هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 8 تير 1401
ساعت 10:58
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 25 خرداد 1401 ساعت 11:28
چهارشنبه 25 خرداد 1401 11:11 ساعت
2022-6-15 11:28:19
شناسه خبر : 358347
دومین جلسه کمیته تحقیقات کنگره در پرونده آشوب ۶ ژانویه با ارائه مدارک و احضار شهودی از نزدیکان و مشاوران «دونالد ترامپ»، برای اثبات بی‌اساس بودن ادعای تقلب و مشروعیت انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ برگزار شد. نشستی که با توجه به محور آن، مورد هجمه شدید جمهوریخواهان حامی ترامپ قرار گرفت.
دومین جلسه کمیته تحقیقات کنگره در پرونده آشوب ۶ ژانویه با ارائه مدارک و احضار شهودی از نزدیکان و مشاوران «دونالد ترامپ»، برای اثبات بی‌اساس بودن ادعای تقلب و مشروعیت انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ برگزار شد. نشستی که با توجه به محور آن، مورد هجمه شدید جمهوریخواهان حامی ترامپ قرار گرفت.
 
به گزارش شبکه خبری «الجزیره»، این جلسه شامگاه دوشنبه با ۴۵ دقیقه تأخیر در حالی آغاز شد که تا ساعاتی پیش از برگزاری، هدف انتقادات بسیاری از سوی جمعی از نمایندگان جمهوریخواه و برخی اعضای خانواده ترامپ قرار داشت و آنها آن را «محاکمه سیاسی نامشروع» می‌‌خواندند. بدون شک دلیل این بازی چیزی جز اطمینان از متهم شدن «دونالد ترامپ» نبود. چرا که شماری از مشاوران و کارکنان وزرات دادگستری اعلام کردند  که در آن زمان، به رغم تأکید ترامپ بر اتهام دزدیده شدن آرای خود توسط دموکرات‌ها، به وضوح صحت انتخابات ۲۰۲۰ ریاست جمهوری را برای رئیس جمهور روشن کرده بودند. «زوئی لوفگرن»، عضو دموکرات کنگره معتقد است: «ادعای تقلب در انتخابات بی‌اساس بود و این موضوع را نه تنها مشاوران نزدیک آقای ترامپ بلکه خود او نیز می‌‌دانستند. با این حال این واقعیت نتوانست پس از شکست در انتخابات، مانع دروغ پردازی‌های او و تحریک هوادارانش برای ایجاد آشوب شود.»
 
 
وی افزود: «گرچه تأکید مداوم بر این ادعای دروغ برای ترامپ سودآور بود و می‌‌توان گفت در این قضیه نه تنها یک دروغ بزرگ که یک سوء‌استفاده وسیع نیز در جریان بود.» براساس آخرین گزارش تحقیقات کمیسیون، ترامپ و شرکایش حدود ۲۵۰ میلیون دلار در هفته‌های پس از انتخابات با درخواست پول از هواداران رئیس جمهور سابق از درگاه‌های مجازی درآمد کسب کردند. «آماندا ویکس»، از مسئولان ارشد کمیته تحقیق در این باره گفت: «کمپین ترامپ با علم به کذب بودن تقلب در انتخابات، همچنان با ارسال ایمیل‌هایی برای هواداران او، پول جمع می‌‌کرد. درآمدهایی که هرگز صرف موارد اعلام شده در ایمیل‌ها نشد و بخشی در مؤسسه «امریکا پی ای سی» و میلیون‌ها دلار نیز در ارگان‌های وابسته به متحدان ترامپ صرف شد.» «استیو کلمنز»، خبرنگار برجسته امریکایی نیز معتقد است: «ترامپ برای دستیابی به هدفش که همان ابطال انتخابات بود، مصرانه بر ادعاهای دروغش تأکید داشت.» در جلسه دوم کمیته تحقیق «بیل بار» دادستان سابق امریکا نیز با انتقاد از «ترامپ» گفت: «او در دنیایی ورای واقعیت حضور داشت و علاقه‌ای به شنیدن حقایق نداشت.»
 
 
اما در حالی که اتهامات وارده به رئیس جمهور سابق امریکا، او را به محکومیت در پرونده آشوب ۶ ژانویه نزدیک‌تر کرده، «دونالد ترامپ» هرگز حاضر به عقب‌نشینی نیست. به نوشته اسپوتنیک، او برای دفاع از خود در بیانیه‌ای ۱۲ صفحه‌ای با اعلام پیشتازی خود در همه نظرسنجی‌ها، حواشی مطرح شده و اتهامات کمیته تحقیق را تلاش دموکرات‌ها برای جلوگیری از نامزدی دوباره‌اش در انتخابات ۲۰۲۴ امریکا دانست: «کمیته حقیقت‌یاب ۶ ژانویه، تلاشی مذبوحانه از سمت دموکرات‌ها است تا روایت کشور در حال شکست را تغییر دهند. در واقع آنها سعی دارند مانند پرونده دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ سر و صدا کنند.»
 
منبع: روزنامه ایران