هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 3 مهر 1401
ساعت 12:11
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 10 مرداد 1401 ساعت 13:23
دوشنبه 10 مرداد 1401 13:18 ساعت
2022-8-1 13:23:35
شناسه خبر : 359550

آتشدان چیست؟

میز آتشدان گازی  

جمع شدن دور آتش در فصل‌ های سرد سال بسیار لذت بخش می باشد وجود آتشدان باغی در فضای  باز مانند ویلا ها  و باغ ها این امکان را به افراد می‌ دهد تا بتوانند با روشن کردن آتش در آتشدان از دورهمی خود لذت ببرند. از طرف دیگر استفاده از آتشدان در مکان‌ های مختلف بسیار لاکچری و مدرن به نظر می‌ آید.  به همین دلیل از آتشدان در مکان‌ های گوناگون و مختلف برای زیباتر نشان دادن محیط استفاده می‌ کنند. ایرانی ها از جمله مردمانی می باشند که مدت های بسیار زیادی است که از آتش دانها استفاده می‌ کنند و آتشدانها در تاریخ ایران دارای تاریخچه ای بسیار شنیدنی و زیبا هستند. وجود آتشدانها  در فضا های خانه لذت دورهمی های خانوادگی را بیشتر کرده  و باعث زیباتر شدن فضای خانه نیز می شود. در حقیقت آتشدان ها  در لغت یعنی ظرف حمل آتش و آتشدان ها در تاریخ ما نیز وجود داشتند و در مکان‌ های گوناگون مورد استفاده قرار می‌ گرفتند.  اما امروزه آتشدانها به ظرف هایی گفته می‌ شوند که در آن ها آتش روشن می شود و آتشدانها در گذشته های دور و  در تاریخ کاربرد های بسیار بیشتری داشتند‌ ، اما امروزه برای تزیین محیط  های مختلف و فراهم کردن گرما استفاده می شود و  نام‌ های گوناگونی دارند. آتشدانها در جنس های مختلف تولید  می شده است و در قدیم در مراسم های مذهبی یا برای آشپزی و حتی در جنگ ها نیز استفاده می شده است. از آتشدانها میتوان به عنوان باربیکیو فلزی نیز استفاده کرد

خرید آتشدان هیزمی

کاربردهای آتشدان

در میان تمامی تجهیزات ویلایی و مبلمان فضای باز و بسیاری از محصولات وجود دارند که کاربرد مشخصی را دارا هستند و یکی از همین محصولات آتشدان است. آتشدان چندین کاربرد دارد و می تواند به صورت همزمان نیز استفاده شود.  چرا که اکثر آتشدان هایی که برای ویلا ها ساخته می شوند قابلیت استفاده به عنوان چندین محصول را دارا می باشد و علاوه بر اینکه تمام آتشدانهای ویلایی به صورت دوگانه سوز هستند لذا می توانید از زغال های آماده یا هیزوم ها برای استفاده از آنها استفاده کنید، همچنین می توانید با استفاده از سیلندر گاز و گاز شهری نیز این محصولات را مورد استفاده قرار دهید. در حقیقت کاربرد آتشدانها بسیار زیاد می باشد و کاربرد حقیقی آن ها تولید گرما و گرم کردن هوا است و در محیط های فضای باز استفاده می شوند. اما علاوه بر تولید گرما آتشدانها دارای کاربرد های مختلف دیگری نظیر استفاده به عنوان باربیکیو می‌ باشند. لذا افراد می توانند برای پخت انواع کباب ها و غذا بر روی آتشدانها از آن ها استفاده کنند. علاوه بر این موضوع برخی از آتشدانها دارای ظاهری مانند میز هستند و لذا افراد می توانند به عنوان میز ناهارخوری در تمام فصل های سال از این محصول جذاب استفاده کنند.

نحوه ساخت آتشدان

البته امروزه می توانید خود اقدام به ساخت وسایل مورد نیاز خود کنید و این گونه نمی باشد که حتماً باید آن محصول را خریداری کنید، چرا که می توانید با کمی خلاقیت و نوآوری و البته مهارت شخصاً محصولات مورد نیاز خود را برای استفاده خود با عزیزانتان بسازید. یکی از انواع وسیله های جذاب که خودتان می توانید آن را طراحی و اجرا کنید آتشدانها می باشند. همانطور که در قسمت بالا نیز اشاره کردیم آتشدان یک وسیله برای تولید گرما می باشد که کاربرد های دیگری نیز دارد. آتشدان هم به وسیله فلز هم به وسیله سیمان و آجر و سنگ نیز تولید می شود. اما ساخت آتشدان با استفاده از فلز کمی سخت است و نیاز به مهارت و تخصص و همچنین ابزار های مورد نیاز برای ساخت آتشدان های فلزی دارد، مانند ابزار های مورد نیاز برای جوشکاری فلزی برشکاری فلزات. اما شما می توانید با استفاده از وسایل مختلف و البته ساده مانند سیمان و آجر یک وسیله ی  جذاب بسازید. البته آسان ترین روش برای ساخت  آتشدان ها با استفاده از  همین آجر و سیمان است. البته می‌ توانید با استفاده از ابزار برش مخصوص آتشدانهای  سنگی بسازید. همچنین می توانید با استفاده از مصالح ساختمانی مانند سیمان و آجر آتشدانهای آجری بسازید و سپس آن را با استفاده از رنگ های گوناگون و مختلف تزیین کنید البته اگر می‌ خواهید آتشدانهای فلزی تولید کنید توجه داشته باشید که در ابتدا باید یک اسکلت فلزی بسازید. 

آتشدان باغی هیزمی

انواع مختلف آتشدان از نظر فضا

با محبوب شدن و شناخته شدن آتشدان باغی یا همان آتشدان هیزمی این محصول توانست با چهره های گوناگون و ظاهر مختلف وارد بازار شود و جزو پرطرفدار ترین المان های دکوری و البته کاربردی در بازار شود. هرچه محبوبیت آتشدان بیشتر شود لذا روز به‌ روز مدل ها و انواع گوناگونی از آتشدان نیز تولید می شود. به همین دلیل انواع مختلف آتشدانها از نظر فضا و شکل ظاهری تولید شده‌ اند. با افزایش مدل های گوناگون آتشدانها و همچنین مدرن شدن انواع آتشدانها دیگر ما شاهد ساختار های سنتی مانند استفاده در دودکش در طراحی آتشدان نمی باشیم و بسیاری از آتشدانها با استفاده از گاز طبیعی و برق یا اتانول و بدون دود تولید می شوند. تنوع آتشدانها بسیار زیاد می باشد و این وسایل در سایز های مختلف تولید شده اند. در حقیقت آنچه که در محیط های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد باید در عین با کیفیت بودن با کلیت فضا نیز هماهنگی خاصی داشته باشد. به عنوان مثال اگر می خواهید در یک مکان مانند روستا از آتشدانها استفاده کنید لذا لازم است طراحی آتشدانها جوری باشد که با تم روستا هماهنگی داشته باشد. و فرم آتشدانها از نظر هندسی و از نظر جنس بدنه با محیط مزبور سنخیت کامل داشته باشد. به همین دلیل انواع مختلف آتشدانها از نظر فضا تولید می شوند. به عنوان مثال جام های آتش دان از انواع آتشدانها به شمار می رود که بسیار زیبا هستند و در منزل استفاده می شوند،  اما نوع دیگری از آتشدانها  نیز وجود دارند که نام آن ها آتشدانهای گودالی می باشد،  این آتشدانها در ساختار کف زمین تعبیه می شود و جنس بدنی آنها نیز متفاوت است و به صورت مستطیلی یا به شکل ال یا نیم دایره یا یک دایره کامل وجود دارند. 

 

آتشدان هیزمی در چه فضاهایی استفاده می شود؟

آتشدانها در نوع هیزمی از جمله آتشدانهایی می باشد که طرفدار بسیار زیادی دارد و علاوه بر کاربرد اصلی آن یعنی گرما و بخشی از لحاظ دکوراسیون و زیبایی نیز بسیار مورد توجه قرار دارد. آتشدانهای هیزمی در زمان های قدیم نیز وجود داشته اند و امروزه استفاده از این آتشدانهای هیزمی  برای فضا های باز مانند حیاط خانه ها و ویلا ها و حتی بالکن و تراس یک ایده بسیار مناسب است. چرا که آتشدانهای هیزومی علاوه بر تولید گرما باعث زیباتر نشان دادن و آرامبخش نشان دادن محیط مزبور نیز می شوند. اما توجه داشته باشید که آتشدانهای هیزمی تفاوتی با شومینه ها دارند. استفاده از آتشدانهای هیزومی در فضا های باز مانند رستوران ها و کافه های فضا باز بسیار مناسب می باشد و باعث زیباتر نشان دادن و جلوه زیبای کافه و رستوران ها می شوند. البته استفاده از آتشدان هیزمی در فضای باز دارای اصول خاصی می باشد و باید طبق همین اصول از آنها استفاده کنید. لذا می توانید برای دورهمی های خود در فضای باز از این آتشدانها  آنها استفاده کنید. آتشدانهای هیزومی را  می توانید همراه خود به مناطق گوناگون در فضای باز ببرید و با استفاده از آن در فصول سرد سال مطلوبیت بالایی کسب کنید. البته می توانید این وسیله های منحصر به فرد یا در وسط آلاچیق یا در کنار استخر یا در مکان‌ های دیگر استفاده کنیم البته می‌ توانید از آتشدان برای پختن غذا استفاده کنید. 

 

مزایا آتشدان هیزمی

آتشدان هیزمی دارای مزایای مختلف مانند حمل و نقل بسیار راحت و جابجایی آسان می باشد. از مزیت های بسیار مورد توجه در مورد این آتشدان این است که ،  به راحتی و آسانی بدون هیچ گونه دغدغه‌ ای می توانید این آتشدان را جا به جا  کنید.  چرا  که وزن  سبک و قابل توجهی دارند. امکان انتقال و جابجایی این آتشدان به شما این امکان را می دهد تا بتوانید در برابر انواع شرایط آب و هوایی و محیط‌ های نامساعد از این وسیله ی منحصر به فرد مراقبت کنید. از دیگر مزیت های آتشدانهای هیزمی می‌ توان به نیاز نداشتن این آتشدان به نصب دودکش اشاره کرد. لذا عدم نصب دودکش در آتشدانهای هیزومی باعث می‌ شود تا این محصولات در فضا های باز  عملکرد بهتری داشته باشند و همچنین نصب آنها نیز راحت تر است. از دیگر مزایای آتشدانهای هیزمی می‌ توان به این اشاره کرد که این آتشدانها دارای انواع مختلفی از لحاظ شکل ظاهری هستند،  لذا افراد می‌ توانند با توجه به نوع بودجه و سلیقه خود انواع آتشدانهای هیزمی را خریداری کنند. البته مزایای دیگری نظیر کاربردی بودن را نیز دارا می باشد چرا که باعث گرم کردن محیط اطراف می شوند و افراد می‌ توانند بر روی این آتشدانها  غذا درست کنند یا به عنوان یک منبع نور از آن استفاده کنند همچنین می‌ تواند برای زیباسازی حیاط و منزل خود آتشدانهای هیزمی را خریداری کنند.