‌هاي دايمي مديركل اين نهاد با مقام‌هاي رژيم اسراييل را كه حتي در مهم‌ترين معاهده اين آژانس هم عضويت ندارد!
 
در ميانه ۱۶ ماه مذاكره ميان ايران و ۴+۱ به شكل مستقيم و تهران و واشنگتن به شكل غيرمستقيم آژانس در اقدامي كاملا سياسي كه روند مذاكرات را هم تحت‌الشعاع قرار داد اقدام به صدور قطعنامه عليه فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران كرد.
 
طبيعي است كه جمهوري اسلامي ايران با درخواست براي حل و فصل اين موضوع از نبود اهرم فشار سياسي در آينده عليه خود مطمئن شود. 
 
پیش از این نیز جماران، دیگر پایگاه خبری حامی حسن روحانی از بهبود و ارتقای ملموس متن مذاکرات نسبت به دوران گذشته خبر داده بود اما با همه این اوصاف متن مذکور همچنان با توافقی که بتواند خواسته‌های ایران را برآورده کند، فاصله دارد.