هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 29 مرداد 1401
ساعت 02:06
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 4 تير 1401 ساعت 18:05
شنبه 4 تير 1401 17:47 ساعت
2022-6-25 18:05:22
شناسه خبر : 358631
سخنگوی وزارت برق عراق با ادعای اینکه این کشور بدهی‌های معوقه خود به ایران را از بابت خرید گاز «کاملا» پرداخت کرده، از تهران خواست میزان گاز صادراتی خود به عراق را به میزان توافق شده افزایش دهد.
سخنگوی وزارت برق عراق با ادعای اینکه این کشور بدهی‌های معوقه خود به ایران را از بابت خرید گاز «کاملا» پرداخت کرده، از تهران خواست میزان گاز صادراتی خود به عراق را به میزان توافق شده افزایش دهد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، وزارت برق عراق ضمن اعلام پرداخت کامل بدهی معوقه خود به ایران، تأکید کرد که میزان صادرات گاز ایران به عراق هنوز کمتر از میزان توافق شده است.
 
بر اساس گزارش خبرگزاری «واع» عراق، «احمد موسی» سخنگوی وزارت برق عراق، در مصاحبه‌ای گفت که تولید برق در عراق هم‌اکنون روزانه حدود ۲۰ هزار مگاوات است و این مقدار با حجم مصرف روزانه فاصله دارد.
 
او گفت که عراق منتظر افزایش گاز ارسالی از ایران به منظور افزایش نسبی تولید برق است. سخنگوی وزارت برق عراق گفته که بغداد همه بدهی‌های معوقه خود بابت خرید گاز از ایران را پرداخت کرده است.
 
 وی اعلام کرده که به ۵۰-۵۵ میلیون متر مکعب گاز در روز نیاز دارد. سخنگوی وزارت برق عراق افزود که حجم گازی که از ایران وارد می‌شود هم‌اکنون حدود ۴۰ میلیون متر مکعب است و با افزایش این مقدار می‌توان تولید برق عراق را به ۲۴ هزار مگاوات در روز رساند.
 
موسی تأکید کرد که توافق عراق و ایران صادرات روزانه دست‌کم ۵۰ هزار مگاوات است و تماس ها با طرف ایرانی برای رسیدن به این مقدار جریان دارد.
 
بنا به اظهارات مقامات عراق، این کشور در اوج مصرف به حداقل ۳۰ هزار مگاوات برق نیاز دارد. سابقه گسترده فساد و سوءمدیریت در بخش برق باعث شده که مسئله برق در این کشور در هر فصل تابستان به یک معضل جدی و گاه تظاهرات گسترده تبدیل شود.
 
طی هفته های اخیر مقامات دولت عراق از جمله سخنگوی وزارت برق این کشور با اذعان به تأخیر در پرداخت بدهی‌هایش به ایران بابت گاز صادراتی که حدود یکی میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار است، علت اینکه عراق نتوانسته میزان مورد نیاز برق در این کشور را تأمین کند را، ناتوانی بغداد در پرداخت این بدهی‌ها اعلام کرده بودند.
 
وزارت برق عراق روز گذشته (جمعه) از امضای قرارداد ساخت نیروگاه های خورشیدی در ۴ استان عراق با یک شرکت اماراتی خبر داد.