هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 31 شهريور 1402
ساعت 06:09
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 12 مرداد 1401 ساعت 15:35
چهارشنبه 12 مرداد 1401 15:28 ساعت
2022-8-3 15:35:26
شناسه خبر : 359622
رییس پژوهشکده علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: سالانه شاهد مرگ ۴۲۰۰ نفر در کشور بر اثر پوکی استخوان و عوارض ناشی از آن هستیم.
به گزارش رجانیوز؛ رییس پژوهشکده علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: سالانه شاهد مرگ ۴۲۰۰ نفر در کشور بر اثر پوکی استخوان و عوارض ناشی از آن هستیم.
 
 افشین استوار روز چهارشنبه در نشست کارشناسان برنامه های عضلانی، اسکلتی دانشگاه های علوم پزشکی کشور با بیان این که سالانه ۱۷۰ هزار مورد شکستگی بر اثر پوکی استخوان در کشور رخ می دهد، گفت: از هر دو خانم و از هر چهار مرد بالای ۵۰ سال یک نفر شکستگی ناشی از پوکی استخوان را تجربه می کند که بیماری بسیار شدیدی تلقی می شود. 
 
وی افزود: ۲۰ تا ۵۰ درصد موارد از این شکستگی ها مربوط به شکستگی لگن است که باعث مرگ افراد می شود و ۸۰ درصد افرادی که لگن شان می شکند و زنده می مانند نیز به حالت اولیه بر نمی گردند و برای راه رفتن به عصا و کمک دیگران نیاز پیدا می کنند.
 
مدیرکل سابق دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه  ۱۶۰ زن و ۱۴۰ مرد از هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت کشور شکستگی لگن را تجربه می کنند، گفت: شکستگی لگن از بروز تمام سرطان های مختص بانوان یعنی سرطان های رحم، تخمدان و پستان در کشور بیشتر است. 
 
استوار تصریح کرد: این بیماری به اندازه اهمیتی که دارد توجه ها را به خود جلب نکرده در حالی که بار اقتصادی آن با سکته های قلبی و مغری برابری می کند. بار این بیماری در ایران سالانه ۷ هزار میلیارد تومان است.
 
رییس پژوهشکده علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: پوکی استخوان در دو سوم افراد با ریسک بالا به موقع تشخیص داده نمی شود و اولین علامت این بیماری در آنان با شکستگی ظاهر می شود.
 
وی تصریح کرد: درمان و داروهای این بیماری در دسترس است ولی برای ۷۰ درصد افراد درمان شروع نمی شود. در واقع ۸۷ درصد زنان درمان شان را ادامه نمی دهند. درمان بیماری طولانی است و باید حداقل سه سال زمان صرف آن کرد تا نتیجه مطلوب حاصل شود. 
 
استوار با بیان این که کیفیت خدمت به بیماران پوکی استخوان در کشور به دلیل ناآگاهی درمان گران و هزینه های درمان و مراقبت چالش جدی دارد، گفت: آگاهی کافی در جامعه نسبت به پوکی استخوان و تبعات آن وجود ندارد و تعداد دستگاه های سنجش تراکم استخوان در کشور کم است و ۵۰ درصد از همین تعداد نیز در تهران قرار دارد و دو سوم مراکز استان ها فاقد این دستگاه هستند.