هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 18 مرداد 1401 ساعت 10:59
سه شنبه 18 مرداد 1401 10:48 ساعت
2022-8-9 10:59:42
شناسه خبر : 359695
در نخستین ماه تابستان امسال، همانند ماه‌های گذشته روند صعودی صادرات غیرنفتی نسبت به دوره‌های قبل ادامه داشته است.
در نخستین ماه تابستان امسال، همانند ماه‌های گذشته روند صعودی صادرات غیرنفتی نسبت به دوره‌های قبل ادامه داشته است.
در نخستین ماه تابستان امسال، همانند ماه‌های گذشته روند صعودی صادرات غیرنفتی نسبت به دوره‌های قبل ادامه داشته است.
 
هرچند درتیرماه امسال، تراز تجاری کشور به نفع واردات بوده است، اما بررسی روند تجاری کشور در ماه‌های تیرسال‌های قبل نیز نشان می‌‌دهد به دلیل افت صادرات محصولات کشاورزی به واسطه فرا نرسیدن فصل برداشت برخی محصولات مهم و ارزآور، صادرات در این ماه به طور معمول با افت همراه می‌‌شود. با این حال ارزش صادرات و واردات در تیرماه امسال با رشد مواجه شده است. بر اساس اعلام گمرک، تجارت غیرنفتی کشور در چهار ماه نخست امسال به ۴۶ میلیون و ۸۱۵ هزار تن کالا به ارزش ۳۴ میلیارد و ۴۸۰ میلیون دلار رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۱۹درصدی داشته است. از کل میزان تجارت چهار ماه نخست امسال، سهم صادرات ۳۵ میلیون و ۶۵۶ هزار تن کالا به ارزش ۱۷ میلیارد و ۲۴۰ میلیون دلار بوده است که نسبت به چهار ماه نخست سال قبل با رشد ۲۲ درصدی در ارزش همراه بوده و واردات نیز با ارزش مشابه صادرات رشد ۱۷ درصدی را تجربه کرده است.
 
 
براساس اطلاعاتی که سیدروح الله لطیفی سخنگوی گمرک اعلام کرده است، در چهارمین ماه از سال جاری تجارت غیرنفتی کشور از لحاظ وزن به نزدیک  ۱۱ میلیون تن و از نظر ارزشی به حدود ۹ میلیارد دلار رسیده که نسبت به مدت مشابه با رشد ۱۹ درصدی همراه بوده است. طبق این آمارها، در ۳۱ روز ماه تیر، ۱۰ میلیون و ۹۹۷ هزار تن کالا به ارزش ۸ میلیارد و ۹۴۷ میلیون دلار بین ایران و سایر کشورها تبادل شد که با وجود کاهش ۸ درصدی در وزن، از لحاظ ارزش ۱۹ درصد افزایش داشته است. این درحالی است که در تیرماه سال گذشته ارزش تجارت خارجی کشورمان ۷ میلیارد و ۵۱۸ میلیون دلار بود.
 
 
صادرات در اوج چهارساله
در تیرماه امسال، صادرات غیرنفتی کشور در این مدت یکماهه، ۷ میلیون و ۹۹۲ هزار تن کالای ایرانی به ارزش ۴ میلیارد و ۱۷۱ میلیون دلار بوده که نسبت به تیرماه ۱۴۰۰ دو درصد در وزن و ۲۴ درصد در ارزش افزایش داشته است.
مقایسه ارزش صادرات در تیرماه امسال با سال‌های قبل حاکی از رکوردشکنی درسال جاری است. در تیرماه سال ۱۳۹۸ ارزش صادرات غیرنفتی کشور ۳ میلیارد و ۱۵۲ میلیون دلار بوده که این رقم در تیرماه سال ۱۳۹۹ به ۲ میلیارد و ۳۴۹ میلیون دلار کاهش یافته است. در چهارمین ماه سال گذشته نیز ارزش صادرات غیرنفتی ایران به ۳ میلیارد و ۳۶۳ میلیون دلار رسیده است. بدین ترتیب صادرات ۴ میلیارد و ۱۷۱ میلیون دلاری تیر امسال با فاصله زیادی نسبت به ماه مشابه سال‌های قبل ایستاده است.
 
 
افت و خیز  واردات
در تیرماه امسال۳ میلیون و ۵ هزار تن کالا که عمدتاً کالاهای اساسی و نهاده‌های تولید و دارو بودند به ارزش ۴ میلیارد و ۷۷۶ میلیون دلار از گمرکات کشور ترخیص و وارد زنجیره تأمین، تولید و توزیع شد که نسبت به مدت مشابه از لحاظ وزنی ۲۶ درصد کاهش، اما از لحاظ ارزش با ۱۵ درصد افزایش همراه بوده است. آمارها نشان می‌‌دهد که در تیرماه سال‌های ۱۳۹۸ تا سال جاری افت و خیز زیادی دربخش واردات وجود داشته است. برهمین اساس در تیر ۱۳۹۸ ارزش واردات کشور ۴ میلیارد و ۷ میلیون دلار بوده است که در سال بعد یعنی ۱۳۹۹ این رقم به ۳ میلیارد و ۳۰۲ میلیون دلار کاهش یافته است. همچنین ارزش کالاهای وارداتی به کشور در تیرماه ۱۴۰۰ نیز به ۴ میلیارد و ۱۵۳ میلیون دلار رسیده است. همان گونه که اشاره شد در تیر امسال ارزش واردات ۴ میلیارد و ۷۷۶ میلیون دلار بوده که از سال‌های قبل بیشتر است. با توجه به اینکه اکثر کالاهای وارداتی کشور مواد اولیه تولید و کالاهای اساسی و نهاده‌هاست، رشد واردات و ترخیص کالا به تقویت و رشد زنجیره‌های تولید و تأمین نیازهای ضروری مردم منجر می‌‌شود و به همین دلیل، رشد واردات در شرایط فعلی اقتصاد جهانی که قیمت کالاها مدام در حال افزایش است، موضوعی مثبت محسوب می‌‌شود.
 
 
پنج مقصد صادراتی تیر
بررسی واردکنندگان عمده کالاهای ایرانی در تیرماه امسال نشان می‌‌دهد که چین با خرید یک میلیارد و ۴۰۳ میلیون دلار کالا در رتبه نخست ایستاده است. پس از آن امارات با ۶۱۹ میلیون دلار، عراق با ۵۷۴ میلیون دلار، ترکیه با ۳۲۳ میلیون دلار و هند با خرید ۱۴۳ میلیون دلار کالا از ایران به ترتیب ۴ مقصد اول صادرات کالاهای ایرانی در تیرماه بوده‌اند.
مهم‌ترین تأمین کنندگان کالای ایران
درخصوص ۵ کشور اول  فروش کالا به ایران در چهارمین ماه سال جاری نیز، امارات با فروش یک میلیارد و ۴۴۹ میلیون دلار نخستین صادرکننده کالا به ایران بوده است. پس از آن چین با یک میلیارد و ۲۹۱ میلیون دلار در رتبه دوم،ترکیه با ۵۱۴ میلیون دلار در رتبه سوم و هند با ۳۴۷ میلیون دلار جایگاه چهارم را درتأمین کالای مورد نیاز ایران در اختیار دارند. از سوی دیگر روسیه با فروش ۲۰۵ میلیون دلار در رتبه پنجم مبدأ واردات به ایران قرار گرفته و در این ماه جایگزین آلمان شده است.
 
منبع: روزنامه ایران