هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 29 مرداد 1401
ساعت 00:57
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 5 تير 1401 ساعت 11:15
يكشنبه 5 تير 1401 10:55 ساعت
2022-6-26 11:15:16
شناسه خبر : 358633
آن‌طور که فعالان صنعت دام می‌گویند از ابتدای سال تاکنون با توجه به مازاد عرضه گوشت گوسفندی در کشور روند کاهش قیمت این محصول ادامه دارد، حال با توجه به فراررسیدن فصل تابستان میزان عرضه این محصول در کشور بشدت زیاد شده است که همین امر کاهش قیمت گوشت قرمز را به بار آورده است.
آن‌طور که فعالان صنعت دام می‌گویند از ابتدای سال تاکنون با توجه به مازاد عرضه گوشت گوسفندی در کشور روند کاهش قیمت این محصول ادامه دارد، حال با توجه به فراررسیدن فصل تابستان میزان عرضه این محصول در کشور بشدت زیاد شده است که همین امر کاهش قیمت گوشت قرمز را به بار آورده است.
 
۷۰ درصد از گوشت قرمز گوسفندی از دامداری‌های روستایی و ۲۴ درصد آن از دامداری‌های عشایری تأمین می‌شود و تنها یک درصد از این کالای اساسی از دامداری‌های صنعتی تأمین می‌شود به همین دلیل قیمت گوشت قرمز گوسفندی در کشورمان تابعی از تأمین نهاده‌های دامی وارداتی نیست. با این حال خشکسالی و کمبود علوفه در استان‌های غربی و جنوبی کشورمان از جمله خوزستان، فارس، ایلام، لرستان و حتی سمنان و خراسان رضوی سبب شده میزان عرضه گوشت قرمز در کشورمان با افزایش محسوسی روبه‌رو شود به طوری که هم اکنون اعلام شده بیش از ۵ میلیون رأس دام مازاد در این استان‌ها وجود دارد. طبق آمار اعلامی اتحادیه و تشکل‌های تولیدی صنعت دام سالانه یک میلیون تن گوشت قرمز مورد نیاز کشور است که طی سال‌های قبل ۸۰۰ تا ۸۵۰ هزار تن از طریق تولید داخل و مابقی واردات تأمین می‌شد که با افزایش بهره‌وری و تولید در داخل دیگر نیازی به واردات نداریم.
 
 
قیمت گوشت قرمز در بازار
براساس مشاهدات میدانی از برخی خرده‌فروشی‌های سطح شهر تهران قیمت هر کیلو شقه بره ماده گوسفندی ۱۴۵ هزار تومان، شقه بدون دنبه گوسفندی نر ۱۷۰ هزار تومان، سردست و گردن گوسفندی ۱۷۰ هزار تومان، قلوگاه گوسفندی ۱۴۰ هزار تومان و ران گوسفندی ۱۸۰هزار تومان به فروش می‌رسد.
 
 
قیمت دام زنده ۱۰ هزار تومان کاهش یافته است
افشین صدردادرس، مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک نیز در گفت‌و‌گو با «ایران» اظهار کرد: از ابتدای سال تاکنون قیمت دام سبک حدود ۱۰ هزار تومان کاهش یافته است و هم اکنون از ۷۳ هزار تومان قبل از عید به ۶۳ هزار تومان رسیده است. وی با بیان اینکه روزانه ۶۰ تن گوشت منجمد در پایتخت توزیع می‌شود، افزود: با توجه به شروع فصل تابستان در برخی از استان‌های کشور با خشکسالی روبه‌رو هستیم که این امر دامداران را با مشکل تأمین علوفه در مراتع روبه‌رو کرده است، از طرف دیگر عرضه دام در کشور افزایش یافته است به طوری که بره‌های موجود در گله‌ها دوران شیرخوارگی خود را به پایان رسانده‌اند و آماده عرضه به بازار هستند. مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک تصریح کرد: نرخ کنونی هر کیلو بره نر ۶۵ تا ۷۰ هزارتومان و میش ۲۵ تا ۳۰ هزارتومان است که براین اساس باید هر کیلو گوشت حداکثر ۱۵۰ هزار تومان در بازار توزیع شود و هر نرخی بالاتر از این میزان گرانفروشی محسوب می‌شود.
 
 
کاهش محسوس قیمت گوشت قرمز
علی اصغر ملکی، رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی از کاهش ۳۰ هزار تومانی قیمت گوشت گوسفندی در یک ماه اخیر خبر داد و گفت: گوشت قرمز بیشتر از هر کالای دیگری روند کاهش قیمت را تجربه کرده است.
وی اضافه کرد: قیمت هر کیلوگرم شقه بره ماده گوسفندی بین ۱۴۰ تا ۱۵۰ هزار تومان است. ملکی ادامه داد: همچنین قیمت هر کیلوگرم شقه بدون دنبه گوسفندی نر بین ۱۷۰ تا ۱۷۵ هزار تومان است.
وی درباره اینکه پیش‌بینی می‌کنید در روزهای آینده چه اتفاقاتی برای بازار گوشت رخ دهد، گفت: قابل پیش‌بینی نیست که چه اتفاقی خواهد افتاد. با توجه به گرمایش هوا و شرایط حاکم بر بازار فعلاً همه چیز در راستای کاهش قیمت هاست.
 
 
خرید دام مازاد دامداران و صادرات آن از طریق شرکت پشتیبانی امور دام
پیش از این، ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی در حاشیه سفر رئیس‌جمهور به استان خراسان شمالی گفته بود: ریاست جمهوری در بحث تأمین پروتئین و حمایت از تولید داخلی گوشت قرمز، دستور خرید حمایتی، تضمینی، توافقی و تهاتری را دادند که از روزهای آینده توسط شرکت پشتیبانی امور دام کشور، دستگاه‌های حاکمیتی و بخش خصوصی انجام خواهد شد.
ساداتی‌نژاد گفت: هدف از خرید این دام‌ها، فروش، ذخیره‌سازی و صادرات است تا از دامداران حمایت شود.