هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 8 تير 1401
ساعت 01:11
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 2 تير 1401 ساعت 12:12
پنجشنبه 2 تير 1401 11:57 ساعت
2022-6-23 12:12:51
شناسه خبر : 358569
رکوردشکنی در تجارت خارجی و صادرات غیرنفتی در دولت سیزدهم ادامه دارد. با فاصله اندکی از آغاز به کار دولت سیزدهم، ثبت رکوردهای تاریخی در تجارت خارجی نیز شروع شد به طوری که برآیند آن در کل سال گذشته به تجارت بی‌سابقه ۱۰۱ میلیارد دلاری و صادرات نزدیک به ۵۰ میلیارد دلاری منجر شد.
رکوردشکنی در تجارت خارجی و صادرات غیرنفتی در دولت سیزدهم ادامه دارد. با فاصله اندکی از آغاز به کار دولت سیزدهم، ثبت رکوردهای تاریخی در تجارت خارجی نیز شروع شد به طوری که برآیند آن در کل سال گذشته به تجارت بی‌سابقه ۱۰۱ میلیارد دلاری و صادرات نزدیک به ۵۰ میلیارد دلاری منجر شد.
 
در فروردین و اردیبهشت ماه سال جاری نیز تراز مثبت تجاری حفظ شد. بر اساس آمار اعلام شده گمرک، تا پایان اردیبهشت‌ماه امسال ارزش تجارت خارجی کشور به ۱۶ میلیارد و ۶۳۱ میلیون دلار رسید که سهم صادرات کالاهای غیرنفتی با رشد ۳۷ درصدی به ۸ میلیارد و ۵۱۶ میلیون دلار رسید و تراز تجارت خارجی کشور ۴۰۱ میلیون دلار مثبت شد.
 
 
در دوماهه نخست سال ۱۴۰۱، میزان صادرات قطعی کالاهای غیرنفتی کشور (به‌استثنای نفت خام، نفت کوره، نفت سفید و همچنین بدون صادرات از محل تجارت چمدانی)، بالغ بر ۱۷ هزار و ۱۴ تن کالا به ارزش ۸میلیارد و ۵۱۶ میلیون دلار بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۴۰۰، افزایش ۱,۶ درصدی در وزن و ۳۷ درصدی در ارزش داشته است.
میزان واردات کشور در ۲ماهه نخست سال نیز با کاهشی ۳,۳۷ درصدی در وزن و افزایش ۲۴ درصدی در ارزش در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۴۰۰، به رقم ۵ هزار و ۱۸۲ تن به ارزش ۸میلیارد و ۱۱۵ میلیون دلار رسید.
 
 
با توجه به صادرات ۸میلیارد و ۵۱۶ میلیون دلاری و واردات ۸میلیارد و ۱۱۵ میلیون دلاری در ۲ماه نخست امسال، صادرات از واردات پیشی گرفت و تراز تجارت خارجی کشور بیش از ۴۰۱ میلیون دلار مثبت شد.
تازه‌ترین آمار ارائه شده از سوی گمرک ایران نشان از بهار تجارت خارجی ایران دارد. به طوری که در ۳ماهه نخست امسال ارزش تجارت خارجی به ۲۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار رسید.
درهمین زمینه رئیس کل گمرک از تجارت غیرنفتی ۲۵,۵ میلیارد دلاری کشور در ۳ماهه نخست امسال خبر داد و گفت: با پیشتازی ۳ماهه صادرات نسبت به واردات در سال جدید تراز تجاری کشور مثبت ۶۰۵ میلیون دلار شد.
 
 
علیرضا مقدسی درخصوص کارنامه تجارت خارجی غیرنفتی کشور در فصل بهار اظهار داشت: در ۳ماهه امسال نزدیک به ۳۶ میلیون تن کالا به ارزش ۲۵,۵ میلیارد دلار بین ایران و سایر کشورها تبادل شد که شاهد رشد ۱۹,۵ درصدی تجارت خارجی کشور در بهار امسال بودیم.
وی افزود: سهم صادرات ایران از این میزان تجارت، ۲۷,۷ میلیون تن کالا به ارزش ۱۳ میلیارد و ۶۹ میلیون دلار بود که نسبت به بهار سال قبل با افزایش ۲۱ درصدی همراه بوده است.
رئیس کل گمرک درخصوص میزان واردات ۳ماهه کشور تصریح کرد: واردات ایران در این مدت نیز با ۸میلیون و ۱۵۴ هزار تن به ۱۲ میلیارد و ۴۶۴ میلیون دلار رسید که ۱۸ درصد نسبت به مدت مشابه افزایش داشته است.
 
 
وی افزود: با پیشتازی صادرات نسبت به واردات در فصل بهار امسال، تراز تجاری کشور مثبت ۶۰۵ میلیون دلار شد که این پیوستگی ۳ماهه برای ایران بی‌سابقه بوده است.
مقدسی درخصوص مقاصد صادرات کالاهای ایرانی در فصل بهار گفت: در ۳ماه نخست امسال کشورهای چین با ۴میلیارد و ۲۱۴ میلیون دلار، عراق با یک میلیارد و ۸۲۴ میلیون دلار، ترکیه با یک میلیارد و ۷۳۷ میلیون دلار، امارات با یک میلیارد و ۶۴۵ میلیون دلار و هند با ۴۲۴ میلیون دلار، ۵مقصد اول کالاهای صادراتی ایران بودند.
رئیس کل گمرک ایران درخصوص کشورهای نخست طرف معامله با ایران در فصل بهار تأکید کرد: کشورهای امارات با ۳میلیارد و ۴۲۶ میلیون دلار، چین با ۳ میلیارد و ۱۳۱ میلیون دلار، ترکیه با یک میلیارد و ۲۷۳ میلیون دلار، هند با ۵۱۲ میلیون دلار و آلمان با ۴۵۶ میلیون دلار، ۵کشور نخست تأمین‌کننده کالاهای موردنیاز ایران در فصل بهار بودند.
وی درخصوص میزان ترانزیت خارجی در فصل بهار خاطرنشان کرد: در ۳ماه نخست امسال ۳میلیون و ۶۷۴ هزار تن کالای خارجی از مسیر ایران عبور کرده که نسبت به بهار سال قبل، با رشد ۳۲ درصدی همراه بوده است، این روند رو به رشد ترانزیت خارجی، یکی از دستاوردهای مهم کشور به شمار می‌آید.
 
 
مقایسه ۳بهار
درحالی که در بهار سال جاری شاهد رشد قابل توجه تجارت و صادرات غیرنفتی کشورمان هستیم، مقایسه آن با بهار سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۳۹۹ گویای روند صعودی آن است.
بر اساس اعلام گمرک ایران، در ۳ماهه بهار سال ۱۴۰۰  تجارت خارجی ایران ۳۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۲۰ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار بوده است. طبق آمار، رقم تجارت خارجی در بهار سال ۱۳۹۹ نیز ۱۳ میلیارد و ۹۸۴ میلیون بوده است. روایت گمرک از صادرات ۳ماهه نخست سال گذشته نیز نشان می‌دهد که در این فصل ۳۰ میلیون تن کالا به ارزش ۱۰ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار از گمرکات کشور به نقاط مختلف جهان صادر شده است. حال گزارش‌ها نشان می‌‌دهد که در بهار سال ۱۳۹۹ نیز ارزش صادرات کشور ۶ میلیارد و ۳۶۴ میلیون دلار بوده است.
درخصوص آمار واردات کالا در بهار سال‌ گذشته نیز ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۱۰ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار وارد کشور شده است. در بهار سال ۱۳۹۹ نیز واردات کشور ۷ میلیارد و ۶۲۰ میلیون دلار اعلام شده بود.

منبع: روزنامه ایران