01/5/3 - 20:41 1970-1-1 03:30:00
شناسه خبر : 359398
منابع خبری عراق گزارش دادند که کمیته شیعیان موسوم به چارچوب هماهنگی، بر سر نامزدی محمد شیاع السودانی برای نخست‌وزیری به توافق رسیده‌اند.
منابع خبری عراق گزارش دادند که کمیته شیعیان موسوم به چارچوب هماهنگی، بر سر نامزدی محمد شیاع السودانی برای نخست‌وزیری به توافق رسیده‌اند.
 
به گزارش رجانیوز، منابع خبری عراقی تأکید کردند که کمیته شیعیان موسوم به «الاطار التنسیقی» (چارچوب هماهنگی) بعد از ظهر امروز دوشنبه (سوم مرداد ماه) نشستی در منزل هادی العامری رئیس ائتلاف الفتح برگزار کردند.
 
پایگاه خبری بغداد الیوم به نقل از یک منبع آگاه حاضر در چارچوب هماهنگی گزارش داد که این کمیته، با اجماع اعضا، بر سر تصدی منصب نخست وزیری محمد شیاع السودانی به توافق رسیده‌اند.
 
این منبع گفت که همه اعضای چارچوب هماهنگی به السودانی رأی داده‌اند.
 
«احمد الاسدی» رئیس فراکسیون پارلمانی «سند» هم با انتشار توئیتی، خبر داد که مسئله نخست وزیری حل شده است. یک منبع در دفتر الاسدی گفت که منظور وی، قطعی شدن نامزدی السودانی برای نخست وزیری است.
 
این در حالی است که شبکه خبری السومریه هم به نقل از «فاضل الفتلاوی» نماینده ائتلاف الفتح گزارش داد که چارچوب هماهنگی، بر سر نخست وزیری السودانی به توافق رسیده‌اند.
 
الفتلاوی گفت که این مسئله نهایی شد و پس از آن صورت گرفت که «قاسم الاعرجی» مشاور امنیت ملی عراق، از نامزدی برای نخست وزیری کناره‌گیری کرد.
 
وی تأکید کرد، السودانی به چارچوب هماهنگی و نمایندگان مستقل نزدیک است و «امیدواریم که کردها نیز بر سر نامزد خود برای ریاست جمهوری به توافق برسند».
 
این در حالی است که چندی پیش نمایندگان فراکسیون الصدر استعفا کردند و نمایندگان دیگری، جایگزین فراکسیون صدر شدند.
 
 جریان صدر عراق طی انتخابات اخیر، موفق شد با کسب ۷۳ کرسی از اصل ۳۲۹ کرسی پارلمانی در صدر قرار گیرد و پس از آن، ائتلاف سنی تقدم با ۳۷ کرسی و ائتلاف دولة القانون با ۳۳ کرسی، حزب دموکرات کردستان عراق با ۳۱ کرسی، ائتلاف کردستان و ائتلاف الفتح به رهبری هادی العامری با ۱۷ کرسی در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند.