هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 29 مرداد 1401
ساعت 02:12
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 7 تير 1401 ساعت 15:45
سه شنبه 7 تير 1401 15:27 ساعت
2022-6-28 15:45:55
شناسه خبر : 358703
مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری با بررسی طرح مجلس شورای اسلامی درباره بانکداری جمهوری اسلامی، بر ضرورت اصلاح قانون بانکداری و ساختار و سیاست‌های پولی بانک مرکزی با هدف حذف ربا و ممنوعیت خلق پول از هیچ، ایجاد سامانه یکپارچه اطلاعات نظام سپرده‌گذاری و رتبه‌بندی بانک‌ها در کشور تأکید کرد.
به گزارش  رجانیوز؛ مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری با بررسی طرح مجلس شورای اسلامی درباره بانکداری جمهوری اسلامی، بر ضرورت اصلاح قانون بانکداری و ساختار و سیاست‌های پولی بانک مرکزی با هدف حذف ربا و ممنوعیت خلق پول از هیچ، ایجاد سامانه یکپارچه اطلاعات نظام سپرده‌گذاری و رتبه‌بندی بانک‌ها در کشور تأکید کرد.
 
 در نشست هم‌اندیشی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری و جمعی از نمایندگان مجلس و کارشناسان اقتصاد اسلامی در حوزه بانکی و پولی که عصر روز دوشنبه ششم تیر ماه برگزار شد، طرح دو شوری مجلس در خصوص بانکداری جمهوری اسلامی ایران مورد بررسی قرار گرفت.
 
در ابتدای این نشست که توسط کارگروه پول و بانک معاونت اقتصادی مرکز بررسی‌های استراتژیک و با هدف بررسی مسئولیت، اهداف، ساختار و وظایف بانک مرکزی برگزار شد، نمایندگان حاضر در جلسه گزارشی از فرایند تدوین و تصویب کلیات طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران در صحن مجلس ارائه کردند و در ادامه ضرورت اصلاح قانون بانکداری، لزوم حذف ربا و ممنوعیت خلق پول از هیچ به‌ویژه توسط بانک‌های خصوصی، لزوم اصلاح همزمان ساختار و سیاست‌های پولی بانک مرکزی و نظام بانکداری، استقرار سامانه یکپارچه اطلاعات نظام سپرده‌گذاری کشور، اشکالات استقلال بانک مرکزی و لزوم رتبه‌بندی نظام بانکی مورد بحث و بررسی و تأکید قرار گرفت.
 
همچنین حاضران در جلسه ضمن تبیین اشکالات اساسی و ساختاری طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران و ابتنای آن بر بدهی و خلق پول، دیدگاه‌های خود را در این زمینه مطرح کردند.
 
در این جلسه علی‌اکبر کریمی، مهدی عسگری، روح‌الله ایزدخواه، حسین میرزایی، محمدتقی نقدعلی و محسن زنگنه از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، مسائل و ابهامات موجود در طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران را با اساتید مؤسسه امام خمینی (ره) و دانشگاه‌های علامه طباطبایی و قم و همچنین صاحبنظران اقتصاد اسلامی در حوزه پولی و بانکی در میان گذاشتند.