هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 8 تير 1401
ساعت 08:02
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 28 خرداد 1401 ساعت 12:43
شنبه 28 خرداد 1401 11:54 ساعت
2022-6-18 12:43:54
شناسه خبر : 358412
تأمین نهاده‌های دامی و تزریق این نهاده‌ها به بازار این روزها به یکی از اصلی‌ترین اولویت‌های وزارت جهاد کشاورزی تبدیل شده است به طوری که این وزارتخانه با این اقدامات به دنبال ثبات در بازار گوشت قرمز، گوشت مرغ، تخم مرغ و لبنیات است.
تأمین نهاده‌های دامی و تزریق این نهاده‌ها به بازار این روزها به یکی از اصلی‌ترین اولویت‌های وزارت جهاد کشاورزی تبدیل شده است به طوری که این وزارتخانه با این اقدامات به دنبال ثبات در بازار گوشت قرمز، گوشت مرغ، تخم مرغ و لبنیات است.
 
دولت سیزدهم علاوه بر تأمین نهاده‌های دامی و تسهیلات حمایتی فراوان برای دامداران و مرغداران، توزیع نهاده‌های دامی از طریق سایت بازارگاه برای همه دامداران و توزیع دامدار کارت برای تأمین نهاده‌های دامی روستاییان و عشایر را در دستور کار قرار داد است.
 
 
در حال حاضر یکی از اصلی‌ترین نهاده‌های دامی مورد نیاز اکثر دامداران ذرت است، این محصول در حال حاضر در سامانه بازارگاه به قیمت ۱۲ هزار و ۱۰۰ تومان به ازای هر کیلو گرم به فروش می‌رسد، دولت سیزدهم نیز طی ۱۰ ماه اخیر میزان واردات آن را افزایش داده است و مقادیر زیادی از این محصول در سال‌جاری یا به کشور وارد شده یا بارگیری و در گمرکات منتظر ترخیص است تا دامداران مشکلی برای تأمین نهاده‌های مورد نیاز خود نداشته باشند. میزان واردات ذرت در دولت سیزدهم با رشد ۸۵ درصدی به لحاظ ارزشی روبه‌رو بوده است به طوری که ایران در سال ۱۳۹۲ حدود یک میلیارد و ۸۲۰ میلیون دلار صرف واردات ذرت برای تأمین نهاده دامی دامداران کرد که این میزان در سال گذشته به ۳ میلیارد و ۳۳۶ میلیون دلار رسید. از طرف دیگر میزان واردات ذرت در دولت سیزدهم با رشد ۵۳ درصدی به لحاظ وزنی روبه‌رو بوده است به طوری که ایران در سال ۱۳۹۲ حدود ۶ میلیون و ۳۵۴ هزار تن ذرت برای تأمین نهاده‌های دامی به کشور وارد کرد که این میزان در پایان سال گذشته به ۹میلیون و ۷۳۹ هزار تن رسیده است.
 
 
واردات بیش از ۴ میلیون تن نهاده دامی به کشور از ابتدای سال
در سال گذشته تکلیف شرکت پشتیبانی امور دام کشور خرید و تأمین ۳.۲ میلیون تن نهاده‌های دامی بود، ولی با این حال ۵.۹ میلیون تن حواله برای خرید نهاده‌های دامی صادر کرد تا دامداران با مشکل زیادی روبه‌رو نشوند.
اما در سال‌جاری آنطور که محسن سلامی، مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام به «ایران» می‌گوید: واردات همه نهاده‌های دامی از جمله ذرت هیچ گاه متوقف نشده است به طوری که از ابتدای خرداد تاکنون نیم میلیون تن نهاده بارگیری و وارد کشور شده است لذا دامداران نگرانی از تأمین نهاده‌های دامی نداشته باشند. وی پیش از این گفته بود که شرکت پشتیبانی امور دام طی دو ماهه ابتدای سال ۳.۵ میلیون تن نهاده و ۷۵۰ هزار تن دانه سویا خریداری کرده است، به همین دلیل روزانه ۴۰ هزار تن نهاده دامی وارد و در سراسر کشور توزیع می‌شود.
 
 
نهاده دامی هست، به شایعات فضای مجازی توجه نکنید
مجتبی عالی  نیز در این باره گفت: طی روزهای اخیر ۳۰ هزار تن ذرت با نظارت سازمان مرکزی تعاون روستایی وارد کشور شده است. به گفته او، نهاده‌های دامی همچون کنجاله سویا، جو و ذرت مربوط به نهاده‌های خریداری شده فروردین و اردیبهشت است که با نرخ مصوب در سامانه بارگذاری می‌شود. عالی می‌گوید: طی روزهای اخیر ۹ هزارتن ذرت از بندر شمالی امیرآباد بارگیری شد و روزانه بارگیری کنجاله و جو از بنادر جنوبی انجام می‌شود و تمامی بارهایی که مرغداران و دامداران مربوط به ارز ۴۲۰۰ تومانی طلبکار هستند، تا دو هفته آینده به دستشان می‌رسد.
مدیرعامل اتحادیه دامداران گفت: در بنادر جنوبی عملیات ورود و ترخیص نهاده‌های ذرت وکنجاله سویا در حال انجام است و دامداران به شایعات فضای مجازی مبنی بر کمبود نهاده‌های دامی توجه نکنند.
 
منبع: ایران