هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 29 مرداد 1401
ساعت 01:58
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 6 مرداد 1401 ساعت 13:00
پنجشنبه 6 مرداد 1401 12:54 ساعت
2022-7-28 13:00:51
شناسه خبر : 359443
وزیر راه و شهرسازی از برگزاری جلسه‌ای با رئیس‌جمهور در هفته آینده برای برداشته شدن مانع اعطای تسهیلات ساخت مسکن روستایی با نرخ سود یارانه‌ای خبر داد.
وزیر راه و شهرسازی از برگزاری جلسه‌ای با رئیس‌جمهور در هفته آینده برای برداشته شدن مانع اعطای تسهیلات ساخت مسکن روستایی با نرخ سود یارانه‌ای خبر داد.
 
رستم قاسمی در حاشیه جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص آخرین وضعیت نهضت ملی مسکن اظهار کرد: در این جلسه آخرین وضعیت نهضت ملی مسکن بررسی شد و اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس متفق‌القول از اجرای قانون جهش تولید مسکن که مصوبه مجلس است، حمایت کردند.
وی افزود: برای رفع مشکلات و موانع نهضت ملی مسکن مذاکراتی در ۳ ساعت با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس داشتیم و موضوعات مورد بررسی قرار گرفت. همچنین در خصوص راه‌اندازی صندوق توسعه مسکن بحث‌هایی صورت گرفت و قرار شد راهکارهای تخصیص خط اعتباری مسکن مهر و اقساط بازگشتی آن به صندوق ملی مسکن و همچنین اجرای تبصره‌های ۱۴ و ۱۸ قانون بودجه مبنی بر فروش اموال وزارت راه و شهرسازی برای تجهیز صندوق ملی مسکن اندیشیده شود.
 
 
وزیر راه و شهرسازی در زمینه ساخت مسکن روستایی گفت: ۸۰۰ هزار واحد از ۴ میلیون واحد دولت سیزدهم به مسکن روستایی اختصاص دارد که ساخت ۲۰۰ هزار واحد آن آغاز شده است.
قاسمی ادامه داد: اخیراً مشکلاتی در خصوص نرخ سود تسهیلات ساخت مسکن روستایی داشتیم که امیدواریم در نشستی که هفته آینده با رئیس‌جمهور داریم این مانع برطرف شود.
آبان‌ماه سال گذشته، با دستور رئیس‌جمهور، وام نوسازی مسکن روستایی از ۱۰۰ به ۲۰۰ میلیون تومان افزایش یافت. سود این تسهیلات ۱۸ درصد است اما دولت مصوب کرده است ۱۳ درصد آن یارانه‌ای و روستاییان فقط ۵ درصد آن را پرداخت کنند.
 
 
در حالی قرار بود پرداخت وام ۲۰۰ میلیونی مسکن روستایی از اول تیر آغاز شود که رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: پرداخت این وام اگر از محل بدهی دولت به بانک‌ها تأمین شود، باعث افزایش پایه پولی و تورم می‌شود. مسعود میرکاظمی در خصوص دلایل تأخیر در پرداخت وام ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی، اظهار کرد:‌ این وام، بار مالی سنگینی را به همراه خواهد داشت؛ پرداخت این وام از دو راه میسر است؛ یکی اینکه به بانک‌ها بنویسیم که این وام جزو بدهی دولت به بانک‌ها باشد که پایه پولی را بالا می‌برد و تورم وحشتناکی را به همراه دارد. راه دیگر این است که اجازه بدهیم از صندوق مسکن که در قانون دیده شده، مابه‌التفاوت سود وام ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون تومانی پرداخت شود، چون وام ۱۰۰ میلیونی ابلاغ شده است.
اکنون به نظر می‌رسد با هماهنگی سازمان برنامه و بودجه از ابتدای تیر، دستورالعمل پرداخت وام ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی به بانک‌ها ابلاغ می‌شود.
 
نوسازی مسکن‌های روستایی تا ۱۴۱۰
در خصوص پرداخت تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی نوسازی مسکن روستایی همچنین، معاون امور بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: طبق برنامه بنیاد مسکن مقرر است تا سال ۱۴۱۰ تمامی واحد‌های مسکونی روستایی و شهری کوچک مقاوم‌سازی شوند.
مجید جودی گفت: با موافقت دولت و تأکید‌ها و پیگیری‌های رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مقرر شده است تا تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی به واحد‌های مسکونی روستایی تخصیص یابد تا با کمک بنیاد مسکن، مالکان واحد‌های روستایی بتوانند اقدام به مقاوم‌سازی و بهسازی واحد‌های مسکونی خود کنند.
وی اضافه کرد: طبق برنامه بنیاد مسکن مقرر است تا سال ۱۴۱۰ تمامی واحد‌های مسکونی روستایی و شهری کوچک مقاوم‌سازی شوند تا در مواقع بروز حوادث طبیعی، آمادگی کامل برای مقابله با بحران وجود داشته باشد.
معاون امور بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در خصوص آمادگی بنیاد مسکن برای سیلاب در آخر هفته که در استان‌های جنوبی بویژه سیستان و بلوچستان پیش‌بینی شده است، اعلام کرد: در حال حاضر ۵۰ درصد واحد‌های مسکونی روستایی و شهری کوچک در سیستان و بلوچستان مقاوم‌سازی شده‌اند و در خصوص این تعداد از واحد‌های مقاوم‌سازی شده نگرانی وجود ندارد.
وی تصریح کرد: با توجه به تجربه ساخت و ساز در مناطقی که احتمال سیلاب وجود دارد و همچنین با توجه به اینکه در سال‌های گذشته نیز این مشکلات وجود داشت عموماً ساخت‌وساز‌های جدید به گونه‌ای است که تمامی پایه‌های ساختمان‌ها با کرسی‌های بالا احداث می‌شود تا در معرض سیلاب قرار نگیرد و حتی دچار آبگرفتگی نیز نشود.
 
منبع: روزنامه ایران