هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 8 تير 1401
ساعت 01:07
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 1 تير 1401 ساعت 17:51
چهارشنبه 1 تير 1401 17:41 ساعت
2022-6-22 17:51:47
شناسه خبر : 358550
این نماینده مجلس گفت: با یک ظرفیت بالایی در حوزه مشاورین املاک در کشور مواجهیم که گران کننده مسکن و اجاره بها در کشور هستند، به این دلیل که سود آن‌ها در افزایش قیمت در این حوزه قرار داده شده است،
این نماینده مجلس گفت: با یک ظرفیت بالایی در حوزه مشاورین املاک در کشور مواجهیم که گران کننده مسکن و اجاره بها در کشور هستند، به این دلیل که سود آن‌ها در افزایش قیمت در این حوزه قرار داده شده است،
گروه اقتصادی-رجانیوز: علی خضریان نماینده مردم تهران در مجلس و طراح طرح کنترل و ساماندهی اجاره بها صبح امروز چهارشنبه در جلسه صحن علنی مجلس درباره طرح کنترل و ساماندهی اجاره بها اظهار داشت: یکی از موضوعاتی که در شهر‌های بزرگ خصوصاً به ویژه در کلانشهر تهران به مسئله و مشکل مردم تبدیل شده و لازم است مجلس و نمایندگان  نسبت به آن اقدام کنند موضوع کنترل اجاره بهای مسکن است.
 
وی افزود: این موضوع یکی از موضوعاتی است که اگر امروز برای ما به معضل تبدیل شده به دلیل نساختن‌ها و کم‌کاری‌هایی است که 9 سال گذشته کشور ما در حوزه انبوه سازی مسکن در وزارت راه و شهرسازی با آن درگیر بوده است.
 
نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به کم‌کاری‌های دولت قبل در حوزه مسکن تصریح کرد: هنگامی که از سویی وزیر دولت گذشته مسکن مهر را مزخرف می‌داند و هیچ طرحی را هم جایگزین آن می‌کند و از سویی دیگر کشور در حوزه عرضه دچار اختلال می‌شود، امروز حتماً در حوزه تقاضا شاهد چنین وضعیتی هستیم. یکی از نکاتی که حتماً باید در کنار این طرح در مجلس باید به آن توجه شود عمل به وعده‌های دولت توسط وزارت راه و شهرسازی است، موضوعی که همچنان با گذشت یک سال از آن شاهد نیستیم.
 
وی ادامه داد: حتماً لازم است آقای قاسمی در کمیسیون تخصصی مجلس کمیسیون عمران گزارش دقیقی از این حوزه ارائه کند، اما مورد دومی نیز وجود دارد که در این طرح تلاش داریم از آن استفاده کنیم آن هم سامانه املاک و اسکان است. موضوعی که در کنار عدم ساخت و ساز اهمیت دارد این است که مسکن ساخته شده تبدیل به یک کالای سرمایه‌ای نشود. بلکه زمینه مصرف آن فراهم شود.
 
خضریان تاکید کرد: وقتی با حدود ۳ میلیون مسکن احتکارشده روبه‌رو هستیم یعنی دولت توانایی به میدان آوردن ظرفیت ساخته شده گذشته را هم ندارد که باید پیگیری شود.
 
وی ادامه داد: با یک ظرفیت بالایی در حوزه مشاورین املاک در کشور مواجهیم که گران کننده مسکن و اجاره بها در کشور هستند، به این دلیل که سود آن‌ها در افزایش قیمت در این حوزه قرار داده شده است، بنابراین ما در این طرح به دنبال این هستیم که این دو را مجزا کرده، به طوری که به تعداد قرارداد‌های نوشته شده به آن‌ها سود تعلق گیرد، یعنی مشاورین املاک تنها در ماه به دنبال انعقاد دو قرارداد نباشند، بلکه تعداد بالای قرارداد آن‌ها را به سود برساند، ضمن اینکه تحرک آن‌ها را نیز افزایش دهد و تلاش کند با قیمت پایین عرضه و تقاضا را بهم متصل کند.
 
سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس  با اشاره به دیگر موضوعی که در این طرح مورد تاکید قرار گرفته است، یادآور شد: سکو‌هایی که می‌توان در فضای مجازی ایجاد کرد تا در آن از ظرفیت پلتفرم جدید و شرکت‌های دانش بنیان استفاده شود، به گونه‌ای که مردم صرفاً از طریق مشاورین املاک و بنگاه‌های معاملات ملکی اقدام به اجاره مسکن کنند، این مبالغی که در این بخش جابجا می‌شود، قابل نظارت نیست که باید به نحوی رفع و رجوع شود.
 
وی افزود: همچنین در این طرح مشوق‌هایی برای موجران منصف از قبیل ارائه تسهیلات بانکی بلندمدت و کم بهره به منظور بازسازی املاک شان در نظر گرفته شده است، همچنین ظرفیت‌های مالیاتی برای اشخاصی که بالاتر از نرخ‌های معمول اقدام به اجاره دادن املاک شان می‌کنند، نیز در نظر گرفته شده است.
 
خضریان بیان داشت: مجلس امکان اینکه بتوان در قانونگذاری این موضوع را تثبیت کند که صرفاً یک قیمت مشخصی برای اجاره بها تعیین شود، لذا در این طرح پیشنهاد شده است که با ابزار مالیاتی به این حوزه ورود پیدا کند.
 
نماینده مردم تهران در مجلس یازدهم در پایان تاکید کرد: این طرح به صورت دوفوریتی ارائه شد، اما، چون در کمیسیون مربوطه هنوز تکمیل نشده است، بنابراین پیشنهاد می‌دهیم که به صورت دوشوری مورد بررسی قرار گیرد تا بعد از اینکه در اینجا به تصویب رسید، آن را به کمیسیون ارجاع دهیم تا نهایی شود.