هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 20 بهمن 1401
ساعت 07:22
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 6 تير 1401 ساعت 14:50
دوشنبه 6 تير 1401 14:44 ساعت
2022-6-27 14:50:34
شناسه خبر : 358670
انتقال برند بین الملل به این معناست که می توانید برند مورد نظرتان را در کشورهایی که عضو کنوانسیون مادرید هستند ثبت کنید البته انتقال برند دارای هزینه های قانونی است.

  ثبت و3 انتقال برند بین الملل از طریق دفاتر مالکیت معنوی کشورهایی که عضو این سیستم هستند انجام می گیرد. در واقع انتقال برند بین الملل بین آثار و علائم مثبتی دارد به عنوان مثال در کشورهای متعهد از علامت و برند حمایت می شود. به علاوه مالک برند می تواند نسبت به تمامی یا قسمتی از حقوق مالکیت برند خود حقی داشته باشد. هنگامی که مالک علامت تمامی حقوق مالکیت علامت و برند خود را انتقال می دهد به این معنی است که مالک علامت تمامی حقوق خود را به غیر واگذار کرده و رابطه حقوقی خود را با برند به طور کلی ساقط می کند و منتقل الیه از هر لحاظ جانشین مالک قبلی بوده و از حقوق و مزایای آن استفاده می کند. البته منتقل الیه می تواند تمام یا قسمتی از حق خود را به دیگری واگذار کند.

مراحل انتقال برند بین الملل

نکاتی در مورد انتقال نام تجاری بین المللی

در انتقال برند بین الملل  باید چندین مسئله را مد نظر قرار دهید به عنوان مثال شخصی که هیچ حقی در تشکیل پرونده برای برند و علامت بین المللی ندارد نمی تواند  اقدام به انتقال برند بین الملل کند. به علاوه  باید  بتوان انتقال برند و علائم تجاری را در دفاتر ثبت بین الملل ثبت کرد. در صورتی که هرگونه خلافی  صورت گیرد اداره کشور متبوع مالک پیشین می تواند دارای حق درخواست ابطال علامت ثبت باشد. مراحل ثبت برند بسیار مهم بوده و باید طبق قانون انجام گیرد. کشور متبوع مالک جدید نیز باید نسبت به این موضوع یعنی انتقال برند اعلام موافقت کند. در واقع با رعایت این چند شرط می توانید اقدام به انتقال برند کنید. انتقال برند باید مورد پذیرش کشورهای مربوطه قرار گیرد. 

 

آشنایی با مرحله های  ثبت بین المللی برند

برای ثبت بین المللی برند باید اقدامات زیر به ترتیب انجام شوند.

  1. دریافت اطلاعات مربوط به ثبت و فرم تقاضا و محاسبه هزینه از طریق آدرس MADRID SYSTEM / WIPO.INT
  2. تهیه یک برگ نامه درخواست ثبت برند بین المللی با عنوان اداره ثبت علائم تجاری با درج اسامی کشورهای مورد نظر
  3. مدارک لازم برای انتقال برند بین الملل باید دقیقا با ثبت داخلی مطابقت داشته باشد و تصویر مدارک ثبت برند در داخل کشور می بایست ضمیمه باشد.
  4. ارائه یک معرفی نامه بر روی سربرگ شرکت یا وکالتنامه رسمی وکیل برای اشخاص حقوقی
  5. مراجعه مالک برند یا وکیل ایشان با ارائه وکالتنامه رسمی برای اشخاص حقیقی
  6. تکمیل یکی از سه فرم MM3, MM2, MM1، از سایت WIPO با توجه به تقاضای ثبت در کشورهای عضو موافقتنامه، پروتکل یا هر دو، در سه نسخه
  7. پرداخت هزینه ثبت از طریق تکمیل فرم برآورد هزینه موجود در سایت WIPO

 

مراحل انتقال برند بین الملل

 یکی از مراحل انتقال برند بین الملل مراجعه به دفاتر اسناد رسمی است.  برای آغاز فرآیند انتقال برند بین الملل باید به یکی از دفاتر اسناد رسمی کشور مراجعه کنید. یکی دیگر از مراحل ثبت برند استعلام سابقه ثبت علامت تجاری است و این کار توسط دفتر اسناد رسمی انجام می گیرد. دفتر اسناد رسمی از اداره مالکیت صنعتی اقدام به استعلام سابقه ثبت علامت تجاری می کند.  از دیگر مراحل انتقال برند می توان به تنظیم و امضای سند صلح  اشاره کرد.  این کار در دفاتر اسناد رسمی انجام می گیرد. یکی از مهمترین مراحل انتقال برند بین الملل تقدیم درخواست کتبی انتقال علامت ثبت شده است که باید همراه با ضمایم مانند سند صلح ارائه شود در واقع در این قسمت از  مراحل انتقال برند بین الملل  باید درخواست کتبی به اداره ثبت علائم تجاری تقدیم شود.  انتشار آگهی انتقال برند در روزنامه رسمی از دیگر مراحل انتقال برند است. 

جلسه امضا تفاهم نامه برای نقل و انتقال برند بین الملل

شرایط انتقال برند چیست؟

شاید این سوال پیش آید که انتقال برند بین الملل چیست؟ در حقیقت معنای انتقال برند بین الملل یعنی خرید و فروش برند و علامت تجاری است که توسط مالک ثبت شده است و می‌ تواند با استفاده از روش های گوناگون انجام گیرد. به عنوان مثال یکی از روش های انتقال برند  انتقال به روش قهری یا غیر ارادی است. روش قهری به معنی فوت مالک بوده و نقل و انتقال برند بین الملل به صورت آزادانه و ارادی انجام می‌ گیرد.  فردی که دارای یک برند و علامت تجاری است می تواند برند و علامت تجاری خود را به شخص ثالث واگذار کند یا اینکه می تواند اجازه استفاده و بهره مندی از مزایای برند خود را به شخص ثالث بدهد. لذا در جواب انتقال برند بین الملل چیست ، می توانیم بگوییم که نقل و انتقال برند بین الملل به این معنی است که شخص ثالث به صورت ارادی و غیرارادی می توانند از مزایای برند و علامت تجاری شخص دیگری به صورت قانونی استفاده کند. البته توجه داشته باشید که اجازه نامه و سند انتقال برند باید به صورت کامل رسمی صادر شده  و در مرجع ثبت انتقال علامت تجاری ثبت شود. 

 

تبصره های مهم در انتقال برند

یکی از تبصره ها در انتقال برند بین الملل این است که انتقال نام تجاری یک شرکت باید در دفتر متمم با شماره اصلی  ثبت شده و  دفتر مربوط به نقل و انتقال برند در عقد قرارداد نیز ذکر شده باشد.هنگام انتقال یک علامت تجاری هنگامی که بخشی از کالا در هنگام انتقال جزئی به شخص دیگری واگذار شود به هیچ عنوان تاریخ اعتبار کالاهای جزئی نباید بیشتر از تاریخ اعتبار اصلی نام تجاری باشد.  تبصره چهارم نیز مربوط به مالک برند تجاری است. اگر مالک اصلی برند اقدام به تمدید اعتبار برند در زمان اتمام قرارداد نکند برای تمدید اعتبار برندی که قسمتی از آن منتقل شده است هیچگونه مانعی وجود نخواهد داشت.

 

مدارک مورد نیاز برای انتقال نام تجاری 

مدارک لازم برای انتقال برند بین الملل برای انتقال برند بین المللی  را در ادامه نام می‌ بریم.  برای انتقال برند بین الملل در ایران به مدارک ثبت برند مانند آگهی تقاضا و آگهی رسمی و گواهینامه ثبت برند نیاز دارید و این مدارک باید در هنگام عقد قرارداد حاضر باشند. همچنین  وجود کارت ملی و شناسنامه مالک اصلی و کارت ملی و شناسنامه خریدار و سایر مدارک دلالت کننده بر فعالیت‌ های برند حائز اهمیت هستند. علاوه بر این مدارک برای  انتقال برند بین الملل در ایران به صلح نامه نیاز دارید که در دفاتر اسناد رسمی بعد از توافق برای استعلام نقل و انتقال برند تنظیم می شود. توجه داشته باشید که این صلح نامه باید دارای تاریخ رسمی ایران باشد. مدارک نمایندگان قانونی و فاکتورهای مربوط به پرداخت هزینه ها نیز ضرورت دارد. در صورتی که انتقال برند به صورت قهری باشد باید تمامی مدارک لازم برای انتقال قهری موجود باشد. 

بررسی هزینه انتقال برند بین الملل در ایران

شرط های اساسی در انتقال برند

در انتقال برند بین الملل یک سری شروط مهم وجود دارند. به عنوان مثال عدم تغییر  نوع کالا بعد از انتقال برند یکی از شروط اساسی و مهم به شمار می‌ رود.  دقت کنید که  در صورت عدم رعایت این شرط انتقال برند انجام نمی گیرد. هنگامی که علامت و برند تجاری شما در مورد کالاهایی نظیر کالاهای الکترونیکی یا سایر وسایل باشد فرد خریدار نمی تواند بعد از انتقال برند کالاهای تولیدی و وارداتی را به دلخواه خود تغییر دهد. توجه داشته باشید که فرد خریدار باید در همان زمینه ای فعالیت کند که مالک اصلی فعالیت می کند. به عبارت دیگر باید ادامه دهنده فعالیت های برند اصلی باشد.  هنگامی می تواند کالاهای دیگری را وارد کند که بتواند برند خریداری شده را توسعه دهد.

برند اکسین یکی از برندهای موفق و معتبر در این زمینه است که می‌ تواند شما را در این زمینه راهنمایی کند. برند اکسین در این زمینه موفقیت های چشمگیری کسب کرده است؛ لذا این برند دارای سابقه درخشانی بوده و نمونه کارهای موفقی دارد. اگر در این حوزه با مشکلات و سوالات زیادی مواجه هستید می توانید از این برند کمک گرفته و مشکلات خود به نحو چشمگیری حل کنید. این برند مشاوره های مختلفی در این زمینه ارائه داده است که بی شک کمک کننده شما در حل مشکلاتتان می باشد.