هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 8 تير 1401
ساعت 05:23
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 28 خرداد 1401 ساعت 14:16
شنبه 28 خرداد 1401 13:48 ساعت
2022-6-18 14:16:04
شناسه خبر : 358419
معضل وصول مطالبات در سیستم بانکی موضوعی بود که در سال‌های گذشته بیشترین تأثیر را بر عملکرد بانک‌ها گذاشته بود.
معضل وصول مطالبات در سیستم بانکی موضوعی بود که در سال‌های گذشته بیشترین تأثیر را بر عملکرد بانک‌ها گذاشته بود.
 
  اقدام به اعطای تسهیلات بدون اخذ وثایق کافی و تخصیص منابع بانکی به شرکت‌ها و افراد فاقد صلاحیت و ورود این منابع به فعالیت‌های غیرتولیدی، باعث مشکلات زیادی در شرایط اقتصاد کلان کشور شده بود. ضعف نظارتی از طرف بانک مرکزی و نهادهای ناظر بر سیستم بانکی مزید بر علت شد تا بانک‌ها نتوانند در وصول مطالبات خود موفق باشند و در نهایت دست بانک‌ها از منابعشان دور بماند. این روند در سال ۱۴۰۰ و با شروع دولت جدید تاحدودی اصلاح شد تا بانک‌ها بتوانند با اتخاذ سیاست‌هایی مناسب به شرایط خود سرو سامان دهند. این موضوع با انتشار اطلاعیه‌های جدید و صورت‌های مالی مربوط به عملکرد ۴ بانک بورسی بیشتر نمود پیدا کرد به‌طوری که آمار منتشر شده از طرف این بانک‌ها نشان می‌دهد مجموع مطالبات مشکوک‌الوصول آنها جمعاً با کاهش قابل‌‌توجهی روبه‌رو شده است. با بررسی صورت‌های مالی چهار بانک تجارت، ملت، صادرات و دی مشخص می‌شود که مجموع مطالبات مشکوک‌الوصول این چهار بانک در سال ۱۴۰۰ در حدود ۶۸۲۲ میلیارد تومان است. در حالی که این عدد در سال ۱۳۹۹ برای همین بانک‌ها ۸۸۷۱ میلیارد تومان بوده است. با این حساب این چهار بانک توانسته‌اند ۳۰ درصد از مطالبات مشکوک‌الوصول خود را کاهش دهند. در ادامه عملکرد این بانک‌ها به صورت خلاصه آورده شده است.
 
 
افزایش ۲۱۷ درصدی مطالبات مشکوک الوصول در بانک تجارت
در صورت‌های مالی تلفیقی سال ۱۴۰۰، بانک تجارت از افزایش ۲۱۷ درصدی هزینه مطالبات مشکوک‌الوصول خبر داده و این عنوان به حدود ۵ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است که بخش اعظم آن مربوط به بدهکاران بابت اعتبارات اسنادی و بدهکاران کارت‌های اعتباری می‌شود. بانک مرکزی در فروردین ماه لیستی از بدهکاران بانک تجارت منتشر کرد که دو گروه ریخته‌گران و امیرمنصور آریا درآن بیش از همه به چشم می‌خورد.
افزایش مطالبات مشکوک الوصول در کنار افزایش ۳۳ درصدی هزینه‌های عمومی و اداری و افزایش ۱۴۰ درصدی هزینه‌های مربوط به خدمات ارائه شده از یک طرف و کاهش درآمدهای بانک از سمت سرمایه گذاری‌ها از طرفی دیگر منجر شد تا سود خالص سال ۱۴۰۰«وتجارت» نسبت به سال مالی قبل از آن با کاهش ۷۷ درصدی به حدود ۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان برسد. با این حساب جمع سود انباشته این بانک به حدود ۶ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان می‌رسد که بسیار پایین‌تر از انتظارات است. (در حسابداری قسمتی از حساب‌های دریافتی را که نسبت به وصول آنها در آینده مشکوک هستیم در عنوان مطالبات مشکوک الوصول قرارداده و ذخایری را نسبت به آنها در صورت‌های مالی تعیین می‌کنیم.)
 
 
افزایش ۴۴ درصدی سود خالص بانک ملت
طبق صورت‌های مالی تلفیقی بانک ملت برای سال ۱۴۰۰، این بانک نتوانست درآمدهای عملیاتی خود را بهبود بخشد و این عنوان با کاهش ۹ درصدی روبه‌رو شده است. همچنین درآمدهای بانک از طرف سرمایه‌گذاری‌ها نیز ۷۱ درصد کاهش داشته تا بانک در بخش درآمدی نتواند کارنامه رو به رشدی را ارائه دهد. اما به لطف کاهش ۸۱ درصدی هزینه مطالبات مشکوک‌الوصول و کاهش ۹۲ درصدی مالیات بر درآمد، مجموع سود خالص «وبملت» با ۴۴ درصد افزایش روبه‌رو شده و به عدد ۱۷ هزار و ۱۹۷ میلیارد تومان رسیده است. (طبق ارقام مندرج در صورت‌های مالی حسابرسی نشده، مطالبات مشکوک الوصول بانک در سال ۱۴۰۰، حدود یک هزار و ۱۶۳ میلیارد تومان است.)
با توجه به اطلاعیه منتشره در اسفند ۱۴۰۰ و تغییر نرخ تسعیر  ارز (هر یورو ۲۲ هزار و هر دلار ۲۰ هزار تومان) این بانک اعلام کرد، تغییرات مذکور اثر درآمدی بااهمیتی برای بانک خواهد داشت که به نظر می‌رسد بخش قابل توجهی از سود‌سازی بانک از همین منبع بوده است.
این بانک قصد دارد سرمایه خود را از مبلغ ۲۰ هزار و ۷۰۰ میلیارد به ۲۶ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان (معادل ۲۷ درصد) افزایش دهد. این افزایش سرمایه از محل سایر اندوخته‌ها و به منظور اصلاح ساختار مالی و افزایش اعتبار بانک صورت خواهد پذیرفت.
 
 
کاهش ۹۶ درصدی سودخالص بانک صادرات
با گذشت سه ماه از پایان سال مالی ۱۴۰۰، اما بانک صادرات همچنان نسبت به انتشار صورت‌های مالی سالانه خود اقدام نکرده است و بر این اساس نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی از عملکرد این بانک در سال گذشته داشت. اما طبق آخرین صورت‌های مالی منتشر شده، سود خالص این بانک تا آذرماه به میزان ۹۶ درصد کاهش را نسبت به مدت مشابه سال قبل به ثبت رسانده است. با وجود این آمارها نشان می‌دهد که مطالبات مشکوک‌الوصول بانک تا تاریخ مذکور با کاهش ۵۷ درصدی روبه‌رو شده و به مبلغ ۵۶۵ میلیارد تومان رسیده است.
 
 
خروج بانک دی از زیان
طبق صورت‌های مالی تلفیقی حسابرسی شده، بانک دی توانست در سال ۱۴۰۰، در حدود ۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان سود شناسایی کند و فعالیت‌های این بانک از زیانده بودن خارج شود. با وجود این زیان انباشته بالای این بانک که از عملکرد سال‌های قبل ناشی می‌شود نشان می‌دهد که این بانک هنوز راهی طولانی را برای ثبات در سیستم خود در پیش دارد. این بانک درعنوان‌های هزینه‌ای خود ۹۴ میلیارد تومان هزینه مطالبات مشکوک‌الوصول شناسایی کرده است.
 
منبع: روزنامه ایران